Rozpočet přesto prošel naprostou většinou. Nyní vedení radnice vytvořilo seznam takzvaného zbytného majetku, který bude z velké části obsahem právě stodevítimilionové injekce do městské pokladny.

„Městská rada projednala návrhy na prodej nebytových prostor v majetku Příbrami. O záměru i o samotných cenách budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání,“ uvedl starosta Josef Řihák. Jmenný seznam nechtělo vedení radnice zveřejnit. Zastupitelé ho ale budou mít k dispozici.

Jedná se o nebytové prostory v oblasti náměstí 17. listopadu, sídliště Křižák či třídy Osvobození. Prodej se týká především různých prodejen. Prostory určené pro veřejné služby, jako třeba pošta, knihovna či toalety, město prodávat nebude. Protože se jedná o prostory určené ke komerčním účelům, nebudou ceny zřejmě tak nízké jako v případě privatizace bytů.

Obchodníci se tak obávají toho, co bude následovat.

„Mám tříměsíční výpovědní lhůtu a žádnou jistotu, že když nakoupím drahé vybavení, zda o své peníze nepřijdu,“ postěžovala si Alena Roznerová z jedné prodejny na sídlišti. Podobný problém řeší více majitelů obchodů, kteří mají prostory v pronájmu od města. Shodují se, že se nevyplatí příliš investovat do modernizace. Nevědí, co je čeká.

Někteří zastupitelé byli při projednávání rozpočtu rozčarováni z přístupu vedení radnice, které nechtělo prozradit, čeho se prodeje budou konkrétně týkat. Zastupitelé to považovali za vypsání bianco šeku, a že až přijde na řadu projednávání prodeje, budou prakticky nuceni jej odsouhlasit, jinak by vznikla v rozpočtu obrovská finanční trhlina.

Kromě nutnosti naplnění příjmů ve výši 109 milionů korun uvedených v rozpočtu, kam ale patří i jiné obchody a například už schválený prodej kasáren Brod za 13 milionů korun, je dalším důvodem k prodeji zbytného majetku také konkurenční boj drobných podnikatelů s obchodními řetězci. Malé obchůdky totiž mají už dlouhou dobu problémy držet krok s velkým počtem supermarketů ve městě. Pokud budou prostory ve vlastnictví živnostníků, mohou začít s opravami a investicemi, které nemohli dříve uskutečnit kvůli nejistotě, zda jim město neukončí nájemní smlouvu.

„Prostory se nacházejí v domech, kde se uskutečnila privatizace bytů a město je menšinovými účastníky ve společenstvích vlastníků. Musíme tedy poslouchat rozhodnutí společenství. Protože někdy dochází k velkým změnám, jako výměně fasády nebo opravě střechy, dáváme více peněz, než kolik získáme pronájmem,“ vysvětlil místostarosta Ivan Šedivý.

Zastupitelé budou rozhodovat o tom, jak bude prodej vypadat. Na výběr mají buď klasickou obálkovou metodu, při níž rozhoduje nejvyšší nabídka, nebo přímý prodej současným majitelům. Radní doporučují právě druhou variantu. Cena by pak mohla být například ve výši desetiletého nájmu.

„Záležitost se projednávala dlouhodobě ještě za minulého vedení radnice, není to pouze otázka hospodářské krize,“ řekl starosta Řihák. „Na tomto kroku jsme schopní se shodnout jako velká koalice ve vedení města. Toto je nejlepší cesta pro obě politické strany i pro samotné lidi,“ připomněl starosta.

Velká koalice mezi ČSSD a ODS vznikla ke konci roku 2008 po značných problémech v původním složení radních. S projevující se krizí se nové vedení dohodlo na společném postupu, v rámci kterého se pokusili uskutečnit řadu plánů. Přitom se nechtějí zabývat otázkami, ve kterých panuje přímý rozpor. Mezi takové patří třeba privatizace technických služeb, prodej bytů nebo právě nebytových prostor už ale ne.