Co je vlastně zácpa a patří mezi časté potíže?
Zácpou rozumíme stav, kdy naši pacienti udávají obtíže při vyprazdňování různého charakteru. Nejde tedy jen o to, že chodí méně často na stolici, ale i celou řadu doprovodných pocitů – nedostatečného vyprázdnění, obtížného vyprázdnění i s přítomností bolesti. Pacient se zácpou chodí většinou na stolici méně než třikrát týdně. Zácpou trpí asi pětina naší populace a zhruba třetina z nich má zácpu velmi těžkou a vnímají ji jako problém, který výrazně zhoršuje kvalitu života.

Jaké jsou příčiny zácpy? LÉKAŘ Filip Závada je primářem Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram od roku 2013. Je také místopředsedou České gastroenterologické společnosti.
Příčiny zácpy jsou různé – může se jednat o poruchu pohyblivosti střeva, kdy střevo je jakoby „líné" v posouvání stolice směrem do konečníku, může jít ale i o špatné mechanismy vyprazdňování, špatnou souhru svalů v oblasti pánevního dna, které se na vyprazdňování podílí – je dobře známo, že u civilizací, které vykonávají svou potřebu v poloze na bobku na „tureckých" záchodech je výskyt zácpy mnohem nižší, protože tato poloha je pro vyprazdňování mnohem příznivější. Zácpu mohou ale vyvolávat i různé překážky v průběhu střeva – nádory, záněty, nebo je vedlejším účinkem celé řady léků. Typickým příkladem jsou silné léky na bolest. Sklony k zácpě posiluje i nevhodná dieta s malým obsahem vlákniny, která zadržuje vodu.

Jaký lékař mi může se zácpou pomoci?
Hlavním koordinátorem péče musí být vždy praktický lékař. Ten je nejlépe obeznámen s historií obtíží, a dovede posoudit, zda se jedná o roky trvající chronický stav, nebo nově vzniklé akutní potíže, které mohou mít závažnější příčinu. Obecně platí, že u člověka nad 50 let věku je potřeba příčinu zácpy vždy osvětlit, protože její příčinou může být nádorové onemocnění. V takových případech obvykle proběhne kolonoskopické vyšetření. Postup je potřeba u každého jedince pečlivě zvážit.

Asi nepoběžím k lékaři po jednom nebo dvou dnech obtíží. Kdy tedy mám začít pomýšlet na to, že se děje něco vážnějšího a objednat se na vyšetření?
Obecně se dá říci, že pokud člověk nezměnil náhle nějak svůj životní styl, stereotyp či stravu, což může být například změna prostředí – typickým příkladem je odjezd či příjezd z dovolené, nasazení nového léku nebo změna skladby a množství přijímaných potravin, tak by se měl objednat k lékaři ve chvíli, kdy obtíže se zácpou trvají týden.

Jsou projímadla u zácpy nebezpečná a vzniká na ně závislost?
Používání projímadel je opředeno řadou pověr a mýtů. Závislost a nutnost zvyšovat dávku projímadel není nijak častá a většina pacientů, kteří je dlouhodobě užívají, svou dávku nezvyšuje. Pro mnoho pacientů přinesou projímadla okamžitou úlevu, zejména jde-li o zácpu vázanou na změnu prostředí – třeba při dovolené. Zde je dobré používat projímadla s okamžitým účinkem, třeba ty, které obsahují pikosulfát sodný. Pro dlouhodobé používání, třeba u starších pacientů jsou naopak vhodná změkčovadla stolice, jakým je třeba laktulosa. Toto projímadlo ale začíná fungovat až po několika dnech. Každopádně o užívání těchto léků, přestože jsou volně prodejné, je potřeba se poradit s lékařem. Především proto, aby nedošlo k zanedbání nějakého závažného onemocnění.