Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Privatizaci bytů doprovázela ohnivá debata. Některým zastupitelům se nelíbí nízké ceny

Příbram/ Poslední zasedání příbramských zastupitelů bylo ve znamení projednávání především dvou bodů, a to privatizace části bytového fondu a rozpočtu na rok 2009. Kvůli otázce prodeje bytů do soukromého vlastnictví současným nájemníkům přišlo na jednání velké množství občanů, kterých se problém přímo dotýkal. Po divoké a vyhrocené diskuzi zastupitelé nakonec záměr prodeje bytů naprostou většinou odsouhlasili.

12.3.2009 5
SDÍLEJ:

Zastupitelé na mimořádném zasedání řešili otázku privatizace bytů a rozpočet města na rok 2009Foto: Zbyšek Seifert

Privatizace bytového fondu v Příbrami začala v roce 1995 a pokračovala až do loňského roku. Na začátku privatizace příbramských bytů byla stanovena pravidla a jistá omezení. Vedení města tehdy rozhodlo, že se například nebudou prodávat byty v domech s pečovatelskou službou, byty v domech na cizích pozemcích, byty v historických domech a byty v domech s půdními vestavbami, na jejichž výstavbu město Příbram získalo dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení.

„V závěru loňského roku zastupitelstvo města dalo za úkol městské realitní kanceláři prověřit, zda je možné prodat oprávněným nájemníkům v Příbrami ještě další byty. Jsem přesvědčen, že je dobré dát možnost koupit si byt i dalším občanům našeho města, kteří tuto příležitost zatím z nejrůznějších důvodů nedostali,“ vysvětlil starosta Příbrami Josef Řihák.

Byty se v Příbrami od začátku privatizace prodávají za cenu 800 korun za metr čtvereční plus náklady na rekonstrukce, které byly do domů investovány za posledních pět let. To znamená, že výsledná cena by se mohla vyšplhat až na 1300 korun za metr čtvereční. I to je pořád velice výhodné.

„Osobně se domnívám, že by bylo vhodné v této praxi pokračovat i nyní při nadcházející vlně privatizace. Nechceme z lidí tahat peníze. Na prodeji bytů v minulosti je vidět, že noví vlastníci domů si za ušetřené peníze své domy opravují a zvelebují,“ doplnil starosta Řihák.
Zastupitelé na jednání řešili pouze záměr prodeje bytů nájemníkům, vlastní ceny budou určovat až v květnu. Nicméně právě ceny se staly jedním z hlavních témat debaty. Především Vladimír Králíček a Rudolf Smetana poukazovali na to, že navrhovaných 800 korun za metr čtvereční je příliš málo v porovnání s tržními cenami bytů a vzhledem k inflaci od roku 1995 a že město tím zbytečně přichází o miliony korun. Většina přítomných zastupitelů však byla proti navyšování cen, kromě započítání nákladů na opravy.
Celkem odsouhlasilo zastupitelstvo prodej 401 bytů.

Město bude prodávat tyto byty:

Příbram I, Gen.R. Tesaříka, 182 - 4 byty
Příbram III, Komenského náměstí, 249 - 6 bytů
Příbram III, Dlouhá a Milínská, 100 až 112 - 176 bytů
Příbram IV, Čs.armády 26 - 7 bytů
Příbram VII, Politických vězňů 301,Náměstí 17. listopadu 302 až 304, Osvobození 305 až 309 - 88 bytů
Příbram VII, Politických vězňů 288 - 54 bytů
Příbram VII, Březohorská 183 - 48 bytů
Příbrami IV, Březnická151,152,157 a 158 - 18 bytů

Autor: Zbyšek Seifert

12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení