Situace začíná být vážná. Pokud nepřijdou větší deště, může se opakovat stopadesátileté sucho, které postihlo Česko v roce 2003. Bez vody je řada menších toků, klesají hladiny některých rybníků a lidem mizí voda ze studní.

Ve Vševilech už starosta Karel Daniel vydal upozornění, aby lidé šetřili vodou, nezalévali zahrádky a nemyli auta. „Máme málo vody už delší dobu, proto jsme se letos rozhodli posílit obecní vodovod novým vrtem. Ten napojíme na podzim na stávající rezervoár,“ uvedl starosta. Nedostatek spodní vody trvá
několik roků. Po deštích nebo zimách bohatých na sníh se zásoby spodní vody mírně doplní, ale letos se zdá být situace nejhorší. Zima byla téměř bez sněhu a jaro prakticky beze srážek.

„Červen byl v pořadí již dvanáctým měsícem teplotně nadnormálním, ale na srážky chudým. Trochu lepší byl z pohledu srážek květen. Z přívalových dešťů se příliš vody nevsákne a v extrémních teplotách je velký výpar,“ shrnul dlouhodobý nepříznivý vývoj počasí Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále.

„Od jara nemůžu zalévat zahrádku. Odčerpal bych si veškerou vodu ze studny,“ řekl Jiří Spilka z Příbrami. Ve Věšíně zmizela voda ze studny na stadionu. Obec musela nechat vyvrtat novou studnu. Další náhradní zdroj pitné vody si vybudovali už před několika roky ve Hvožďanech. Městský vodovod v Rožmitále je občas napájen ze záložních vrtů. Podle pracovníků vodního hospodářství není situace zatím kritická. Rožmitálu v tomto případě pomohlo, že
jsou kasárna bez vojáků a tím pádem je menší spotřeba.

Sucho se projevuje už i v lesním komplexu Brd, které jsou významnou zásobárnou pitné vody pro Příbramsko, ale i Berounsko a Rokycansko. „Řada menších potůčků v posledních dnech zcela zmizela,“ konstatoval správce obecnického polesí Václav Pernégr. Problémy začínají mít i rybáři. „Teprve´nedávno se doplnila voda v rybnících, které jsme na jaře vypouštěli kvůli výlovům. Některé nedotekly doposud, přítoky jsou slabé,“ popsal situaci Milan Pojer, který pečuje o rybníky na Rožmitálsku.

O situaci s pitnou vodou se zajímá středočeský hejtman Petr Bendl. „Úbytek vody je dlouholetým problémem, který se musí řešit. Společně s ministerstvem zemědělství řešíme možnosti získání dotací na budování obecních vodovodů,“ řekl včera Bendl. „Krajský úřad také s Povodím Vltavy a Labe připravuje analýzu, jak to skutečně vypadá se zásobami vody,“ doplnil mluvčí Martin Kupka.