Alena Lukešová z Příbrami tvrdí: „Natura Viva je základní myslivecká výstava, na které nesmím chybět." Jejím náčiním jsou především barvy a štětce. Na rozdíl od loňského roku ale upustila od pomalovávání dětských obličejů barvami. Chtěla se tentokrát víc věnovat těm, kteří si přišli prohlédnout nebo vybrat její obrazy malované olejem nebo akvarelem na plátno či dřevo a představit novinku – ručně malovaná trička především s mysliveckými motivy.

Několik kroků od příbramské výtvarnice měli v pavilonu svůj prostor dva sedlčanští nožíři. Oba soukromí výrobci nabízeli lovecké nože na vysoké řemeslné úrovni. Tomu odpovídala pochopitelně i cena.

Stanoviště Josefa Pajla bylo stále v obležení návštěvníků. Pajl, který bývá každoročně úspěšný také na výstavě Nože v Příbrami, nabízel i knížku o broušení nožů, jejímž je autorem. Na vnitřním pódiu absolvoval několik přednášek zaměřených na výběr a broušení loveckých nožů. Stánek manželů Miroslavy a Jaromíra Barešových nabízel také skvosty. Jaromír pochází ze známé nožířské rodiny. „Máme tu nejméně dvacet druhů loveckých nožů, výrobky jsou z poměrně drahých materiálů. Když si chci udělat radost, udělám nějaký kousek ve spolupráci s rytcem," poznamenal.

Jaromír Bareš se pochlubil, že k jejich stálým zákazníkům patří Karel Schwarzenberg. Nepotkávají se s knížetem ale na výstavišti, pro nože si jezdí do Sedlčan. „Když přijel poprvé, přivezl fotografii nože a říkal, že nemůže najít někoho, kdo by mu úplně stejný vyrobil. Byl to malinký nožík, který prý používal jezdecký oddíl za první republiky. Nůž se povedl a Schwarzenberg pak zakázku opakoval v půltuctech nebo v tuctech," dodal. „Nože si potom k nám jezdil vybírat, když potřeboval dárek pro polského ministra zahraničí nebo svoje dobré známé. Naše nože jsou tak po celém světě," dodala Miroslava Barešová. Manželé vzpomněli i na hudebníka Františka Ringo Čecha a některé další mediálně známé zákazníky.

Marie Břeňová