VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Priorita Dobříše - jak uzdravit churavé město

Dobříš - Dobříšská radnice vyzvala občany, aby pomohli stanovit priority rozvoje města. Na veřejné fórum do kulturního domu dorazilo ve středu 7. února pět desítek občanů, aby zde vyjádřili své názory a diskutovali o nich. Ke kterým plánům si město napíše deset vykřičníků, to ještě známo není. Místo toho se však jasně ukázalo dosti otazníků.

15.2.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/V. Šimánek

Proč právě teď, proč ne v roce 2015

Proč vedení města pořádá takovýto průzkum půl roku před volbami, vysvětlila zastupitelka Denisa Havlíčková tím, že jde o povinnost, jež vyplývá z členství v Národní síti zdravých měst a chce-li se v ní Dobříš dostat do vyšší kategorie, musí fórum uspořádat jednou za dva roky. Fórum je součástí projektů, které realizuje město Dobříš a mělo by tedy být snadné sladit harmonogram fór s cyklem volebních období - kdyby proběhlo v roce 2015, mnoho jeho nápadů a požadavků se již mohlo realizovat. V této chvíli je však složení budoucího vedení města ve hvězdách a je zbytečné spekulovat, zda bude závěry tohoto fóra považovat za závazné.

Kdo vytvoří skutečný plán rozvoje města

Město nespoléhá pouze na občany a vyhlásilo výzvu k podání nabídek na „Zpracování akčního plánu rozvoje města pro roky 2019 – 2020“ s termínem odevzdání 31. ledna 2018. Ke každé prioritní oblasti plánu rozvoje má být vytvořena alespoň jedna anketa a minimálně dva kulaté stoly a po závěrečné konsolidaci požadavků a zapracování připomínek zastupitelů se na jednání Zastupitelstva města představí finální verze. Termín dokončení prací je ve výzvě stanoven na „nejpozději srpen 2018“. Těsně před volbami se tedy má přijmout plán, za jehož realizaci má být zodpovědné nové a možná zcela jiné vedení města.

Nevadí, že churavíme. Hlavně, že jsme zdraví

Praktický dopad fóra bude zřejmě pouze oficiálně získá potvrzení, že Dobříš - je zdravé město. To by stálo za pěknou oslavu – občané na ni ale asi nebudou mít čas, neboť během příštích čtyř měsíců by měli absolvovat, dle výše interpretovaného plánu města, zhruba deset až dvacet kulatých stolů.

Diskuse chyběla. Nahradí ji hlas lidu

Pravda je, že na výsledky Fóra Zdravého města stejně spoléhat nelze: metoda průzkumu má povážlivé slabiny. Výsledky fóra mají být následně ověřeny veřejnou anketou - aktivní občané, kterým stálo za to přijít, nakonec rozhodovat nebudou. A další potíž je, že ačkoli pozvánka výslovně zvala na diskusi, sebemenší náznak něčeho takového se zde nekonal.

Co chybělo ještě

Občané nejdříve nechali zapsat své podněty k různým oblastem života města, další složkou plánování byl takzvaný Stůl mladých se studenty místního gymnázia. Ve druhém kole mohli občané u každého stanoviště dát hlas dvěma z podnětů, poté se měly vybrat dva nejvíce „oceněné“ z každého stanoviště do finále.

Je škoda, že ačkoli moderátorka byla upozorněna, že několik podnětů bylo zapsáno na více stanovištích, odmítla tyto body sloučit s vysvětlením, že pokud jsou opravdu důležité, určitě se alespoň z jednoho stanoviště do finále dostanou.

Za co organizátory pochválit

Výborné bylo přizvat na fórum adresně studenty Gymnázia K. Čapka. Moderátorka ve své úvodní řeči zakázala ostatním občanům chodit k jejich stolu: „Tam opravdu nechoďte. Oni to zvládnou sami“. Právě zde je nejvíc vidět, jak moc chyběla diskuse, v níž by studenti rychle zjistili, že jedna z jejich priorit se nemůže stát prioritou města, protože „vybudování víceúčelového společenského sálu na místě budovy bývalého kina“ bylo v loňském roce opakovaně a bouřlivě diskutováno na několika zasedáních zastupitelstva, občané jasně vyjádřili, že před tím upřednostňují stavbu nové knihovny a v tomto smyslu zastupitelstvo dávno rozhodlo. Přesto snad účast na fóru podnítí zájem studentů o věci veřejné, a že se postupně stanou cennými partnery v diskusi – bude-li nějaká.

Komu poděkovat

Největší dík patří bezpochyby lidem, kteří věnovali svůj volný čas ve prospěch zkvalitnění života na Dobříši. Doufám, že město bude schopno své poděkování vyjádřit tím, že závěry jejich práce bude respektovat a příště jim připraví i čas na slíbenou diskusi.

