Z příbramského regionu je to do českých hor trochu z ruky, navíc v Brdech vzhledem k jejich nízké nadmořské výšce a ochraně přírody žádný lyžařský areál není, ale naštěstí je možné si zalyžovat alespoň na dvanáct set metrů dlouhé sjezdovce na kopci Monínec u Sedlčan. Ta je v příjemné dojezdové vzdálenosti nejen od Příbrami, ale i od Prahy.

Nákup vybavení pro lyžařské radovánky není zrovna levná záležitost, zvláště pokud má být výbava funkční a kvalitní a pokud musíte vybavit celou, například čtyřčlennou rodinu. Věci, pokud se držíte při zemi a nenakoupíte výstroj předních značek, vyjde pro jednoho dospělého na přibližně osm tisíc korun a to jsou započteny lyže, hůlky, lyžařské boty, přilba a brýle. Dítě vybavíte kolem částky pěti tisíc korun. Čtyřčlenná rodina tedy za kompletní lyžařskou výbavu bez oblečení zaplatí i přes 25 tisíc korun. Což je, pokud vyrazíte jen na pár dní mezi svátky, nebo na týden v lednu či únoru, poměrně značná částka zatěžující rodinný rozpočet.

Někomu může přijít zbytečné utrácet kvůli několika dnům peníze za nákup lyžařského vybavení a už roky si ho pořizují vždy znovu v některé z osvědčených půjčoven. Jak je to cenově, pokud si výbavu jen vypůjčíte? Na den pro čtyřčlennou rodinu vypůjčíte výbavu kolem tisíce korun. 

Výbavu na víkend si vypůjčíte za částku patnácti set korun a týden se zapůjčeným vybavením vás vyjde na přibližně šest tisíc korun. Při zapůjčení na celou sezonu, tedy zimní období do 31. března, zaplatíte kolem deseti tisíc korun za celou čtyřčlennou rodinu.

Novou výbavu se tedy vyplatí pořizovat podle toho, jak často jezdíte na hory. Pokud tam netrávíte každý víkend, ale jen se na jeden týden v roce vydáte brázdit manžestr na sjezdovkách, bude cenově výhodnější vybavení pouze zapůjčit.

Kdo jezdí pravidelně, raději si zvyká na své vlastní věci, jak potvrzuje Lucie Švecová z Příbrami: „Lyžuji od čtyř let. Vybavení mám, myslím, že je to stejné jako se vším, je třeba se sžít s vybavením, které člověk má. Představa půjčování helmy s mojí malou dětskou hlavou je opravdu horor. Chci si letos na zkoušku půjčit běžky, jakože poprvé po dvaceti letech. Potom si třeba pořídím svoje.“

Je třeba také zvážit, zda se pořízení celého lyžařského setu pro děti vůbec vyplatí. Pokud vám dítě každý rok vyroste o dvě velikosti a znamenalo by to vždy kompletní lyžařskou výbavu nakupovat znovu a znovu, bude pravděpodobněji výhodnější věci zapůjčit. Podobně to má i Markéta z Dobříše.

„Lyžujeme, malá od čtyř let, vybavení máme, i když teď už druhý rok pro dceru půjčuji, protože jí šíleně roste noha a vlastně i ona. Běžky má už dva roky svoje. Já mám svoje stařičké vybavení už deset let, takže s dobou nejdu,“ poznamenala lyžařka Markéta.

close Ceny půjčovného za lyžařské vybavení. info Zdroj: Deník zoom_in