Daň mohou obce ze zákona pomocí několika koeficientů upravovat.

Pro město velikosti Příbrami zákon udává základní koeficient ve velikosti 2,5. Obec ale může svojí vyhláškou tento koeficient pro své jednotlivé části v mezích zákona upravit.

Rozdílné daně za předchozího vedení
„Příbram šla v minulosti na doraz a tento koeficient upravila pro některé své části až na 1,4. Pozor ale – jen pro své vybrané části. Jednalo se o zcela nesystémové opatření, v jehož důsledku měli dva sousedi zcela odlišnou velikost daně ze stejně velkých nemovitostí. Většina Příbrami měla tento koeficient v základní výši 2,5 a navrhovaným zrušením staré vyhlášky o snížení koeficientu dojde ke sjednocení pro celou Příbram," sdělil Příbramskému deníku radní a ekonom Václav Dvořák.

Druhý koeficient, který se má upravit novou vyhláškou, je takzvaný místní koeficient pro stavby. Zákon vychází z jeho hodnoty 1 a obec jej může svojí vyhláškou upravit až na hodnotu 5. Tímto koeficientem se násobí konečná velikost daně. Rada města jej navrhuje zvednout na 2.

Václav Dvořák, příbramský radní. Daň se zvedne téměř dvojnásobně
Těmito úpravami se Příbram dostane do hodnot koeficientů, jak je má nastavena většina měst. I přes velký matematický nárůst koeficientů by se by se ale nemělo jednat o závratné částky. „Dalo by se říci, že daň z nemovitých věcí se, zjednodušeně řečeno, zvedne na dvojnásobek. Ačkoliv to na první pohled vypadá jako hrozivé číslo, půjde o zdražení v řádech stokorun," upřesnil radní.

Městu by přibylo dvacet milionů
V případě šedesátimetrového dvoupokojového bytu by majitel zaplatil ročně zhruba o 350 korun více než dosud. Majitel osmdesátimetrového bytu by připlatil pětistovku.

Město by díky tomuto kroku mělo přijít na asi 20 milionů. Ty pomohou podle radních splatit staré dluhy po předchozím vedení. Tímto se prý město přiblíží rozpočtům jako má například Beroun či Písek. Zvýšení daně z nemovitostí budou radní projednávat na pondělním zastupitelstvu.

Příbramský starosta Jindřich Vařeka.„Potýkáme se s několika problémy. Jedním z nich jsou nečekané výdaje, například v případě Hrabákovy ulice, kde jsme se rozhodli opravit kanalizaci. To létají miliony. Pak nám chodí oprávněné stížnosti občanů. Pokud chceme být schopni na to reagovat, tak na to musíme mít peníze," uzavřel starosta Vařeka.