Někteří majitelé bazénů na zahradě v posledních letech pořizují nové technologie na údržbu bazénové vody, a to za místo klasické chlorované vody za vodu slanou. Důvod? Slaná voda nepřidělává další potíže lidem s atopickými ekzémy, suchou pokožkou či alergiemi.

Možnost mít slanou vodu v krytém bazénu zvažovalo také vedení příbramské radnice, jedná se o téma velmi často rozebírané při plánování rekonstrukce aquaparku. Nicméně oslovení odborníci na bazénovou technologii podle mluvčí radnice Evy Švehlové uvedli, že využívání slané vody v krytých bazénech je přeceňované, navíc dochází k rychlejšímu opotřebení všech konstrukcí.

Po diskuzích s odborníky tak nebyly do projektové dokumentace zapracovány vhodné stavební prvky k využití slané vody. Nyní, při úpravě původní projektové dokumentace, se část veřejnosti opět zabývá otázkou, zda není možné technologii využít. 

„Jednali jsme s několika provozovateli krytých bazénů či aquaparků a vždy jsme se mimo jiné zajímali o důvody proč nevyužívají slanou vodu. Odpovědi se nám dostalo od odborníků, kteří se zabývají výstavbou bazénů a dodávkami bazénových technologií. Podle jejich vyjádření je hned několik důvodů proč slanou vodu, která není vodou mořskou, nevyužívat v krytých bazénech,“ uvedla místostarostka Zorka Brožíková.

Není to konečné rozhodnutí

Příbramská radnice ale definitivní „Ne“ bazénu se slanou vodou zatím neřekla. Naopak je pravděpodobné, že do některé z dalších etap rekonstrukce aquaparku by bazén se slanou vodou mohl být zařazen.

„Jak se po jednáních s několika odborníky na bazénové technologie ukázalo, vybudování vnitřního pětadvacetimetrového bazénu se slanou vodou není nemožné, ale má to významné, především ekonomické a provozní dopady – zvýšené náklady na vybudování odolného bazénu z pohledu stavební části, náklady na vybudování technologií, náklady na vybudování mycích zón, rychlejší degradace stavební a technologické části bazénu,“ uvedla mluvčí radnice.

„Slané bazény se většinou budují menší a ve venkovních prostorech, jako je tomu například ve Frymburku. S vybudováním malého bazénu se slanou vodou mimo budovu, vedle věže na tobogány, se počítá v další etapě rekonstrukce, tedy pokud tomuto kroku bude následující zastupitelstvo nakloněno,“ doplnila informace Zorka Brožíková.

„Naším zásadním a hlavním úkolem je konečně rekonstrukci bazénu začít a v přijatelném čase ji dokončit. Neustálým vymýšlením všelijakých více či méně smysluplných změn oproti nastavenému směru rekonstrukce se nikam neposuneme,“ dodal pak starosta města Jan Konvalinka.