Situaci měla městům a obcím pomoci řešit novela zákona 13/1997 Sb., která vstoupila v platnost od letošního 30. dubna a naskýtá možnost zbavit se vraků, které mají prošlou technickou prohlídku vozidla více jak šest měsíců, a proto nejsou schopny provozu a na veřejných komunikacích nemají co dělat. „V současné době je v ulicích města několik vraků, které byly olepeny výzvou k odstranění vraku. Dále je evidováno asi sedm desítek automobilů, které jsou odstaveny bez zjevného pohybu na parkovištích a komunikacích ve městě,“ sdělila mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.

Ovšem řešení situace navíc komplikuje fakt, že pokud má auto registrační značku, není možné jej jen tak odstranit. „Od olepení vozidla výzvou jsou po dvou měsících vozy odtaženy. Zhruba ve dvou třetinách případů se majitelé přihlásí, v ostatních případech je po naplnění zákonných podmínek přistoupeno k likvidaci,“ dodala Švehlová.

Ovšem i tak jsou v příbramských ulicích dál k vidění autovraky. Podle vedení města se totiž objevil jiný problém – nedostatek místa. „Narážíme na problém jiný, a tím je, že nemáme odtažené vraky kam umístit. V současné době evidujeme na území města asi 70 vozidel, která je možno považovat za vraky. Takovou kapacitu současné odstavné parkoviště bohužel nemá. Volných míst, kterými aktuálně disponujeme, jsou jednotky. Ty ponecháváme pro případ, kdy by bylo nutné odtáhnout vozidlo, které je nebezpečné, překáží v silničním provozu, či ohrožuje obyvatele města,“ uvedl příbramský starosta Jan Konvalinka.

Podle radnice tak v současné době probíhají přípravné práce na výstavbu velkého záchytného parkoviště v areálu sběrného dvora, po jehož dokončení tam bude možno veškeré vraky z města umístit.

Autovraky řeší i v Sedlčanech. „Současný systém je komplikovaný a vlastně ani nenutí majitele k odstranění vozidla,“ podotkl sedlčanský starosta Miroslav Hölzel. Nicméně několik problematických případů se městu podařilo dotáhnout ke zdárnému konci. „Někdy to trvalo měsíce, jindy rok, ale to dobře dopadlo,“ dodal Hölzel.

Poněkud hůře jsou na tom malé obce – například Lazsko. Tam se starosta několik měsíců marně snažil o odstranění jednoho nepojízdného vozidla. Problém byl, že bylo registrováno na člověka, který byl už tři roky po smrti. „Někdy krátce před pandemií koronaviru ho však někdo odtáhl na polní cestu na hranici našeho katastru a sousedního Milína a než jsme situaci stačili s milínským starostou vyřešit, tak si lidé rozebrali a tím vrak zmizel,“ popsal situaci okolo autovraku starosta Lazska František Bártík.