O přesné lokalitě, kde má být umístěn radar americké protiraketové obrany, kolují mezi lidmi na Příbramsku různé spekulace. Dokonce se říká, že základna může být na vrchu Praha ve středních Brdech, kde funguje meteoradar. Různým fámám nahrála skutečnost, že armáda oznámila posunutí lokality dále od
původního místa předpokládané stavby radaru v jihozápadní části Vojenského újezdu Brdy mezi obcemi Trokavec a Míšov.

Konkrétní místo podle Petra Sýkory z tiskového odboru ministerstva obrany prý není vybráno. „Nikdo z představitelů armády, ministerstva obrany nebo zahraničních věcí žádnou z lokalit nespecifikoval. Zatím skutečně pouze zkoumáme různé varianty a není známo, která z nich se ukáže jako nejvhodnější,“ uvedl Sýkora.

Základnu zbaví munice za své peníze česká armáda

Případné stanoviště musí podle ministerstva splňovat celou řadu požadavků včetně geografických, geologických, hydrologických a také technického rázu, jako je například dostupnost.

Podle neoficiálních informací zůstává mezi vytipovanými lokalitami stále Kuťkovská louka poblíž obce Míšov. Experti dále mají podle našich informací zkoumat místo v samém centru vojenských Brd u 831 metrů vysoké kóty Koruna.

Dalším místem zájmu je údajně 839 metrů vysoký vrchol Brdce. Tato lokalita ale podobně jako Kuťkovská louka neodpovídá nedávnému prohlášení náčelníka generálního štábu Vlastimila Picky o tom, že radar bude stát minimálně pět kilometrů od nejbližšího obydlí. Vrchol Brdce totiž leží do pěti kilometrů od obce Láz.

Změna stanoviště pro radar by mohla také omezit výcvik armády. Naznačil to i Vlastimil Picka, ale nyní ministerstvo obrany otázku omezení výcviku částečně vyvrací a tvrdí, že o jakémkoliv vlivu výstavby stanice na výcvik vojsk lze hovořit až bude určeno konkrétní místo. „Snažíme se o to, abychom vybrali takovou lokalitu, která by výcvik vojsk, tedy zejména dělostřelectva, omezovala co nejméně,“ dodal Petr Sýkora.

Mezi lidmi se hodně diskutuje o tom, kolik místa bude základna potřebovat z hlediska bezpečnostních parametrů. Oficiálně se hovoří o tom, že v okruhu 13,5 kilometru se nesmí v leteckých prostředcích transportovat výbušné látky, v okruhu 8,6 kilometru by se neměly ve vzduchu pohybovat nechráněné osoby (např. v rogalech) a v okruhu 4,5 kilometru nesmí létat dopravní prostředky. Po zemi se nesmí pohybovat neautorizované osoby v okruhu půl kilometru.

Zatím se prý neví jaký prostor radar včetně jeho okolí zabere. Zazněly dvě možnosti přibližně o velikosti 4 možná jen 2 procent z území celého újezdu. To je přes 10 nebo pět kilometrů čtverečních. V každém případě musí být toto území předáno Američanům až po likvidaci nevybuchlé munice a bez jakéhokoliv jiného odpadu. A kdo sanaci území zaplatí? Podle už dohodnutých pravidel to provede Armáda ČR na své náklady.