VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramsko by postavil na nohy týdenní déšť

PŘÍBRAMSKO - Česko sužuje sucho. Příbramsko náleží k nejvíce postiženým oblastem. Kvůli počasí hrozí požáry lesů a polí. Situaci by podle meteorologů mohl zlepšit déšť trvající alespoň týden.

8.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Ve Středočeském kraji je půda sušší, než tomu bylo v období sucha v roce 2003 ale i 1947. Příbramsko, a zejména oblast Dobříšska náleží k nejvíce postiženým oblastem v rámci kraje a celého Česka. Zemědělci jsou z nedostatku vláhy zoufalí, lesníci se obávají lesních požárů. V pondělí například shořela na poli pšenice asi na čtyřech hektarech. Požár zřejmě způsobila jiskra, která přeskočila z žací lišty kombajnu do vyprahlé slámy.

Vodohospodáři upozorňují spotřebitele, aby šetřili vodou, nezalévali zahrádky a nemyli auta. Krajský úřad se vážně zabývá situací s pitnou vodou a požádal Povodí Vltavy a Labe o zpracování údajů, jak to se zásobami pitné vody skutečně vypadá.

„Analýza bude k dispozici někdy ke konci podzimu,“ řekl před časem mluvčí středočeského hejtmana Martin Kupka. Hejtman Petr Bendl slibuje pomoc středočeským obcím, které už několik let zpátky mají problémy s nedostatkem spodní vody. „Úbytek vody je dlouhodobý problém, který se musí řešit. Musíme obcím pomoc. Společně s ministerstvem zemědělství řešíme možnosti získání dotací na budování obecních vodovodů,“ řekl Petr Bendl.

Podle meteorologů postihlo zemi hydrologické a zemědělské sucho nejhorší za posledních pět let. Koryty řek a potoků protéká někde jen pětina obvyklého množství vody. Některé toky jsou zcela bez vody. Protože nedostatek vody trvá delší dobu, jsou mnohá koryta zarostlá travinami a v případě dlouhodobějších dešťů tak může hrozit jejich přelití.

Odborníci ovšem nehovoří o tom, že by bylo meteorologické sucho, protože úhrny srážek jsou průměrné. Problém spočívá v tom, že většina vody spadne v podobě přívalových dešťů, a tak se nestačí vsakovat. Srážky, které předpovídají meteorologové v těchto dnech, mohou snížit riziko požárů, ale problémy spočívající v neustálém snižování hladiny spodní vody rozhodně nevyřeší.

Voda se ztrácí ze studní

Oblast Příbramska, a zejména okolí Dobříše je postiženo suchem. Zemědělci sklízejí poslední hektary obilovin z polí a výnosy jsou oproti loňsku nižší.
Bez vody je stále více potoků v okrese a rybáři se obávají, že přijdou o tržby. Nedávno totiž sotva dotekly rybníky slovené na jaře a nyní jsou nádrže prakticky bez přítoku. Sucho také snížilo výnosy ze sklizených obilovin. Chovatelé skotu už zkrmují zimní zásoby, protože na vyprahlých loukách už nenarostla žádná tráva ke krmení.

Koryty potoků a řek protéká pětina obvyklého množství vody. Některé potoky jsou už nyní zcela bez vody. Voda ze vytrácí ze studní, vysychají už i lesní potoky. Vodohospodáři a starostové obcí varují lidi, aby šetřili vodou. „Z Brd k nám prakticky už neteče žádná voda. Je to katastrofální stav,“ uvedl soukromý zemědělec Gabriel Synek ze Sedlice.

„Zvláště pro nás chovatele, kteří máme pastevní chov skotu. Není pícnina ke krmení. Sena jsme sklidili, ale na pastvinách nic neroste a tak musím podobně jako někteří dalších chovatelé zkrmovat už zásoby, které jsme měli na zimu. Ze spodní vodou je to rovněž špatné. Situaci nepomůže ani to, že má podle předpovědi něco napršet do konce týdne. Déšť zalije vegetaci, ale hladinu podzemních zásob vody určitě nezvedne,“ říká Synek.

Vzhledem k dosavadním vysokým teplotám a suchu hrozí s menšími přestávkami, když zrovna zaprší, riziko lesních požárů. Od jara už likvidovali hasiči na území Příbramska řadu lesních požárů.V pondělí dokonce zasahovaly tři jednotky hasičů při požáru na poli u obce Sádek, kde shořely čtyři hektary pšenice. „Škoda byla vyčíslena na 80 tisíc korun. Zásahem se podařilo stejné množství plodiny před ohněm zachránit,“ informoval Milan Baxa z příbramského hasičského sboru. Požár pravděpodobně způsobila jiskra, která přeskočila z žací lišty kombajnu do přeschlého porostu obilí.

Zemědělci v současné době sklidili něco přes 90 procent ploch obilovin. Výnosy jsou většinou oproti předchozím rokům kvůli suchu menší. „Průměrný výnos pšenice je letos zatím 3,8 tuny z hektaru. Přitom loni byl průměrný výnos 4,7 tuny z hektaru,“ upozornila Zlata Koukolíčková, ředitelka Agrární komory v Příbrami. „Pokud nezaprší, máme obavy, že nevzejdou ozimy. Pole by mohly být díky poměrně včasné sklizni připraveny na ozimy, ale zatím je riziko, že nevzejdou,“ dodala Koukolíčková s tím, že kvalita zrna je různá podle oblasti.

Potravinářská pšenice má například kvůli počasí nízkou hmotnost. Předpověď počasí slibující příchod srážek sice podle zemědělců zalije zem, ale problémy s nedostatkem spodní vody nevyřeší. Mnohé obce i vodohospodáři proto nabádají obyvatele, aby vodou šetřili. Nedostatek spodní vody přetrvává už několik roků. Po deštích nebo zimách bohatých na sníh se zásoby spodní vody doplní. Jenomže poslední zima byla prakticky bez sněhu a jaro s téměř nulovými srážkami.

„Červenec byl už v pořadí třináctým měsícem teplotně nadnormálním. Lepší byl z pohledu srážek pouze květen. Z přívalových dešťů, které pak byly od začátku léta, se příliš vody do země nevsáklo a v extrémních teplotách byl velký výpar,“ shrnul nepříznivý vývoj počasí Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále.

8.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Tvorba a zpracování pracovních manuálů. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: tvorba a zpracování pracovních manuálů, Nabízíme práci pro zájemce kteří umí zpracovávat získané informace do pracovních manuálů, Zaměstnanecké výhody: vzdělávání, prémie, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- až 30 000,- Kč, Kontakt: : Chlapovičová Petra, tel.: 318 690 644, e-mail: info@ok-aviation.cz, Místo výkonu práce:OK AVIATION Service, s.r.o., Drásov č.p. 201, Příbram 1. Pracoviště: Ok aviation service, s.r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Petra Chlapovičová, +420 318 690 644.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Pracovník/ce potravinářské výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: pracovník/ce potravinářské výroby, OC, Jedná se o noční směny., Nástup: ihned Mzda: od 13 500,- Kč, Kontakt: Krůtová Lenka, tel.: 318 403 135 (6:00 - 14:30 hod.), e-mail: p.personalni@pekarnahorovice.cz, Místo výkonu práce: PAC Hořovice s.r.o., Plynárenská 321, Příbram I. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. provoz příbram, Plynárenská, č.p. 321, 261 01 Příbram 1. Informace: Lenka Krůtová, +420 318 403 135.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šičky rukavic - štep. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: šičky rukavic - štep, Hledáme zaměstnance na plný úvazek - šičky rukavic na pozici štep. Praxe v oboru nutná, v roce 2018 bude možné zaškolit.Možné absolvování rekvalifikačního kurzu - od 1.9.2018 zajištěné firmou., Nástup: od 1.12.2017 na dobu určitou do 31.12.2018, Kontakt: Osičková Ludmila, tel.: 603 503 022 (8:00 - 16:00 hod.), e-mail: lindao.gloves@gmail.com, Místo výkonu práce: Georges Morand Production, s.r.o., Na Zlaté stezce č.p. 1073, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Georges morand production, s.r.o., Na Zlaté stezce, č.p. 1073, 263 01 Dobříš. Informace: Ludmila Osičková, +420 603 503 022.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: Svářeči, Požadujeme: nutnost znalosti výkresové dokumentace, řidičské oprávnění - výhodou - skupina C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, zkoušky svařování - CO2, výhodou - jazyková znalost, vazačské a jeřábnické zkoušky, Zaměstnanecké výhody: příspěvky na oběd, Nástup možný ihned. Mzda: od 25 000,- do 40 000,- Kč, práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt: Kovařík Jakub Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Tel. fyz. pracoviště: 318 533 981, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jakub Kovařík, +420 604 847 608.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda čtyř vozidel na silnici E55.
AKTUALIZUJEME
4

Vážná nehoda čtyř vozidel uzavřela silnici E55 u Poříčí nad Sázavou

Jako první na Vysočině zahájili v sobotu letošní sezonu motorkáři ve Velkém Meziříčí. Na tamním náměstí se jich sešlo několik set, ke zdařilé akci přispělo slunečné počasí.
9

Nešvary motorkářů? Nepozornost, rychlá jízda i špatné oblečení

Příležitost pro region: snaha přilákat filmaře

Střední Čechy – Filmování a Středočeský kraj – to spolu ladí přímo báječně. Leckdo si to nyní připomněl v souvislosti s úmrtím jednoho z nejslavnějších Čechů současnosti: režiséra Miloše Formana, který pocházel z Čáslavi. Přímo v regionu, ve Zruči nad Sázavou, se odehrávají jeho Lásky jedné plavovlásky. Na rozmanitých místech středních Čech ovšem vznikala celá řada filmů, které se zařadily k těm kultovním.

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Dvě výstavy začnou v Galerii Františka Drtikola

Příbram – Vernisáž výstavy sbírky knih Nejhezčí z babiček začíná v 17 hodin v 1. patře Galerie Františka Drtikola. Vystaveno je 250 vydání Babičky Boženy Němcové, nejvydávanější české knihy. V 18 hodin bude ve 2. patře galerie zahájena výstava Anna Vančátová Obrazy. V hudebním programu vystoupí Vladimír Matějka a Josef Krček.

V příbramské nemocnici zazní gospelový koncert

Příbram – Příbramská Oblastní nemocnice opět připravuje tradiční jarní gospelový koncert. Do Příbrami ve středu 16. května od 17 hodin přijede pražský sbor Maranatha Gospel Choir. Patří mezi největší a neuznávanější české smíšené pěvecké sbory, v jehož repertoáru je především současný gospel, ale i RnB, soul nebo tzv. populární hudbu. Sbor čítá více než 50 zpěváků (do Příbrami jich přijede kolem 40) a na pódiu jej doprovází živá kapela.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT