„Lidé se i dnes mohou podívat do muzea a jeho podzemí – byť na dálku,“ zve k virtuální návštěvě. A nechybí ani aktuální novinky – zvláště on-line výstava k 17. listopadu. Příznivci příbramské historie přitom nemusejí nic složitě hledat: do muzea je i v karanténě virtuálně zavedou jeho webové stránky či tradiční prezentace na facebooku.

„Hornické muzeum Příbram je sice v souvislosti s pandemií koronaviru uzavřeno veřejnosti, se svými příznivci však zůstává i nadále v kontaktu,“ upozornila Moravcová. S upřesněním, že na webu lze mimo jiné zhlédnout televizní pořady, jež diváky dokážou do muzea téměř přenést.

Nechybí například epizoda oblíbeného seriálu s názvem Podzemní Čechy věnovaná příbramskému stříbrorudnému hornictví, v níž podzemím březohorských dolů i expozicemi muzea provází známý geolog, klimatolog, spisovatel i originální myslitel Václav Cílek. „Muzeum dále zpřístupnilo on-line výstavu s názvem 17. listopad 1939 a 1989 na Příbramsku – formou videí s bohatou fotodokumentací,“ nabízí Moravcová.

Naznačuje současně, že jedna návštěva nestačí. Nabídka se totiž bude rozšiřovat, protože muzejníci chystají další zajímavý obsah. Internetové i facebookové stránky muzea se tak mají dočkat dalšího obohacení: novinky na nich budou průběžně zveřejňovány nejen v nadcházejících dnech, ale i v příštích týdnech.

Do on-line prostoru se také částečně přesouvá Běh pro republiku Challenge, který Památník Vojna jako jedna z poboček příbramského muzea chystá k připomenutí výročí vzniku samostatného československého státu i osudu lidí uvězněných za vlády komunistického režimu v právě v pracovním táboře Vojna i v dalších vězeních té doby. Protože plánovanou akci nelze uspořádat kvůli koronavirovým opatřením, od neděle do středečního státního svátku se uskuteční takzvaná hybridní verze.

Právě na svém webu muzeum upozorňuje na pětikilometrovou trasu v okolí Památníku Vojna, již je možné proběhnout nebo projít individuálně – případně se lze připojit i uběhnutím pětikilometrové trasy kdekoli jinde. Zúčastnění, kteří na e-mail behprorepubliku@gmail.com pošlou své jméno, jméno, čas a fotku, dokonce přijde zpět on-line startovní číslo se jménem a diplom. Na rozdíl od uzavřeného Památníku Vojna jsou panely naučné stezky Po stopách politických vězňů v jeho okolí, na trase běhu, přístupné bez omezení. Na několika místech je navíc doplňují fotografie politických vězňů.