Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramský deník na návštěvě v Klučenicích

Klučenice /NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku se tentokrát vydala do Klučenic. V následujícím textu najdete povídání se starostou Jiřím Veselým o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a podobně.

26.4.2014
SDÍLEJ:

Klučenice. Kostel je okrasou obce.Foto: Markéta Jankovská

Letos končím, říká po 35 letech ve funkci starosta Klučenic

Na Příbramsku není snad starosta, který by ve své funkci vytrval tak dlouho jako Jiří Veselý v Klučenicích. Letos v srpnu to bude 35 let. „Ale už končím. Chtěl bych si taky trochu užít důchodu," odůvodňuje své rozhodnutí seknout se starostováním osmašedesátiletý Jiří Veselý, rodák z orlických zatopených Zlákovic. Do Klučenic přišel s rodinou v roce 1958.

Rázem srovnává dobu před a dobu současnou. „Dříve si lidi kolem baráku trávu posekali sami. Nebo na hřbitově. A dneska? Ptají se, kdy už to konečně posekáme. Na tyhle práce zaměstnáváme sedm lidí z úřadu práce," krčí rameny starosta.

Klučenice sedí v překrásné přírodě, charakteristické pro Střední Povltaví. Nato, že tu žije zhruba 500 obyvatel, jsou velmi pohledné, upravené. Jako první na sebe upozorní opravený kostel, dále opravená základní škola i vkusná mateřinka.

Největší problémy v Klučenicích byly podle Jiřího Veselého odedávna s vodou. „V roce 1986 jsme rozšířili vodovod po celé obci. Jenomže pak se v roce 1994 zjistilo, že v té vodě je arzen. Takže jsme začali shánět dotace na odstranění arzenu. Sehnali jsme asi 600 tisíc na filtr, ale ten provoz filtru byl strašně nákladný. Výsledkem snažení byl projekt, na který jsme dostali od státu dotaci 10 milionů korun, pět milionů jsme dali ze svého, a máme teď kvalitní, i když ne nejlevnější vodu," odklepl starosta pomyslně poslední úkol, který mu bránil skoncovat s funkcí o něco dřív.

„Čistírnu máme také hotovou, takže tohle máme vyřešené, což má málokterá obec. Ve školách mámě zrekonstruované vnitřní prostory, zažádali jsme i o dotace na zateplení a úpravu topení. Žádné dýmy z komínů, vytápíme dřevní štěpkou," vyzdvihuje starosta výraznou úsporu energií. V základní škole nyní probíhá rekonstrukce tělocvičny.

Existence školy je pro Klučenice, jako pro ostatní obce, velmi důležitá. Znamená život. I když je těžké její provoz vzhledem ke klesajícímu počtu žáků udržet, místní si neumí představit, že by museli potomky vozit desítky kilometrů daleko.

Při rekonstrukci Hospodářské stodoly pomohli místní

Klučenice. Chlapi z Klučenic pomáhali odstranit omítku ze stodoly.

HISTORII Klučenic a okolních osad poutavě dokumentuje stálá expozice v Hospodářském dvoře Klučenice čp. 69. V dlouhé stodole vedle radnice, která dříve sloužila jako sklad obilí, minulost člověka omámí nejen svou typickou vůní, ale i samotnými snímky, které spolu s příběhy autoři vyprosili a posbírali po chalupách. S odstraňováním staré omítky pomáhali chlapi ze vsi (na snímku). Co výstava v současné době nabízí? Klučenice slovem a obrazem a Klučenické osady. Další expozice se připravuje. „Měla by navázat na Vltavu, ale nebude fušovat do expozice o Vltavě v Chotilsku," říká starosta Klučenic Jiří Veselý. Otevřeno je v červnu a září v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně (kromě pondělí) od 10 do 17 hodin. Mimo sezonu je otevřeno na požádání na telefonním čísle 776289830. Jakékoliv příspěvky (archiválie, fotografie a vypravování o historii) autoři výstavy přijímají na kontaktním čísle 724434366 a emailové adrese: zirovnickyoldrich@seznam.cz. Příspěvky mají být na téma Klučenice, osady Klučenic a především, zatím oficiálně nepotvrzená budoucí výstava, Vltava od Zvíkova po Šefrovnu. „Pokud víte o lidech, kteří by tomuto projektu mohli pomoci, neváhejte se ozvat. Pomůžete tak naší galerii," stojí na obecním webu.

Věra Hlinomazová učila v Klučenicích 32 let

Klučenice. Věra Hlinomazová u svých kreseb.

Vesnice se za ty roky hodně změnila, vzpomíná Věra Hlinomazová na první dny po přistěhování do Klučenic v prosinci roku 1975, kdy nezapomene na první dojmy: všechno syrové a neútulné.

„Přišli jsme sem s manželem kvůli škole. Manžel tady dostal místo jako učitel zeměpisu a tělocviku a získali jsme tady byt v úplně nové bytovce. Nikdo v ní ještě nebydlel, docela jsme si užili s dvěma malinkými dětmi," popisuje začátky v Klučenicích Věra, rodačka z Bohutína. „Byla jsem zvyklá na velkou ves, a tady to bylo takové… samé kozí chlívky, přišlo mi to tu neupravené. Zkraje jsem byla trochu nešťastná, " směje se dnes už Věra.

V roce 1978 nastoupila Věra do školy také, jako učitelka češtiny a výtvarné výchovy. Od té doby učila v místní základní škole 32 let, včetně svých dvou dětí.

„Naštěstí oba dva milujeme přírodu, takže hned první jaro jsme s kočárky vyrazili do okolí a hrozně jsme si to tu oblíbili," přiznává Věra Hlinomazová, jejíž příjmení čtenář spojuje s legendárním hercem Josefem Hlinomazem zcela oprávněně. Manžel Věry je totiž synovcem tohoto umělce. Devatenáct let řídil školu a působil také jako zastupitel obce.

Po pěti letech dostali manželé Hlinomazovi dopis z Příbrami, že mají naději dostat se do pořadníku na byt v okresním městě. „Tady se nám tak zalíbilo, že jsme se rozhodli tu zůstat," nelituje Věra.

Přesto, že není rodačkou Klučenic ani žádnou historičkou, jak říká, zajímá se o jejich historii. Dokazuje to fakt, že je jednou z hlavních aktérů otevření Hospodářského dvoru Klučenice, kde svou zálibu v dávných časech prezentuje na nádherných kresbách.

Pokud se chystáte na toulky po Příbramsku, můžete se zastavit v Klučenicích a přesvědčit se o poutavé výstavě v „bývalé sýpce" na vlastní oči.

Kemp Podskalí navštěvují většinou už roky stejní lidé

Kemp Podskalí

MEZI NEJOBLÍBENĚJŠÍ a nejklidnější kempy u Vltavy patří Podskalí, které spadá pod Klučenice. Nachází se na břehu Orlické přehrady v krásném a klidném prostředí. Je tu 150 míst pro karavany, stany a 10 čtyřlůžkových chatek. K dispozici je půjčovna loděk, prodejna, trafika a několik restaurací. V provozu je letos od posledního březnového dne do 6. října.

„Z těch 150 míst je 80 stále obsazených. Myslím si, že k odpočinku je to jedno z nejklidnějších míst," komentuje výhodu kempu starosta Klučenic Jiří Veselý. Co je podle něho každoročním problémem, jsou v létě zprávy o kvalitě vody. „Jakmile se v novinách objeví čísla ohledně horší kvality vody z minulého týdne, lidé přestanou jezdit, přitom už je skutečnost úplně jiná," poukazuje starosta na každoroční strasti s počasím, nejhorší to bylo prý loni, kdy obec zaznamenala výraznou finanční ztrátu.

„Obvykle míváme zisk tak 550 tisíc korun, loni byl pokles na 250 tisíc, a to kvůli dezinformacím o stavu vody, které se opakovaly pořád dokola, i když už byla voda pěkná," připomíná starosta Veselý. Na písečných plážích, kterými je kemp obklopen, je výborné koupání, vhodné i pro malé děti. Okolní příroda přímo láká k procházkám, cykloturistice a sběru lesních plodů. Sportovcům nabízí hřiště, tenisové kurty – to vše v těsné blízkosti kempu. Lodní dopravou je možné navštívit zámek Orlík a hrad Zvíkov.

Motorizovaným návštěvníkům zaměstnanci kempu rádi poradí s prohlídkou okolních měst a památek. V kempu jsou k dispozici nové „sociálky" a provozovatele těší, že se k zařízení lidé chovají velmi slušně. Za teplou vodu, kterou ohřívá solární panel, se platí dvacetikorunovým žetonem. Značný komfort zajišťuje i 130 přípojek na elektřinu, každý má vlastní elektroměr. Stravování a pitný režim v kempu nabízejí dvě hospůdky.

Klučenice vznikly 
od slova „klučiti" neboli kácet les

Klučenice. Kostel je okrasou obce.

Samotný název Klučenice zřejmě pochází ze staročeského slova „klučit", což znamená totéž mýtit, kácet. Ves původně patřila ke Zvíkovu. Roku 1238 byla Václavem I. darována řádu Rytířských křížovníků s červenou hvězdou. Počátkem 17. století zabral ves Petr ze Švamberka. Po bitvě na Bílé hoře se Klučenice křížovníkům vrátily.

Během třicetileté války byly roku 1645 Klučenice zpustošené švédskými vojsky. Co ale nestačili zničit Švédové, to dokončil velký požár, který roku 1720 zničil skoro celý zbytek vsi. „Proslýchá se, že když vypukl požár, obyvatelé si tu nebývale pomáhali. Koho požár minul, nechal u sebe bydlet celou rodinu i se zvířectvem tak dlouho, dokud se chalupu nepodařilo opravit nebo znovu postavit," ukazuje starosta Klučenic Jiří Veselý na chalupy na návsi, z nichž většinou prý zbyla jen hromada popela.
Obec dále postihly i napoleonské války.

Mnoho mužů tehdy bylo zverbováno k vojsku a bohužel už se nikdy nevrátilo. Těmito pohromami pronásledovaná ves se dočkala klidu a svého rozvoje v druhé polovině 19. a ve 20. století.
(www.klucenice.cz., maja)

Autor: Markéta Lišková

26.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení