Zrušení jednotky hasičů

Vášnivá diskuze provázela i jednání ohledně zrušení hasičské jednotky. Podle radnice je v porovnání s ostatními městy v Příbrami hasičských jednotek zbytečně hodně a reorganizací se ušetří. Členové zrušené jednotky Příbram 1 budou moci přejít do jednotky na Březových Horách. Návrh v pondělí schválili městští zastupitelé. Opozice s reorganizací až na výjimky nesouhlasila, proti rozhodnutí radnice se bouřili i dobrovolní hasiči. Starosta sboru dobrovolných hasičů Příbram 1 František Štefan vedení města vyčetl, že si hasiči takový přístup nezasloužili.

„Nasazujeme životy za obyvatele, spoluobčany, a vy nám po těch 130 letech zrušíte jednotku?" prohlásil s odkazem na letitou tradici sboru, který podle něj po zrušení jednotky zanikne, protože bude bez techniky. „Když nemáme auta, tak to prostě dělat nemůžeme," podotkl Štefan.

Vedení města poukazovalo na to, že jednotka Příbram 1 sídlí v pronajatých prostorách, které jsou navíc nevyhovující. Město by jí muselo pořizovat novou zbrojnici. U jednotky má sloužit 12 hasičů, je jich ale nyní jen devět.

Další jednotka na Březových Horách má 24 členů, jednotky v Lazci a na Zdaboři mají po devíti hasičích. Reorganizaci podle starosty Jindřicha Vařeky doporučuje i Hasičský záchranný sbor. Vařeka namítl, že hasiče z jednotky Příbram 1 nikdo nevyhazuje a počítá se s tím, že přejdou do březohorské jednotky.

Výherní automaty ve městě

Zastupitelé diskutovali také o výherních automatech ve městě. Vyhlášku, která měla zakázat výherní automaty na celém území města, neschválili.
Městu přitom ročně z výherních automatů přibude do kasy zhruba dvacet milionů korun. Tím argumentovali i kritici návrhu, podle nichž by nulová tolerance automatů způsobila nejen značný propad městských příjmů, ale i vznik nelegálních heren.

close Automaty - ilustrační snímek zoom_in Podle starosty Jindřicha Vařeky by se Příbram bez těchto peněz musela obejít, nebo je nahradit jiným způsobem. Radní Václav Dvořák uvedl, že by šlo o postupný výpadek, každý rok asi o šest milionů. Boj proti hazardu je podle zástupců radnice také v souladu s koncepcí prevence kriminality města.
Zastupitel Vladimír Danda by považoval za vhodnější počkat, až projde Sněmovnou nový zákon o loteriích, a pak se podle toho zařídit. „Odhlasujeme nulovou toleranci a za rok budeme řešit ilegální herny," prohlásil.

Dotace pro Alku i Chci pomoci

K dalším probíraným bodům patřily i žádosti o dotace. Dotaci čtyřicet tisíc získala i Alka k na vybavení Therasuit. Dvacet pět tisíc získalo i občanské sdružení Chci pomoci.