Příbramský starosta Josef Řihák se domnívá, že místo pro americkou radarovou základnu ve Vojenském újezdu Brdy je už vybrané. Ministerstvo obrany to popírá. Přesto se Řihák obává, že má radar stát na vrcholu Brdce, který je vzdušnou čarou od Příbrami pouhých devět kilometrů. Tuto informaci sdělil starosta v sobotu na setkání se členy Evropské sociální demokracie (ECOSY) v Příbrami. „V těchto místech se měří a mělo by se tam začít kácet,“ tvrdí Josef Řihák.

V této lokalitě, ale i jinde se skutečně provádějí průzkumy, ministerstvo obrany však tvrdí, že konkrétní místo pro případné budování základny ještě vybrané není. Kóta Brdce je vzdálena od nejbližší obce Láz sotva čtyři kilometry. Armáda přitom tvrdila, že se hledají místa vzdálená minimálně pět kilometrů od nejbližšího obydlí.

Radar na vrchu Brdce? To je šílenství!“ říká starosta

Starosta Příbrami Josef Řihák chce od ministryně obrany Vlasty Parkanové vysvětlení, z jakého důvodu se provádějí geodetické práce v blízkosti vrcholu Brdce ve Vojenském újezdu Brdy.

Ministerstvo obrany tají všechny vytipované lokality, které se prozkoumávají v souvislosti s případným umístěním americké radarové základny. Návštěvníci vojenské části Brd ovšem zaznamenali provádění průzkumu právě kolem kóty Brdce, o kterém hovoří starosta Řihák. Kóta přitom leží pouhých 3,5 kilometru od nejbližší obce Láz a devět kilometrů od Příbrami s 36 tisíci obyvateli.

„Platí opravdu ujištění generála Picky, že radarová stanice nemá být umístěna ve vzdálenosti bližší, než je pět kilometrů od nejbližšího obydlí?“ chce znát Řihák odpověď na jednu z otázek adresovaných ministryni obrany. Starosta chce slyšet i odpověď na to, proč vláda nerespektuje názory občanů, kteří se dost jasně vyjádřili proti základně v mnoha obcích na Příbramsku, Rokycansku a Berounsku, kde se konala místní referenda.

„To, že místem pro radar má být vrchol Brdce, kde se provádějí nějaké práce, jsem se dozvěděl před několika dny. Umístit radar devět kilometrů vzdušnou čarou od největšího města v okolí Brd považuji za šílenství,“ řekl nám včera Josef Řihák.

Starosta údajně slyšel, že se má na kótě Brdce dokonce začít už brzy kácet les. Domnívá se, že zná i důvod, proč je vybráno toto místo. „Vláda zvažuje
tuto lokalitu kvůli tomu, aby nemusela ukončit nebo omezit činnost dělostřelecké základny v Jincích,“ tvrdí Řihák. Dělostřelci, ale i jiné typy vojsk, využívají vojenský újezd k výcviku a ostrým střelbám. Do jinecké posádky se mají nastěhovat také dělostřelci z Pardubic. Z toho důvodu kasárna procházejí rozsáhlou modernizací, která by měla ve finále přijít až na několik miliard.

Kolem radarové stanice mají být ochranná pásma, která omezí další činnost. „V závislosti na výběru vhodné lokality budou tato omezení upřesňována.
Obecně lze říci, že v okruhu 13,5 kilometru od radaru by nebylo přípustné v leteckých prostředcích transportovat výbušné látky, v okruhu 8,6 kilometru se nesmí ve vzduchu pohybovat nechráněné osoby, jako například v rogalu. V okruhu 4,5 kilometru nesmí létat žádné dopravní prostředky, po zemi se
neautorizované osoby nesmí pohybovat v okruhu do půl kilometru,“ sdělil nám před časem Petr Sýkora z tiskového odboru ministerstva obrany.

Nedaleko kóty Brdce je cílová plocha Tok a daleko není ani plocha Jordán a Brda, kde se provádí i cvičné bombardování. Poměrně blízko jsou vodní nádrže Lázská a Pilská, které jsou zdrojem pitné vody pro Příbram a další obce.