Romana Bodorová

Autor: Redakce

15.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 200 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci v sociálních službách, Nabízená práce je v organizaci, která poskytuje sociální služby pro osoby s postižením., Nástup: 1.6.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 15 200,- Kč, Kontakt: Homolková Alena Mgr., tel.: 774 166 012, 774 166 013 - 9:00 - 17:00 hod., e-mail: os.steblo@seznam.cz, Místo výkonu práce: Stéblo, z.s. - provozovna Borotice, Borotice č.p. 27, 262 15 Borotice. Pracoviště: Stéblo, z.s. - provozovna borotice, 262 15 Borotice. Informace: Alena Homolková, +420 774 166 012,774 166 013.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: zámečníci, Práce po celé ČR., Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, příspěvek na stravování, příspěvek na důchodové pojištění, výuka angličtiny, Nástup: od 1.2.2018 Mzda: 20 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Králová Kozohorská Blanka, tel.: 602 212 686, e-mail: info@mpc.cz, Místo výkonu práce: MPC System, společnost s r. o. Březnice, Pod Nádražím 297, 26272 Březnice. Pracoviště: Mpc system, společnost s r. o. březnice, Pod nádražím, č.p. 297, 262 72 Březnice. Informace: Blanka Králová Kozohorská, +420 318 682 885.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 30 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Stavební technici - inspektoři nemovitostí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: stavební technici - inspektoři nemovitostí, Práce budou prováděny ve středních a jižních Čechách., Hledáme inspektora nemovitostí - stavebního technika, projektanta (vhodné pouze pro osoby se stavebním vzděláním - pozemní stavby - projektanty, techniky, možné i pro absolventy SŚ a VŠ. Vzdělání a praxe v oboru výhodou, řidičské oprávnění sk. B. Nutná samostatnost, flexibilita, příjemné vystupování, komunikační schopnosti, chuť učit se novým věcem. Možnost kariérního růstu. Pozice vhodná pro muže i ženy. Zaslání životopisu podmínkou. , Zaměstnanecké výhody: mobilní telefon, osobní ohodnocení za dosažené výsledky, případně služební automobil, Nástup možný ihned. Mzda: 30 000,- až 60 000,- Kč, Kontakt: Hlavín Jiří Dis., tel.: 608 520 494 - pracovní dny 8:00 - 16:00 hod., e-mail: conpass@conpass.cz, Místo výkonu práce: ConPass, s.r.o., Na Potůčku č.p. 43, Sedlčany. Pracoviště: Conpass, s.r.o., Na Potůčku, č.p. 43, 264 01 Sedlčany. Informace: Jiří Hlavín, +420 608 520 494.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělníci do výroby. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: dělníci do výroby, Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením (OZP)., Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 12 200,- Kč, Kontakt: Nedošínská Anna, tel.: 739 434 613, e-mail: nedosinska@kalnex.cz, Místo výkonu práce: KALNEX CZ s.r.o., K Podlesí č.p. 550, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Kalnex cz s.r.o., K Podlesí, č.p. 550, 261 01 Příbram 1. Informace: Anna Nedošínská, +420 739 434 613.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednotky HZS zkrápějí okolí roztříštěným proudem vody tak, aby byl čpavek sražen ze vzduchu dolů na zem.

Taktické cvičení IZS simulovalo únik čpavku

Nádherné slunečné počasí, ale i pořádný osvěžující déšť ke konci závodu provázel běžce na Milovech, kam letos úplně poprvé zavítal běžecký seriál Běhej lesy.

Běžecký závod v Brdech pomůže obnovit les

O velkou cenu v Hradištku je velký zájem

Hradištko – Český skokový pohár pokračuje jen pár dní po skončení Velké ceny Ostravy dalším kolem. Závodí se už od včerejška do neděle v Hradištku u Sadské. Čtvrtý mítink domácí parkurové extraligy vyvrcholí na tamním kolbišti Velkou cenou Prahy…

Dva roky za pěstí rozhodčímu

Benešovsko – Podle Ladislava Bursíka to bylo špatné rozhodnutí sudího Milana Rogožana. Tak špatné, že se rozhodl pro odvetu. Jenže takovou, která na fotbalovém trávníku nemá co dělat. Rozhodčího udeřil pěstí a ten zápas mezi Přestavlky a Velíš (IV. třída Benešovska) ukončil. Bursík si nezahraje fotbal dva roky.

Svatohorský Downtown rozvíří vzduch

Příbram – Ulice Příbrami se v sobotu 2. června stanou dějištěm 2. ročníku závodu Svatohorský Downtown, který je letos nově součástí seriálu městských sjezdů pod názvem Czech Downtown Series. Bude to opravdu kvalitní podívaná, kde diváci po celý den budou mít nové adrenalinové zážitky. Na start se totiž postaví hned 130 neohrožených jezdců, kteří budou muset zdolat 20 zákeřných překážek.

SŽDC dokončila opravu příbramského nádraží

Příbram /FOTOGALERIE/ - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončila před několika týdny rekonstrukci příbramské nádražní budovy. Oprava objektu probíhala od září loňského roku do letošního dubna a vyšla na přibližně 8,9 milionu korun. Ve středu 23. května nádraží symbolicky zástupci SŽDC předali cestujícím k užívání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT