Zhruba před rokem nastoupil do příbramské nemocnice MUDr. Jiří Svoboda jako primář chirurgie. Předtím pracoval deset let ve stejné pozici ve vysočanské nemocnici a dříve víc jak deset let v Motole.

Jak na vás zapůsobila příbramská nemocnice?
Měl jsem štěstí, že jsem přišel do dokončené budovy s centrálními operačními sály. Vybavení je naprosto špičkové.

Co vás jako zkušeného lékaře do Příbrami přilákalo?
Byla to jednak možnost, jak dělat kvalitní medicínu v moderním prostředí a při zajímavých podmínkách. Chirurgie s tím spektrem výkonů se tu spíš blíží k chirurgii kliniky fakultní nemocnice než nějaké okresní nemocnice.

Dříve museli pacienti dojíždět na složitější zákroky do Prahy. Jaké výhody, jaké zákroky jsou nyní možné v Příbrami?
Předně můžeme nabídnout kvalitní provedení zákroků, i těch, které nejsou v malých okolních nemocnicích zcela běžné. Můžeme kromě hezkého prostředí nabídnout i jednodenní chirurgii, kterou už mnoho lidí zná.

Dobře, v čem je tedy, pane doktore, příbramská nemocnice tak dobrá?
Myslím, že jsou to tři segmenty. Jednak je to pokročilá laparoskopie, a to nejen v oblasti řešení břišních kýl, ale i v řešení nádorů zažívací trubice, tlustého střeva, konečníku. To řada pracovišť v republice ještě nedělá. Novinkou, kde má příbramská chirurgie širší záběr, je operace štítné žlázy. Díky příchodu lékařů z Motola tradice na vysoké úrovni v této oblasti tady pokračuje. Pacienti sem přicházejí z celé republiky.

Jak dlouho si pacient počká na operaci štítné žlázy?
Jsme limitovaní průtočností kapacitou operačních sálů a kapacitou lůžkovou, která je po rekonstrukci menší, než bychom si představovali. Musíme proto pacienty často ukládat na jiné oddělení. Ale objednací lhůty se pohybují, podle náročnosti operace, kolem dvou měsíců. Jiné operace, třeba laparoskopie žlučníku, kolem měsíce. Řekl bych, že ve srovnání s Prahou jsou lhůty příznivé.

Jaké zákroky patří mezi nejčastější?
Operace kýl, žlučníku, slepého střeva. Hned potom následují nádory, nejčastějším naším chlebem jsou nádory zažívacího traktu, nejvíce tlustého střeva a konečníku. Proto se také rozvíjí laparoskopie v téhle oblasti. Řešení nádorových onemocnění je v Příbrami vůbec na vysoké úrovni.

Přesto pojďme vysvětlit, co je myšleno jednodenní chirurgií?
To je taková zvláštní kapitola. Na jedné straně si ji žádají pacienti. Zcela pochopitelně chtějí být v nemocnici co nejkratší dobu. Dále si to žádá i pojišťovna, protože každý den, o který je pacient v nemocnici méně, se cení a náklady jsou tudíž nižší. Jednodenní chirurgie je určená pro jednodušší výkony, méně komplikované, jako drobné kýly, plánované operace slepého střeva, může být i nekomplikovaná operace žlučníku, hemeroidů, drobných výkonů na oblasti konečníku.

V čem tkví výhody laparoskopie?
Laparoskopie zkracuje dobu léčení, pobyt v nemocnici i rehabilitaci doma, a to výrazně. Pacienti se ve zkrácené době vracejí k normálnímu životu. Nevýhodou je, že laparoskopie stojí nemocnici i pojišťovnu víc a pro personál je náročnější z hlediska techniky, odbornosti.

Máte na chirurgii hodný personál?
Myslím, že je mimořádně hodný. Většinou se setkáváme s kladnou odezvou. Je nutno zdůraznit, že hlavní vliv na spokojenost pacientů má přístup sester, laskavost a ochota je podstatnější, než přístup lékařů.