VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář chirurgie: Být z operace za den doma pacienti často chtějí

Příbram /ROZHOVOR/ – Oblastní nemocnice Příbram se může v rámci rekonstrukcí pochlubit nově vybavenými, moderními operačními sály. V nich se už provádí mnoho zákroků, kvůli kterým museli pacienti dojíždět do fakultních nemocnic. Zároveň do Příbrami přicházejí zkušení lékaři z metropole.

27.5.2012
SDÍLEJ:

Primář chirurgie v příbramské nemocnici MUDr. Jiří Svoboda. Foto: Markéta Jankovská

Zhruba před rokem nastoupil do příbramské nemocnice MUDr. Jiří Svoboda jako primář chirurgie. Předtím pracoval deset let ve stejné pozici ve vysočanské nemocnici a dříve víc jak deset let v Motole.

Jak na vás zapůsobila příbramská nemocnice?
Měl jsem štěstí, že jsem přišel do dokončené budovy s centrálními operačními sály. Vybavení je naprosto špičkové.

Co vás jako zkušeného lékaře do Příbrami přilákalo?
Byla to jednak možnost, jak dělat kvalitní medicínu v moderním prostředí a při zajímavých podmínkách. Chirurgie s tím spektrem výkonů se tu spíš blíží k chirurgii kliniky fakultní nemocnice než nějaké okresní nemocnice.

Dříve museli pacienti dojíždět na složitější zákroky do Prahy. Jaké výhody, jaké zákroky jsou nyní možné v Příbrami?
Předně můžeme nabídnout kvalitní provedení zákroků, i těch, které nejsou v malých okolních nemocnicích zcela běžné. Můžeme kromě hezkého prostředí nabídnout i jednodenní chirurgii, kterou už mnoho lidí zná.

Dobře, v čem je tedy, pane doktore, příbramská nemocnice tak dobrá?
Myslím, že jsou to tři segmenty. Jednak je to pokročilá laparoskopie, a to nejen v oblasti řešení břišních kýl, ale i v řešení nádorů zažívací trubice, tlustého střeva, konečníku. To řada pracovišť v republice ještě nedělá. Novinkou, kde má příbramská chirurgie širší záběr, je operace štítné žlázy. Díky příchodu lékařů z Motola tradice na vysoké úrovni v této oblasti tady pokračuje. Pacienti sem přicházejí z celé republiky.

Jak dlouho si pacient počká na operaci štítné žlázy?
Jsme limitovaní průtočností kapacitou operačních sálů a kapacitou lůžkovou, která je po rekonstrukci menší, než bychom si představovali. Musíme proto pacienty často ukládat na jiné oddělení. Ale objednací lhůty se pohybují, podle náročnosti operace, kolem dvou měsíců. Jiné operace, třeba laparoskopie žlučníku, kolem měsíce. Řekl bych, že ve srovnání s Prahou jsou lhůty příznivé.

Jaké zákroky patří mezi nejčastější?
Operace kýl, žlučníku, slepého střeva. Hned potom následují nádory, nejčastějším naším chlebem jsou nádory zažívacího traktu, nejvíce tlustého střeva a konečníku. Proto se také rozvíjí laparoskopie v téhle oblasti. Řešení nádorových onemocnění je v Příbrami vůbec na vysoké úrovni.

Přesto pojďme vysvětlit, co je myšleno jednodenní chirurgií?
To je taková zvláštní kapitola. Na jedné straně si ji žádají pacienti. Zcela pochopitelně chtějí být v nemocnici co nejkratší dobu. Dále si to žádá i pojišťovna, protože každý den, o který je pacient v nemocnici méně, se cení a náklady jsou tudíž nižší. Jednodenní chirurgie je určená pro jednodušší výkony, méně komplikované, jako drobné kýly, plánované operace slepého střeva, může být i nekomplikovaná operace žlučníku, hemeroidů, drobných výkonů na oblasti konečníku.

V čem tkví výhody laparoskopie?
Laparoskopie zkracuje dobu léčení, pobyt v nemocnici i rehabilitaci doma, a to výrazně. Pacienti se ve zkrácené době vracejí k normálnímu životu. Nevýhodou je, že laparoskopie stojí nemocnici i pojišťovnu víc a pro personál je náročnější z hlediska techniky, odbornosti.

Máte na chirurgii hodný personál?
Myslím, že je mimořádně hodný. Většinou se setkáváme s kladnou odezvou. Je nutno zdůraznit, že hlavní vliv na spokojenost pacientů má přístup sester, laskavost a ochota je podstatnější, než přístup lékařů.

Autor: Markéta Lišková

27.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení