VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příkladná práce s mládeží, chválí ocenění pro knihovny ve Zruči a v Sedlčanech

Zruč nad Sázavou – Ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku a v Sedlčanech na Příbramsku mají městské knihovny, které fungují skutečně příkladně. To, co ukazují zkušenosti čtenářů, nově potvrzují i ocenění v podobě diplomů udělených v rámci letošní soutěže Knihovna roku. „Smyslem ocenění je vyjádření veřejného uznání knihovnám, jejich pracovníkům i obcím za úsilí o rozvoj knihovnických služeb a čtenářství,“ přidává se ke chvále náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

10.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Lenka Klimentová

Pro obě oceněné knihovny je příznačné, že kladou velký důraz na práci s mladými čtenáři – což má v dnešní elektronické době větší význam, než by byl leckdo ochoten připustit. Sedlčanské knihovně, která mimochodem právě slaví 135. výročí založení, se vedle dalších akcí pro malé i velké návštěvníky osvědčuje projekt Čtenářské kluby ve školních družinách. Jeho cílem je nejen vést děti ke knížkám s podporou takzvaného člení s porozuměním, ale umožňuje rozvíjet i další dovednosti: od týmové práce přes rozvoj tvořivého myšlení až po vlastní tvorbu.

Také knihovna ve Zruči nad Sázavou, jejíž prostory ve zrekonstruovaném spolkovém domě mimo jiné poskytují zázemí pro fungování obnoveného literárního klubu Kamarád, má co nabídnout čtenářům z řad dětí a mládeže. Cestu si tam často nacházejí studenti středních škol, ale i žáci základních škol a děti z dětského domova.

Získané ocenění ovšem není založeno na chvále z doslechu. Poté, co byla zručská knihovna na základě statistických údajů o čtenářích, půjčovaných titulech i pořádaných akcích nominována do celostátního kola soutěže Knihovna roku, měla poslední srpnovou středu návštěvu. Zavítala tam hodnotící komise z ministerstva kultury, které se zajímala o oddělení pro děti i pro dospělé, avšak řeč přišla i na další aktivity. K pravidelným akcím patří třeba cestopisné přednášky, návštěvy dětí z mateřských škol i školy praktické či informatická výchova pro školáky z prvního stupně. Ti starší zase ocení obstarávání studijních materiálů z jiných knihoven nebo přípravu studentů v oblasti literatury k maturitě z českého jazyka. Tým knihovny dále připomněl možnosti nahlížet do kronik města – a pochlubil se i úspěchem autorského čtení manželů Pospíchalových a besedy s Milošem Doležalem. Populární je však také půjčování deskových her…

Závěry? Tahle knihovna rozhodně stojí za návštěvu. Prostorný a esteticky kvalitně řešený interiér je funkční a nabízí výbornou orientaci jak v knihovně, tak v samotném fondu. Pochvalu zaslouží i to, že knihovna systematicky spolupracuje se všemi školami ve městě i s dalšími partnery v podobě spolků a organizací. I v celostátním měřítku byla tato činnost zhodnocena jako obdivuhodná a ojedinělá.

Autor: Milan Holakovský

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení