Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oboj proti základně se zajímají Italové

PŘÍBRAMSKO - Odpůrci rozšíření americké základny v Itálii psali podbrdským starostům. Chtějí brzy navštívit i Brdy.

2.8.2007
SDÍLEJ:

Vlajka ItálieFoto: Deník/archiv

O dění v Česku se v souvislosti s případným umístěním amerického radaru v Brdech zajímají obyvatelé italské Vicenzi. Američané totiž plánují od roku 2002 stavbu nové základny 1,5 kilometru od centra Vicenzy. V tomto roce Američané rovněž zahájili jednání o základně na našem území. V Itálii se proti stavbě základny, která má sloužit jako letiště, konala řada protestních akcí.

„Odmítáme se stát součástí starých i nových konfliktů a přinést si válku do vlastních domovů,“ píše se v dopise z Itálie, který je adresován některým obcím na Podbrdsku. Hnutí z italského poloostrova bojující proti základně nabízí obcím na Příbramsku, Rokycansku a Berounsku spolupráci. „Příbuzným prvkem,
který nás spojuje není jen výstavba základen v Brdech a Vicenze, ale i podobná arogance našich vládců, kteří nechtějí slyšet hlas vlastních občanů,“ říká Olol Jackson, mluvčí italské iniciativy, která bojuje proti výstavbě letiště Dal Molin ve Vicenze.

Obce na Podbrdsku spojí síly s italskými odpůrci bojujícími proti základnám

Italské hnutí bojující proti rozšíření americké základny ve města Vicenza nabízí spolupráci starostům na Podbrdsku kvůli zamýšlené výstavbě radaru ve vojenském újezdu. Zítra se kvůli tomu má konat v Praze tisková konference. Starostové se dohodnou na dalším postupu.

Italové chtějí navštívit Brdy a sami nabízejí Čechům cestu do Vicenzi, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak žijí lidé v oblasti, kde už je americká základna.

„Píšeme vám jménem hnutí, které se zrodilo k boji proti postavení nové základny v italském městě Vicenza. Jak možná již víte, i v našem městě má americká administrativa v úmyslu postavit novou základnu svých vojsk. Měla by být největší základnou výsadkových vojsk v Evropě vůbec, a jednotky v ní umístěné by měly sloužit jako ,,diamantový hrot“ v konfliktech na Blízkém a Středním východě, v Iráku, v Afghánistánu i v případné válce proti Íránu,“ píše se v dopise, který mimo jiných dostal starosta Rožmitálu, Trokavce nebo Jinec. „Vicenza se vzbouřila proti takovýmto plánům. Odmítá se stát součástí starých i nových konfliktů, přinést si válku do vlastních domovů a podřídit se diktátům vlád USA a Itálie. Město se ale bouří také proto, že postavení základny Dal Molin by znamenalo mít jedno z nejdůležitějších vojenských letišť na kontinentě jen 1,5 kilometru od středu města. Znamenalo by to ,,zabít“ několik kilometrů čtverečních prostoru, který je nyní otevřený všem občanům, ba i nejdůležitější zásobárnu vody celého okresu. Děje se to v době, kdy v Itálii statisíce lidí podepisují petici, aby voda zůstala společným majetkem a bezplatným právem. Samozřejmě bereme v potaz i bezpečnostní rizika, jak ze strany ozbrojených odpůrců USA, tak ze strany vojáků USA,“ pokračuje v dopise mluvčí italské iniciativy Olol Jackson.

Spolupráci s Italy se nebrání starosta Jinec Jan Hála: „Na páteční schůzce starostů dohodneme další postup. Italové chtějí přijet k nám, aby viděli, jakými způsoby bojujeme proti umístění radaru v Brdech my,“ řekl starosta. Ve spojení s Italy je i česká iniciativa Ne základnám. Podle Jana Majíčka z iniciativy by bylo rozhodně zajímavé využít nabídky Italů a přijet do Vicenzi a poznat život obyvatel poblíž americké základny. Iniciativa také plánuje další ze svých aktivit zaměřených proti základně v Brdech formou hudebního festivalu na hradě Točník 8. září. Kromě hudby budou pro návštěvníky k dispozici projekce a stánky, které se budou věnovat problematice základen.

Před časem kontaktoval starosty podbrdských obcí starosta japonské Hirošimy. Obcím nabídl členství v mezinárodní organizaci s názvem Starostové pro mír. „Vstup do společenství pochopitelně zvažujeme. Již jsem do Japonska psal a potvrdil zájem o členství,“ řekl starosta Trokavce Jan Neoral.

2.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení