Jak řekla ředitelka Agrární komory Příbram Petra Novotná, cílem protestů rozhodně není blokovat dopravu. Také proto je protestní jízda naplánovaná mimo dopravní špičku. Traktory se ve čtvrtek 22. února sjedou kolem deváté hodiny ranní u bývalého sila v Sedlčanech.

"Budeme zde zdobit traktory a domlouvat se, jak pojedeme. Chceme držet rozestupy, aby ostatní řidiči mohli případně předjíždět a měli v koloně prostor. Pojedeme na Příbram. Otočíme se na kruhovém objezdu na Skalce a pojedeme zpět do Sedlčan," popsala Petra Novotná.

Základní škola, nápis, ilustrační foto.
Ředitelům řady škol končí mandát. Konkurzy vyhlásila Příbram i Dobříš

Zemědělci napříč Českou republikou protestovali už v pondělí 19. února, kdy do Prahy přijelo kolem 800 traktorů. Jedním z organizátorů byl Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory ČR a zemědělský podnikatel. Ten se ohradil proti výrokům premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného, že za akcí byly politické cíle. Od tohoto protestu se však Agrární komora ČR distancovala.

Zemědělci opakovaně upozorňují na tyto okruhy problémů:

● Zemědělci se potýkají s narušením hospodářské soutěže a nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Zemědělci EU jsou solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. Je nezbytné přebytečné komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv.

● Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni se ještě zpřísňují. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění. Patří k nim přehnané environmentální ambice formulované v Zelené dohodě pro Evropu neboli Green Dealu. