Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Auto je na Příbramsku častým prostředkem osobní dopravy

PŘÍBRAMSKO - Ekocentrum v Chrašticích zítra pořádá pro veřejnost akci, kde se bude také hovořit o tom, proč jsou na Příbramsku ulice plné aut.

21.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Červinka

Ze dvou míst vyrazí zítra cyklisté do ekocentra v Chrašticích, kde se bude diskutovat o problémech dopravní obslužnosti v okrese, nedostavěných cyklostezkách a autech, které jsou pro náš okres typickým prostředkem osobní dopravy. Cyklisté vyrazí dopoledne z Milína a z Březnice do ekocentra Zelená pumpa. V Chrašticích pak čeká všechny cyklisty přednáška o tom, jak emise z výfukových plynů poškozují životní prostředí a celou naši planetu, a jak používání aut místo prostředků hromadné přepravy zabírá ulice z nichž vymizel život.
Touto akcí Dnem bez aut vyvrcholí v ekocentru Evropský týden mobility. Kromě přednášky je připravena diskuze o dopravě v regionu se zástupci veřejné správy. S nimi mohou návštěvníci Zelené pumpy diskutovat o tom, s čím jsou spokojeni ve svém regionu a naopak, co by se mělo zlepšit.
„Emise z automobilové dopravy jsou jednou z nejdůležitějších příčin skleníkového efektu a jím způsobovaných klimatických změn. V posledních letech se mnohé vyvinulo k lepšímu – jezdíme kvalitnějšími auty, která spotřebují méně paliva a používáme kvalitnější pohonné hmoty. Tato opatření však naprosto nestačí přebít následky toho, že se osobní automobilová doprava za posledních dvacet let u nás zdvojnásobila. Ze statistik vyplývá, že na následky znečištěného ovzduší umírá v ČR předčasně až deset tisíc lidí ročně,“ upozornila Linda Klvaňová, vedoucí ekocentra.
Letošní Evropský týden mobility svým heslem Ulice lidem!, upozorňuje na to, že auta vytlačila z ulic a cest život. „Ulice jsou plné aut, hluku a nebezpečí a přestala být místem setkávání. Z parků se stala parkoviště a lidé k takovému místu ztratili vztah.
Tyto problémy, které se projevují ve všech regionech nejen České republiky, může každý region řešit sám. Kladných příkladů u nás najdeme mnoho. Příbramsko však mezi nimi není. Automobil zde zůstává hlavním a často jediným prostředkem osobní přepravy,“ uvedla Klvaňová s tím, že o výše uvedených problémech by měli lidé diskutovat právě při zítřejším setkání.
Po debatě je pro veřejnost připravený zábavný program - koncert, hry s tématikou dopravy pro velké i malé o ceny, sklízení technického konopí, jehož pohon je ekologickou alternativou ropného paliva, opékání na ohni a cykloservis zdarma.
„Příbramsko je krásné. Ideální krajina pro jízdu na kole, autobusem, vlakem… Jenže nic z toho nejde. Když se chci na devátou dostat z Příbrami do Chraštic, nezbývá mi nic jiného než jet autem. Autobus odjel v sedm, vlak nejede a na kole je to trasa pro vrcholové sportovce nebo sebevrahy. Stejná situace, jak vím, znemožňuje dalším lidem jezdit tady za prací jinak než autem. A to je přeci proti filozofii rozvoje regionu.“ doplnila Linda Klvaňová. Chraštické ekocentrum Zelená pumpa spojuje ekologickou osvětu široké veřejnosti s odborným vzděláváním veřejné správy, podnikatelů a pedagogů. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Díky tomu jsou všechny služby poskytovány zdarma. Sobotní Den bez aut podpořil Středočeský kraj.
 
 
Den bez aut v Chrašticích
9. 30 start cyklojízdy od nádraží v Březnici
10. 00 start cyklojízdy od Základní školy v Milíně
11. 00 cyklisté dojedou na Zelenou pumpu do Chraštic, kde budou přivítáni energetickým nápojem s obsahem konopného semínka Kamikaze.
11. 00 stručná přednáška o dopravě a důvodech, proč méně jezdit autem, ale více na kole a hromadnou dopravou
11. 20 film z festivalu ekologických filmů s dopravní tématikou
11. 50 diskuze o dopravě v regionu se zástupci veřejné správy. Během diskuze čekají na děti smysluplné hry.
13. 30 až 16. 00 volný program na zahradě ekocentra. Připraveny jsou hry pro děti a kvízy pro dospělé. Každý bude odměněn tématickým dárkem. Na připravených stanovištích se můžete zajímavou formou dozvědět o dopravě více. K pohodě a poslechu zahraje kapela L+P folkovou muziku. Budou se opékat buřty a grilovat zelenina. Občerstvení je zdarma.
 
21.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení