„Od tři čtvrtě na deset se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který bude výrazně kratší a půjde z areálu dolu Marie směrem k Prokopskému kostelu, kde se uskuteční polní mše. Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky vztahující se k letošnímu výročí 145 let od dosažení světového rekordu 1000 metrů svislé hloubky na dole Vojtěch,“ zve na letošní pouť ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Tato událost bude mimo jiné připomenuta divadelním vystoupením včetně účinkování vynikajících šermířů ze souboru Adorea. Nebude scházet ani hudební produkce a další program.

O světovém rekordu v hloubení z roku 1875 se budou moci návštěvníci seznámit též prostřednictvím tematické expozice v historické budově dolu Vojtěch. Stánkové občerstvení v areálu muzea bude zajištěno, ovšem další stánkový prodej a pouťové atrakce na Březových Horách jsou zrušeny.

A přestože je pondělí v muzeu normálně zavírací den, v pondělí 6. července bude příbramské muzeum včetně jeho poboček při příležitosti státního svátku mimořádně otevřeno.