VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměna Svaté Hory za dvě stovky milionů začne v březnu

Příbram /INFOGRAFIKA/ - Už na jaře začne rozsáhlá rekonstrukce Svaté Hory v Příbrami. A půjde jak o práce stavební, tak i restaurátorské.

2.12.2014
SDÍLEJ:

Svatá Hora v Příbrami před rekonstrukcí v roce 2015.Foto: Kateřina Chourová

Vznikne zde badatelské centrum za bezmála dvě stě milionů. Veškeré náklady navíc pokryje dotace. Obnova poutního místa vyjde na 191,1 milionu korun, z toho 162,5 milionu korun bude uhrazeno ze strukturálních fondů a zbytek ze státního rozpočtu.

Svatá Hora. Infografika. Dotaci musí vyčerpat do konce roku 2015

Tyto peníze ale musí žadatelé vyčerpat do konce roku 2015. Vzhledem k rozsahu prací jde o šibeniční termín. „Tvrdím, že se to stihne. Poprvé by se mělo kopnout do země na jaře, jako reálný termín bych viděl březen," řekl Příbramskému deníku správce Svaté Hory Jan Traxler.

Celý projekt je zaměřený na stavební a restaurátorskou obnovu. Nově opravené prostory pak budou využívány jako vědecké a badatelské centrum se zaměřením na barokní kulturu. Nebude chybět ani hudební archiv. „Primárně se tedy sbírka bude vztahovat k hudebníkům, kteří měli nějakou spojitost se Svatou Horou. Jedním z nich je například páter Bříza," dodal Traxler.

Duchovní činnost i výstavy

Nově rekonstruované prostory poslouží tedy jak duchovní činnosti, ale stálé výstavní expozici. Budou uzpůsobeny i pro pořádání krátkodobých tematicky zaměřených výstav, kulturních akcí pro široké spektrum návštěvníků a vzdělávacích akcí pro žáky základních a středních škol.

V objektu Probošství by také měly být odstraněny vložené stropy a podhledy a odhaleny původní klenby.

Právě tyto na čas značně náročné práce byly podle nedávného vyjádření radního Ivana Šedivého (ODS) překážkou ve splnění termínu vyčerpání dotací, tedy do konce příštího roku.

„Opravit historické prvky podle památkářů potrvá mnohem déle, než stanovují podmínky dotací," pochyboval Šedivý.

Centrum bude volně přístupné


Příbram. Svatá Hora. „Multivzdělávací centrum by mělo být volně přístupné," uzavřel správce poutního místa.

Příbramská Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách. Sošku zdejší Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle církevní tradice v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic.

V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý.

O 15 let později se areálu ujali jezuité, kteří v roce 1732 prosadili korunování sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950. Znovu se vrátili v roce 1990. 

Autor: Kateřina Chourová

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení