V příbramském regionu lékařů aktuálně podle informačního portálu Ministerstva práce a sociálních věcí chybí v jednotlivých zařízeních hned 46, toto číslo však pomalu narůstá.

Nedostatek lékařů je znát také v dostupnosti pohotovostních služeb. V současnosti je v příbramské oblastní nemocnici dostupná dětská pohotovost, ve všední dny do 22 hodin a o víkendech do 20 hodin, pohotovost pro dospělé do 21 hodin a o víkendech do 20 hodin a zubní pohotovost v sobotu, neděli a o svátcích od 8 do 14 hodin. Mimo tyto časy a s obtížemi mimo tyto oblasti jsou pacienti ošetřování na jiných pracovištích v Hořovicích nebo v Praze. Nedostatek personálu nemocnice přiblížil tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota: „Chybí nám do ideálního stavu přibližně 10 lékařů. Jedná se o různé specializace.“

Podle Kateřiny Korbelové z personálního oddělní tento problém řeší i Nemocnice na Pleši. „Sháníme především praktické a všeobecné sestry, lékaře a sanitáře. Aktuálně máme největší nedostatek právě těch všeobecných sester.“ V nemocnici na Pleši aktuálně chybí čtyři lékaři a osm odborných pracovníků ve zdravotnictví.

Závažné problémy v roce 2017 řešila sedlčanská nemocnice, kterou provozuje firma Mediterra. Kvůli nedostatku lékařů bylo v roce 2016 uzavřeno oddělení interny a řešilo se také hrubé porušení nájemní smlouvy společnosti s městem. Koncem tohoto roku město s firmou podepsalo dodatky ke smlouvě, ve kterých došlo k navýšení nájemného na 1,9 milionu korun za rok. Ve smlouvě je uplatněna také valorizační doložka, podle které je možné nájemné každoročně zvýšit o inflaci za předchozí rok.

Starosta města Sedlčan Burian tehdy varoval před situací, která by při vypovězení smlouvy s Mediterrou nastala, podle něj by do několika týdnů by nemocnice nefungovala. VZP by se společností neuzavřela smlouvu a ze strany Krajského úřadu by oprávnění k činnosti skončilo. Nastalo by období, kdy by se nemocnice uzamkla a začaly by se řešit dlouhodobé právní, soudní a sankční záležitostí. Aktuálně nemocnice v Sedlčanech hledá osm lékařů nejrůznějších odborností.

V Dobříši je situace obdobná. Jednatel dobříšské polikliniky Tomáš Vokurka k situaci uvedl: „Lékaři nám chybí především v primární péči, týká se to zejména praktických lékařů. Hledáme je kontinuálně, nyní by se u nás minimálně jeden člověk uplatnil, personálu je dlouhodobý nedostatek,“ shrnul konkrétní problém. K důvodům, proč se lékařů nedostává, upřesnil: „Je to komplexní věc, situaci způsobuje více faktorů. Například vzdělávání lékařů je náročné časově, finančně i odborně, což je ale celostátní věc, kterou my jako poskytovatelé prakticky neovlivníme. Také síť poskytovatelů zdravotní péče je ve středních Čechách hustá, často si personálně konkurují. Navíc velkou konkurenci představuje také Praha, která nabízí i jiné, pro lékaře mnohdy lákavější podmínky.“