Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramské podzemí letos přilákalo už desítky tisíc lidí

Příbram – Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, dny veder střídá často chladné a deštivé počasí, a naopak. V tajuplném podzemí březohorských dolů je však celoročně stejná teplota, 8 až 10 stupňů.Ideální typ k prázdninovému výletu. Národní kulturní památka, Hornické muzeum Příbram zpřístupnilo při letošní Prokopské pouti další úsek historického podzemí v celkové délce 810 metrů na úrovni 1. patra, a to v hloubce přibližně 44 metrů.

17.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.8.2016
SDÍLEJ:

Hornické šprýmování. Foto: Deník/Kateřina Chourová


„Jde o část historické štoly Karla Boromejského ražené roku 1708, která před vybudováním Dědičné štoly Císaře Josefa II. byla hlavní odvodňovací štolou v této části revíru," sdělil Příbramskému deníku ředitel hornického muzea Josef Velfl.

Návštěvníci mají nyní možnost zavítat i do komor, v nichž před aplikaci parních strojů pracovala vodní kola, a dostanou se i do okolí někdejšího Jánského dolu, prohlubovaného v letech 1725 až 1729, v místech starší šachtice.

„Kromě toho mohou sfárat na takzvaný Wasserlauf a projít podzemím mezi dolem Anna a Vojtěch trasu dlouhou 750 metrů nebo se vydat z dolu Vojtěch opačným směrem, Vodní štolou Anna, která měří 330 metrů, jejíž vyústění je před cáchovnou dolu Anna. Z nádvoří tohoto dolu se nabízí rovněž možnost jízdy důlním vláčkem Prokopskou štolou dlouhou 260 metrů k ústí jámy Prokop hluboké 1600 metrů, nejhlubší ve zdejším revíru a třetí nejhlubší na území ČR," dodal Josef Velfl.

Hornické muzeum Příbram je jediným muzeem Evropě umožňujícím pohled do takovéto hloubky. Také z areálu Ševčinského dolu se mohou turisté vypravit do hlubin březohorských dolů. Jedna z cest směřuje k vodnímu kolu dolu Drkolnov z 19. století, jedinému dochovanému na území ČR. Tato ojedinělá technická památka má průměr 12,4 metrů a je situována v podzemní komoře, ke které se mohou návštěvníci dostat jednak chůzí přívodní štolou nebo jízdnou po skluzavce v úpadnici dlouhé 51 metrů.

„Další novinkou letošního léta je prohlídka podzemí Ševčinské dopravní štoly dlouhé 130 metrů, ke které návštěvníky doveze z nádvoří národní kulturní památky, Ševčinského dolu, povrchový hornický vláček," připomněl ředitel muzea.

Také v tomto roce projevuje veřejnost zájem o technické a zvláště hornické památky. K polovině srpna zavítalo do Hornického muzea Příbram okolo 60 tisíc návštěvníků, což je o několik tisíc více, než za stejné období v loňském roce.

A jaká byla bilance loňské turistické sezony dle právě zveřejněných výzkumů agentury CzechTourism a společnosti NIPOS? „Hornické muzeum Příbram přivítalo 127 tisíc zájemců o montánní historii, stalo se tak nejnavštěvovanějším muzeem Středočeského kraje a 13. nejvyhledávanějším v rámci České republiky," uzavřel Josef Velfl.

Autor: Kateřina Chourová

17.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení