Některé nemocnice ve Středočeském kraji už vyhlásily zákaz návštěv, jedná se zatím o rakovnickou. Informovala o tom vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová. Hranice epidemie je 1700 nemocných na 100.000 obyvatel.

„Nejvyšší nemocnost byla stejně jako v předchozím týdnu hlášena v okresech Příbram a Rakovník," uvedla Rumlová. Mezi nemocnými převažují především děti do pěti let a také školáci. Počet nemocných dospělých a seniorů podobně jako v předchozím čtvrtém kalendářním týdnu relativně nízký. Počet onemocnění chřipkou evidovali v uplynulém týdnu hygienici 164 na 100.000 obyvatel, tedy také více oproti předchozímu týdnu.

Ve středních Čechách bylo zaznamenáno šest závažných případů komplikací a jedno úmrtí spojené s onemocněním chřipkou.
Hygienici připomínají, že nejúčinnější ochranou před nastupující epidemií je očkování. V epidemii se neočkuje, nutné je dbát ve zvýšené míře hygienických zásad. Ruce je potřeba mýt si před jídlem, po použití toalety, po potřesení si ruky s někým, po cestování hromadnou dopravou.

Chřipka se šíří kapénkami, kdo se dotkne znečištěného předmětu, může si nákazu přenést při jídle do úst nebo při mnutí očí na spojivku, odkud se šíří do celého těla. Ruce je vhodné mýt horkou vodou a mýdlem alespoň 20 sekund, Státní zdravotní ústav zveřejnil na svém webu návod na správné mytí rukou.