Co se děje v těle ženy, když hovoříme o premenstruačním syndromu (PMS)?
V průběhu menstruačního cyklu dochází v těle ženy k mnoha fyzickým, psychickým i metabolickým změnám v důsledku působení hormonů, které tento cyklus řídí. Symptomy PMS se nejčastěji objevují v závěru luteální fáze cyklu, tedy týden až dva před nástupem menstruace a s jejím začátkem pak mizí. Přesnou příčinu zatím stále neznáme, zřejmě se jedná o kombinaci dysbalance v endokrinním a neurologickém systému s vazbou na psychické faktory.

Postihuje všechny ženy?
Všechny ženy nepostihuje, ale velkou většinu ano, pokud budeme hovořit konkrétněji, pak je to až 80 % žen, které každý měsíc trápí některé ze symptomů PMS.

Jak je to v případě, když žena užívá antikoncepci?
Antikoncepce v podstatě zablokuje klasický menstruační a ovulační cyklus a proto nedochází ke klasickým hormonálním změnám v průběhu cyklu ani ke klasické menstruaci. V tomto případě hovoříme o takzvané pseudomenstruaci, čili krvácení ze spádu. Antikoncepce je velice účinný nástroj k potlačení příznaků PMS. V dnešní době je na trhu k dispozici široké spektrum různých antikoncepčních přípravků, většinou se používají přípravky monofázické s nízkým nebo velmi nízkým obsahem estrogenů. Velmi dobrý je preparát, který obsahuje jako gestagenní složku drospirenon, jenž je charakteristický výraznou antimineralokortikoidní aktivitou, zjednodušeně řečeno zabraňuje nadměrnému zadržování vody v těle a s tím spojenými problémy, jako jsou otoky a nárůst hmotnosti.

S jakými příznaky se ženy nejčastěji potýkají?
Z psychických příznaků se nejčastěji jedná o snížení koncentrace, výkyvy nálad, úzkost, přecitlivělost, podrážděnost až deprese. Žena může trpět nespavostí nebo naopak nadměrnou potřebou spánku. Z neurologických příznaků jsou velice časté bolesti hlavy, či dokonce migrény, závratě a palpitace. Po stránce fyzické pak nejčastěji ženy trápí bolestivost prsů, otoky dolních končetin, pocit nafouklého břicha, nadýmání, zácpa a váhový přírůstek spojený se zadržováním vody v organismu. Nesmíme opomenout ani kožní projevy jako je akné a zvýšená produkce kožního mazu.

Jaká je léčba?
Terapie se zaměřuje na symptomy, které ženu nejvíce obtěžují. Nejvýraznější účinek na jejich zmírnění má hormonální antikoncepce, jsou ženy, které ji ale užívat nemohou a tudíž hledají jiné alternativy. Osvědčený je dostatek pohybu, výborná jsou různá relaxační cvičení včetně jógy. Důležité je vyvarovat se stresu, ve stravě pak nadměrnému množství soli, tuků a cukrů.Také čokoláda, kterou si většina žen v tomto období dopřává, není na místě. Alkohol a kofein (ve všech podobách, tedy i černý čaj a čokoládu) doporučuji v tomto období úplně vynechat nebo alespoň výrazně omezit. Na podrážděnost, depresivní nálady a nadměrnou chuť k jídlu pomáhá vitamin E, proti otokům pak hořčík. Bolestivou menstruaci a napětí prsou dokáže kromě nesteroidních antiflogistik zmírnit olej z pupalky dvouleté. Celkově proti PMS působí i vitamin B. Na trhu jsou k dostání různé bylinné přípravky s obsahem fytoestrogenů, které se vyskytují například v sóje a kontryhelu, nicméně jejich použití je problematické a žádná klinická studie dosud nepotvrdila jejich účinnost.

Dagmar Čerňanská