Nákup lodního motoru z podstatné části zafinancovala Nadace ČEZ, která z celkové částky 620 000 korun uhradila 480 000 korun. „Podporujeme veřejně prospěšné projekty, které reagují na aktuální společenské potřeby, a to nejen ve Středočeském kraji, ale ve všech regionech České republiky,“ uvedla na slavnostním předání nového motoru Barbora Nováková Janoušková, koordinátorka projektů Nadace ČEZ.

Jednotka byla doposud vybavena více než dvacet let starým motorem, který už byl morálně i technicky zastaralý s nízkou výkonností. Jeho výroba skončila v roce 2007, takže servisní opravy už nejsou výrobcem podporovány. Nehledě na to, že prakticky nelze sehnat ani náhradní díly.

"Proto jsme nutně potřebovali motor nový, aby nebyla ohrožena a nijak omezena akceschopnost naší výjezdové jednotky z centrální hasičské stanice Příbram při zásazích na Vltavě. Museli jsme se také poohlédnout po výkonnějším agregátu, aby například dokázal bez problémů utáhnout člun s posádkou a nornou stěnou o váze několika set kilogramů přes celou šířku řeky, což s předchozím už nešlo,“ osvětlil důvod pořízení nového motoru Tomáš Horvát, ředitel příbramského územního odboru HZS Středočeského kraje.

Práce na komunikaci spojené s výstavbou nového chodníku v Anenské ulici si vyžádají dvouměsíční uzavírku této komunikace.
Už žádné chození při kraji silnice. V Anenské ulici postaví chodník

Příbramští hasiči jsou nyní kvalitním způsobem vybaveni pro případ rychlé a efektivní pomoci při záchraně životů a zdraví na vodních dílech Vltavské kaskády a také na technické zásahy na řece pod nimi nebo přímo u vodních elektráren Orlík a Kamýk. "Při úniku nebezpečných látek na vodní hladinu dokáží pomocí těžké norné stěny přehradit celý vodní profil Vltavy, aby se znečištění nedostalo dál. Usnadněna bude i likvidace nebezpečných předmětů, jako jsou například popadané kmeny stromů plující po řece. Člun s novým motorem tak bude jednotce sloužit při ochraně životního prostředí," popsal za středočeské hasiče Ladislav Holomčík.