Když devatenáctiletá Patricia Simová potřebovala v Příbrami sehnat zubaře, neměla šanci. Až v I. poliklinice ji okamžitě vzali. „Nejdřív mě mátlo, že nikde nejsou jmenovky, ale jsou na mě moc milí. Mají smlouvy s pojišťovnou a zatím jsem neplatila vůbec nic. Jen za nedodržení termínu a neomluvení se platí osm stovek,“ říká letošní maturantka.

Vypadá to, že zdravotní péče, i když ne ve všech důležitých oborech, zůstává pro obyvatele centra Příbrami a okolních vsí v těchto místech zajištěná. Jedno patro patří zubařům, dole je zubní pohotovost ordinující sedm dní v týdnu.

„Máme tu i dětské lékaře, paní doktorku Frantovou a Kafkovou, které tady s námi vydržely po celou dobu stavebních prací,“ obdivuje statečnost lékařek správce budovy Josef Vomáčka a dodává, že v domě nevzniknou žádné kanceláře, ani ubytovna nebo obchody, jak se veřejnost obávala. „Chtěli bychom zde zajistit i psychologa a ženského lékaře, aby pokrytí lékařské péče bylo větší,“ plánuje Josef Vomáčka s tím, že kdokoli ze „starých“ lékařů, kteří budovu v době prodeje opustili, se mohou vrátit za srovnatelné nájmy, ale do opravených, navíc bezbariérových prostor.

K prodeji polikliniky, kde sídlilo zhruba 20 lékařů poskytujících péči tisícům pacientů, se příbramská radnice rozhodla před zhruba šesti lety kvůli špatnému stavu a nedostatku peněz na opravu. Rozhodnutí zbavit se městského majetku, který plní tak významnou úlohu, měli radnici za zlé obyvatelé i samotní doktoři. Ti se totiž o prodeji dozvěděli jako poslední z vývěsky na radnici. Sepsali petici, kde vyjádřili nesouhlas s prodejem nemovitosti vlastněné městem od roku 1874. V ordinacích pak petiční archy podepisovali pacienti i veřejnost. Lékařům se nezdála ani vítězná plzeňská firma Triticum, která nabízela za obě budovy pro mnohé nepochopitelných 20 milionů korun.

„Nevadí nám jen samotný prodej, ale i výběr spo-lečnosti, která má budovy získat. Podle nás je krajně podezřelá, o čemž svědčí informace na veřejném ser-veru, ve správ-ní radě jsou ru-ští občané a základní majetek má milion korun,“ řekl tehdy k záměru prodeje gynekolog Vlastislav Páca.

Firma měla navíc ve výpisu dlouhý seznam předmětu podnikání. Předsedou představenstva firmy je Jan Oulický. Ten byl v té době podle dostupných informací také společníkem Asavetu, který se zabývá likvidací uhynulých zvířat a živočišných odpadů, především z jatek. Prodejem budovy se dokonce zabývala policie kvůli podezření z machinací s veřejnou zakázkou, ale okolnosti soutěže ohodnotila jako trestuhodné, ne jako trestné. Za částku z prodeje pak radnice vedená sociálními a občanskými demokraty postavila mateřskou školu.

Současné vedení radnice ve většinovém zastoupení ANO v koalici s TOP 09 se odhodlalo k prodeji chátrajících, částečně obydlených, či spíš vybydlených městských domů v Březnické ulici. Budovy se vydražily za 5,6 milionu korun.

Zástupci opozice se v minulosti pozastavovali nad tím, zda se musí prodávat poslední městské domy. Podle některých názorů by si město mohlo našetřit na rekonstrukci, nebo se domluvit s investorem, který by budovy opravil. Podle radních je ale tento záměr nereálný, investice vložené do oprav odhadované na 16 milionů by se městu vracely sedmdesát let.

O prodeji dalších prodělečných budov v majetku města se budou radní v Příbrami bavit na podzim.