VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Prodej obchodů má zalepit díru v rozpočtu

Příbram - Nedávno odsouhlasili příbramští zastupitelé rozpočet města na tento rok. Velkou částí příjmů se stala kapitálová položka ve výši 109 milionů korun představující prodej městského majetku. Na jednání se však zastupitelé dozvěděli pouze nepřímo, čeho by se měla týkat, což vedlo k vášnivé rozepři.

11.3.2010 8
SDÍLEJ:

Na prodej mají být i nebytové prostory na náměstí 17. listopadu, v Křižáku a v ulici OsvobozeníFoto: Zbyšek Seifert

Rozpočet přesto prošel naprostou většinou. Nyní vedení radnice vytvořilo seznam takzvaného zbytného majetku, který bude z velké části obsahem právě stodevítimilionové injekce do městské pokladny.

„Městská rada projednala návrhy na prodej nebytových prostor v majetku Příbrami. O záměru i o samotných cenách budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání,“ uvedl starosta Josef Řihák. Jmenný seznam nechtělo vedení radnice zveřejnit. Zastupitelé ho ale budou mít k dispozici.

Jedná se o nebytové prostory v oblasti náměstí 17. listopadu, sídliště Křižák či třídy Osvobození. Prodej se týká především různých prodejen. Prostory určené pro veřejné služby, jako třeba pošta, knihovna či toalety, město prodávat nebude. Protože se jedná o prostory určené ke komerčním účelům, nebudou ceny zřejmě tak nízké jako v případě privatizace bytů.

Obchodníci se tak obávají toho, co bude následovat.

„Mám tříměsíční výpovědní lhůtu a žádnou jistotu, že když nakoupím drahé vybavení, zda o své peníze nepřijdu,“ postěžovala si Alena Roznerová z jedné prodejny na sídlišti. Podobný problém řeší více majitelů obchodů, kteří mají prostory v pronájmu od města. Shodují se, že se nevyplatí příliš investovat do modernizace. Nevědí, co je čeká.

Někteří zastupitelé byli při projednávání rozpočtu rozčarováni z přístupu vedení radnice, které nechtělo prozradit, čeho se prodeje budou konkrétně týkat. Zastupitelé to považovali za vypsání bianco šeku, a že až přijde na řadu projednávání prodeje, budou prakticky nuceni jej odsouhlasit, jinak by vznikla v rozpočtu obrovská finanční trhlina.

Kromě nutnosti naplnění příjmů ve výši 109 milionů korun uvedených v rozpočtu, kam ale patří i jiné obchody a například už schválený prodej kasáren Brod za 13 milionů korun, je dalším důvodem k prodeji zbytného majetku také konkurenční boj drobných podnikatelů s obchodními řetězci. Malé obchůdky totiž mají už dlouhou dobu problémy držet krok s velkým počtem supermarketů ve městě. Pokud budou prostory ve vlastnictví živnostníků, mohou začít s opravami a investicemi, které nemohli dříve uskutečnit kvůli nejistotě, zda jim město neukončí nájemní smlouvu.

„Prostory se nacházejí v domech, kde se uskutečnila privatizace bytů a město je menšinovými účastníky ve společenstvích vlastníků. Musíme tedy poslouchat rozhodnutí společenství. Protože někdy dochází k velkým změnám, jako výměně fasády nebo opravě střechy, dáváme více peněz, než kolik získáme pronájmem,“ vysvětlil místostarosta Ivan Šedivý.

Zastupitelé budou rozhodovat o tom, jak bude prodej vypadat. Na výběr mají buď klasickou obálkovou metodu, při níž rozhoduje nejvyšší nabídka, nebo přímý prodej současným majitelům. Radní doporučují právě druhou variantu. Cena by pak mohla být například ve výši desetiletého nájmu.

„Záležitost se projednávala dlouhodobě ještě za minulého vedení radnice, není to pouze otázka hospodářské krize,“ řekl starosta Řihák. „Na tomto kroku jsme schopní se shodnout jako velká koalice ve vedení města. Toto je nejlepší cesta pro obě politické strany i pro samotné lidi,“ připomněl starosta.

Velká koalice mezi ČSSD a ODS vznikla ke konci roku 2008 po značných problémech v původním složení radních. S projevující se krizí se nové vedení dohodlo na společném postupu, v rámci kterého se pokusili uskutečnit řadu plánů. Přitom se nechtějí zabývat otázkami, ve kterých panuje přímý rozpor. Mezi takové patří třeba privatizace technických služeb, prodej bytů nebo právě nebytových prostor už ale ne.

Autor: Zbyšek Seifert

Považujete prodej takzvaného zbytného majetku města za rozumný nápad?

Ano

44 %

Ne

36 %

Nemám dostatek informací

20 %

Hlasovalo: 25

Anketa byla ukončena

11.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Volební místnost v Hlízově.
104

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení