VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pazderník: Brdy si zaslouží lepší budoucnost

Příbram /FOTOGALERIE/ - Brdy jsou stále atraktivnějším pohořím uprostřed Čech. Podle mnoha místních a turistů ze všech koutů republiky jim ale něco schází. Především je to absence služeb pro návštěvníky v podbrdských obcích a městech. Je tam málo míst, nebo žádná pro ubytování, lidem schází funkční rozhledna na Třemšíně a v neposlední řadě by uvítali další trasy pro turisty a také cyklisty.

24.10.2010 11
SDÍLEJ:

Podzimní mlha na Padrti.Foto: Karel Hutr

Květoslav Pazderník z Mladé Boleslavi je aktivním cyklistou. Podílel se na tvorbě cyklotras a cyklostezek na Mladoboleslavsku. „O to více mě mrzelo, že něco podobného není v Brdech,“ vypráví Pazderník, jenž je brdským rodákem. Pochází totiž z Voltuše u Rožmitálu. „Připojil jsem se ke sdružení Brdy Res-publica, protože jeho aktivita je mi blízká, sympatická a vzal jsem si v Projektu Brdy na starost trasy pro cyklisty,“ doplnil nadšený cyklista s tím, že se k pomoci odhodlal v podstatě poté, co svým cyklistickým přátelům nemohl nabídnout pořádnou prohlídku Brd nebo alespoň jejich otevřenou a atraktivní jižní část.

Nejdříve tedy Pazderník zpracoval návrh na vedení cyklotras v intencích Klubu českých turistů, aby oblast byla zařazena a trasy dostaly čísla. „To bylo někdy v roce 2004, nabídl jsem to radnici v Rožmitále - dlouho nic - a neprošlo to. Chtěli to jinak. To už byl Mikroregion Třemšín. Námět byl schválen, no a teď se čeká na realizaci. Bylo přislíbeno, že se to sveze s výstavbou rozhledny na Třemšíně. V rámci projektu zpracovaného sdružením Brdy Res publica jsem připojil námět na vedení cyklotras v celém brdském pohoří. Je to jen námět a v dnešní době prakticky vcelku nerealizovatelný. Je to totiž o penězích,“ popsal trable brdský rodák.

Námět na oživení Brd

Květoslav Pazderník po spojení se družením Brdy Res publica vypracoval námět na oživení Brd. „Sám jsem se na počátku 90. let zabýval možností výstavby jakéhosi penzionu v Předních Hutích, kde mám nějaké pozemky. Došlo to až do studie, ale pak původní příslib na financování banka zamítla. Vím, že pár penzionů a hotýlků situaci nezachrání. Horší je, že mizí či už zmizel průmysl - například na zpracování dřeva. V rodině jsme měli pilu, i když děda podle slov mého otce dělal „jen takové lepší kousky dřeva“) - šlo to. Předci ze strany otce zase byli vyhlášenými řezbáři a traxlíři. Sám jsem původně vystudovaný výtvarník-řezbář. Obdivuji například družstvo JAS ze Stráže n. Než. Jejich dřevěné hračky jsou již dlouhá desetiletí hitem.

Proč něco podobného nezkusit - třeba i ve spolupráci. My tady obdivujeme plastické hrůzy z Číny a svět kupuje dřevěné hračky z JASu! Nebo kovoprůmysl - vždyť prakticky každý obyvatel rožmitálského údolí byl dříve kovozemědělcem,“ míní Pazderník a dodává, že jde o to najít tu správnou parketu a zafinancování rozjezdu. „Já už jsem na to starej, a ne všichni mladší jsou manažeři,“ dodává.

Brdy jsou tím nejhezčím, co máme

„Mám Brdy rád a myslím že spolu s Novohradskými a Rychlebskými horami, jsou tím nejhezčím, co tady máme. A věřím, že si zaslouží tu nejlepší budoucnost,“ uzavřel turista.

Projekt Brdy 5 z pohledu spoluautora K. Pazderníka:

Současný demografický vývoj napovídá, že se Česko stane zemí seniorů. Z toho důvodu budou dost perspektivním oborem služby pro seniory.

Po obvodu žije mnoho důchodců

Po obvodu Brd žije v pražské a plzeňské aglomeraci kolem dvou milionů obyvatel. Připusťme, že (odhadem) v důchodovém věku jich může být půl milionu. Z nich jistě několika tisícům není lhostejný jejich stav, nerezignovali jen na přežívání, ale chtějí si udržet tělesnou i duševní svěžest co do nejdelšího věku. Chtějí žít ve zdravém a příjemném prostředí, pryč od chvatu a ryku současného života. Zkrátka - chtějí žít aktivně! Chtějí blíže k přírodě…

Málo ubytovacích kapacit

Projekt ve své části Ekonomický rozvoj regionu připomíná nevyužité nebo lépe - dnes nevyužívané možnosti, které Brdy a jejich takřka neporušená příroda nabízí. Jedním z největších problémů je nedostatek ubytovacích a stravovacích kapacit. Řešení se nabízí samo a je to ideální podnikatelská příležitost pro jednotlivce, obce či developerské skupiny. Po obvodu brdského lesa od Černolic po Starý Smolivec je více jak 90 obcí, městysů či městeček. Kdyby jen v 50 z nich se podařilo vytvořit podmínky a postavit 50 objektů, každý pro 8 -12 osob, vhodný pro stálé nebo dlouhodobé ubytování. Spolu s pohostinskými a jinými navazujícími službami by to znamenalo uspokojení potřeb pro asi 500 osob.

Služby jsou základ

Možným pozitivem by mohlo být i to, že zájemce o tyto služby uvolní (ať už jakoukoliv formou) svůj byt pro jiného potřebného a sám získá finanční prostředky pro realizaci svých záměrů. Nové budovy a jejich okolí by mělo splňovat základní podmínky pro ubytování - od apartmánů po pokoje pro jednotlivce, pro poskytování služeb - strava, praní a žehlení, vybavení pro rekondici (sauna, bazén, fitko, hřiště). Měly by mít úložiště pro sportovní a jiné vybavení klientů a parkoviště. Mělo by být pamatováno na přiměřené ubytování pracovníků, poskytující výše uvedené služby nebo alespoň pro noční službu.

Výstavby ubytoven a penzionů

Architektura objektu by měla zapadat do okolní krajiny. Nejlépe přízemní budovy ve tvaru např. U, kdy na křídlech by byly ubytovací prostory, uprostřed služby. To už by záleželo na stavebnících. Nejlépe by se dařilo sdružením či developerským skupinám, kdy využití jedné či více variant projektu objektů na různých místech by výstavbu výrazně zlevnilo. V případě společnosti vlastnící více objektů v různých lokalitách by bylo vhodné umožnit klientům „rotaci“ - po určité době přestěhovat se do jiného objektu v jiné lokalitě.

Jsou i jiné skupiny potenciálních klientů, které by určitě nabídnuté služby přivítali. Nejen rentiéři (i ty máme), ale rodiny s dětmi by rádi navázali na dříve populární prázdninové pobyty. Nemalou část klientely by mohly tvořit dlouhodobé pobyty zájmových skupin atd. Náklady na vybudování takového zařízení (pochopitelně bez golfového hřiště) odborníci odhadují mezi 13 a 15 mil. Kč.

Majitel by měl vycházet při zhodnocování své investice a návazném stanovování cen z následujícího: určit dobu exploatace objektu z jeho životnosti, z předpokládaných nákladů na provoz a poskytované služby a to vše se zřetelem na možnosti budoucích klientů – že jsou určitě tací, kteří budou mít na zakoupení apartmánu, ale i ti, kteří si budou chtít zabezpečit dlouhodobý pobyt z průměrného důchodu. Jistě se bude muset přihlédnout i k cenám případné konkurence a zvyklostem v té které lokalitě.

Hostince pro lufťáky

V každém případě to bude muset být cena za službu relativně dostupná. Nicméně v Brdech by to nebylo nic nového – vzpomeňme na vesnické hostince s pokoji pro „lufťáky“ třeba U Sušků ve Voltuši nebo na Penzion Třemšín Emila Muchky nad Rožmitálem. To je jedna z možností, jak oživit služby. Nabízí se však další – obnovit tradiční řemesla vztahující se například ke zpracování dřeva se širokou škálou výrobků od užitných předmětů, hraček až po lisované dřevěné brikety (z dřevného hroubí, které je prakticky zadarmo, v nebývalém množství a ještě je toto podnikání dotováno).

Autor: Karel Hutr

24.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Cholín /FOTOGALERIE/ - Účastníci závodu EPO Trailmaniacs Slapy nemuseli v letošním roce volit, zda poběží tento extrémní vytrvalostní terénní závod,nebo půjdou k volbám do Parlamentu ČR.

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení