VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramský deník na návštěvě v Milešově

Milešov /NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI, STŘÍPKY/ - Redakce Příbramského deníku se tentokrát vydala do Milešova. V následujícím textu najdete povídání se starostou Jiřím Vokrouhlíkem o životě, úspěších a plánech obce, zajímavosti z kronik, střípky a podobně.

7.6.2014 1
SDÍLEJ:

Starosta Milešova Jiří Vokrouhlík.Foto: Markéta Jankovská

Starosta Milešova: Rekreace nás stále dobře živí

Starosta Milešova Jiří Vokrouhlík.

Milešov – Radnice v novém kabátě, upravené okolí, moderní interiér. Tak to vypadá v Milešově u řeky Vltavy.

Za vybaveností a soběstačností obce může z velké míry výtěžek z několika kempů. Ten sice v posledních letech podle starosty Jiřího Vokrouhlíka klesá, ale jak říká: Kempy nás stále dobře živí."

Co je v Milešově nového? Je toho dost. Kromě rekonstrukce radnice a okolí obec nechala opravit kapličku v osadě Přední Chlum. „Povedlo se získat dotaci přes Místní akční skupinu Sedlčansko. A ještě jsme dodělávali protipovodňová opatření, čili hlásiče, sirény a srážkoměr po všech katastrech obce," říká k největším loňským akcím starosta Vokrouhlík, který je ve funkci druhé volební období.

V současné době obec v třetí etapě revitalizuje náves kolem čekárny a obchodu, hotovo by mělo být do prázdnin. Bude tu nové parkoviště a zeleň.

Obec Milešov v posledních letech mnoho investovala jak do vybudování nové infrastruktury, pořízení nové techniky, tak i do oprav budov. Největší investice v dějinách obce, která je úspěšně dokončena, je vybudování kanalizace a ČOV v Milešově s rozpočtem více než 31 milionů Kč. Na akci obec získala dotace ve výši 55 procent od Středočeského kraje a MZe ČR.

Při výkopových pracích se též položil nový vodovodní řad za pořizovací cenu 2,5 milionu korun, kterou obec hradila z vlastního.

Obec Milešov je vlastníkem 100 hektarů lesa, a tak několikrát žádala o dotaci ze SZIF, kde získala částečnou finanční podporu na nákup strojů, a to traktoru, podkopového stroje, vyvážecího vozu, vleku za traktor, vyžínacího ramena a štěpkovače. Tato technika se nakupovala postupně od roku 2009 a v roce 2015 dojde k poslední realizaci získané dotace na nákup manufakturačního štípacího stroje a malého traktoru.
Nemovitý obecní majetek se také zvelebil.

V Klenovici byla opravena společensko-kulturní budova za více než jeden milion korun, tato akce byla především hrazena z dotace poskytnuté od MAS Sedlčansko o.p.s.
Dalšími projekty byly modernizace sociálního zařízení v budově obecního úřadu, oprava kapličky v Předním Chlumu, revitalizace návsi v Milešově. Všechny tyto projekty byly částečně hrazeny z MAS Sedlčansko o.p.s. s celkovou dotací vyšší než 2,3 milionu korun.

Další investice do majetku obce byly oprava budovy obecního úřadu, chodníku a parkoviště v těsné blízkosti, oprava kostela v Milešově, který je též ve vlastnictví obce. Na všechny tyto projekty přispěl Středočeský kraj. Při I. etapě revitalizace návsi v obci Milešov se vybudovalo nové dětské hřiště, které bylo částečně hrazeno z dotace od MMR ČR .

Další projekt hrazený z dotace byla oprava domu s pečovatelskou službou, která zahrnovala výměnu oken a zateplení půdních prostor, toto bylo částečně hrazeno z dotace SFŽP.
Další větší investicí bylo zakoupení budov bývalých vepřínů od Zemědělské Klučenice a.s., kde si obec buduje zázemí pro svou činnost.

I do hlavní hospodářské činnosti jako je provozování kempů, obec investovala nemálo peněz.
V kempu Popelíky bylo vystavěno moderní sociální zařízení s celkovou investicí 3 miliony korun.
„Největší kemp Trhovky by potřeboval o mnoho více investic, ale museli jsme zakoupit pozemek od ÚZSVM skoro za 8 milionů korun a v roce 2013 jsme zakoupili sousední kemp na Trhovkách s novou budovou sociálního zařízení, recepcí, prodejnou potravin a ČOV," konstatuje starosta s tím, že po nějakou dobu musí obec investice usměrňovat a vybírat jen ty nejdůležitější projekty.

„Toto všechno je jen malý průřez výčtem naší činnosti. Snažíme se vše dělat pro spokojenost našich občanů a zajistit jim příjemný život na vesnici," dodal starosta.

Mladí se v Milešově k hasičům příliš nehrnou

Okrsková hasičská soutěž v Milešově.

NEZANEDBATELNOU úlohu v Milešově zastávají místní dobrovolní hasiči. Svou fyzičku naposledy dokázali na okrskové soutěži v Milešově zhruba před měsícem spolu s kolegy z Voltýřova, Klučenic a Klenovice. Významné 120. výročí založení sboru čeká Milešov v příštím roce.

Jak jsou na tom milešovští hasiči s výchovou mladé generace, která by nahradila stávající členy? „Z 36 členů je 20 důchodců, takže ti už s hadicemi neběhají. S mládeží je to tu slabé, do našeho řemesla se moc nehrnou. Teď jsme přijímali tři ve věku 17, 18 let," poukázal starosta hasičů Miroslav Květ. Obnovit by si prý zasloužila i zastaralá hasičská technika jako hadice, oblečení…

A kdy byl naposledy největší kalup? „Naposledy loni 2. června při povodních. Prvního jsme museli zrušit dětský den na hřišti a druhého už se od rána jezdilo po lidech k zatopeným sklepům. A v kempech jsme vytahovali první řady karavanů od vody," zavzpomínal Miroslav Květ. Snímky jsou z květnové okrskové soutěže hasičů v Milešově.

Milešovské kempy jsou rájem pro všechny generace

Kemp Popelíky, pláž.

Kempy Trhovky, Bor a Popelíky se nacházejí v katastru obce Milešov na pravém břehu Orlického jezera.
V sedmdesátých letech minulého století se začala rozvíjet rekreace v této oblasti.
V roce 1992 obec Milešov převzala provozování těchto kempů od společnosti TĚREZA Příbram, která je spravovala více jak deset let.

Největším z těchto kempů byl a stále je kemp Trhovky, který se od letní sezóny 2013 sloučil ještě s kempem Bor, a tím se optimalizoval provoz obou kempů. Sloučením vzniklo 500 míst pro karavany a stany. Dále je zde možnost ubytování v obytných buňkách a chatkách s kapacitou 60 lůžek.

Na přelomu roku 2012 a 2013 Obec Milešov zakoupila od soukromého provozovatele kemp Sporthotel Trhovky i se zázemím, které tvoří centrální budova postavená v roce 2005. Budova v současné době slouží jako recepce kempu, prodejna potravin, sociální zařízení a ČOV.

V bezprostřední blízkosti poskytuje služby sportovní areál, několik restaurací, prodejních stánků a přístaviště lodí Orlické flotily. O prázdninách obohacují pobyt pouťové atrakce pro děti i pro dospělé.
Rozsáhlou vodní plochu lze využít pro sportovní potápění a k projížďce po vodě na šlapadlech a lodičkách z půjčovny.

Kemp Popelíky se rozprostírá na břehu jezera na dohled z přehradní hráze Orlického jezera.
Popelíky nabízejí ubytování pro 81 osob v chatkách v několika velikostech a vybaveních (s kuchyňkou, bez kuchyňky, sociálním zařízením apod.) a v několika cenových relacích. Je zde 250 míst pro obytné přívěsy a stany a také je zde možná elektrická přípojka.

V kempu bylo v roce 2010 vybudováno nové moderní sociální zařízení.

Na Popelíkách rekreantům slouží restaurace, stánek s občerstvením, prodejna potravin, zeleniny a ovoce, denního tisku, půjčovna lodiček a šlapadel a dále je zde také přístaviště lodí Orlické flotily.

Několik restauračních zařízení u přehradní hráze poskytuje náročnější služby i společenské využití .
Rekreační sezóna v kempech začíná vždy 1. května a končí 30. září téhož roku.

V jarních a podzimních měsících skýtají kempy svým klidem vhodné ubytování pro rybáře a seniory.

Zajímavosti o obci

Milešov leží v kraji, který je stříbrnými stuhami lesních potůčků propojen s blízkou Vltavou. K obci Milešov náleží místní části (osady) Klenovice a Přední Chlum, jehož západní stráně jsou na úpatí omývány Vltavou a shlížejí i na mohutnou stavbu Orlické přehrady.

Přehradní jezero nabízí především letní radovánky v kempech Trhovky, Bor, Popelíky a Salaš, které Obec Milešov. Ale turisty lákají i vycházky do lesů, technická památka Šefrovna (legendární to hospůdka s pivovárkem z dob zašlé slávy vorařů), půvab polních cest a v sezoně houbařský ráj. Ze samot v okolí je zajímavé především utěšené Lipí, jižně od obce. Chovají zde koně a umožňují i výcvik a projížďky.

Cykloturisté a zdatní chodci mohou vyrazit proti proudu řeky i na romantický Orlík, či vzdálenější a věkovitější Zvíkov. Milešovem protéká potok, zvaný někde Jahodový, svahy Předního Chlumu odděluje dravější Hrachovka, na které stávaly v minulosti i půvabné mlýny, dnes rekonstruované na romantické rekreační samoty.

Milešov důstojně lemují vlídné kopce, jejichž jména jakoby povstala z lůna naší mateřštiny. Klasovec, Bešovka, Kolečko, Beran, Vrcha..... Z dávných kronik víme, že obec má bohatou a pohnutou historii. Těžba antimonu a zlata už je dávnou minulostí, ovšem minulostí, která patrně dala někdy na počátku 14. století důvod ke vzniku osady. V kronikách také najdeme zmínky o mladé Emě Kittlové, která později proslula jako operní pěvkyně Ema Destinová. Část svého dětství prožila se svým otcem E. Kittlem v této malé středočeské obci.

Při návštěvě Milešova vítá návštěvníky charakteristický kostelík z počátku 20. století. Tehdy střežil malebné domky malorolníků, převážně s doškovými střechami. Kostel je zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie a každoročně se o víkendu po 15. srpnu koná v Milešově pouť. Dnes má obec okolo 350 obyvatel, obchod, poštu, hostinec s chutnou kuchyní. O ochranu, zdraví lesa, ale i zábavu se starají místní dobrovolní hasiči a myslivci. O staré občany je postaráno v místním Domě pečovatelské služby. (Josef Hejma, rodák)

Autor: Markéta Lišková

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středočeský kraj se prezentoval na veletrhu cestovního ruchu na Výstavišti v Pražských Holešovicích.  Mezi pozvanými hosty na krajském stánku nechyběla Gabriela Novotná a Lukáš Kvapil – oba známí účastí v Rallye Dakar.
114

Středočeši nabídli adrenalin pro každého i ten zprostředkovaný z Dakaru

I přes chladné počasí a sněhové přeháňky se masopustního průvodu v Lazsku účastnila necelá čtyřicítka maškar.
32

V Lazsku se konal druhý ročník obnoveného masopustu

Areál Ševčinského dolu pošestnácté hostil havířský masopust

Příbram /FOTOGALERIE/ - V sobotu dopoledne navštívily tradičně areál Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách vyhlášené bohutínské maškary. Havířský masopust s lidovou veselicí v prostředí historických báňských objektů se na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města. 

Volejbalové emoce! Sudí odcházeli z příbramské haly zadním vchodem

Příbram – Kocouři přivítali v dalším kole Uniqa volejbalové extraligy hráče Ostravy. Jednalo se o souboj přímých konkurentů, bojujících o šestou příčku, zaručující přímý postup do čtvrtfinále play-off. Svěřenci Martina Kopa šli do utkání s dvoubodovým náskokem a v případě vítězství si mohli svou pozici upevnit. V zápase plném emocí, zapříčiněných nejen důležitostí střetnutí, však prohráli 1:3 a situace v tabulce se tak ještě více zdramatizovala.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

OBRAZEM: Odvážlivci vyběhli v noci a sněhu na Kokšín

CHKO Brdy - Zimní a zároveň noční verze náročného trailu ze Spáleného Poříčí na Kokšín a zpět odstartovala v pátek 16. února ve 20 hodin a v teplotě kolem -3°C. Trasa byla dlouhá přes 16 kilometrů a vedla náročným terénem přes vrch Kokšín, místy ve vrstvě sněhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT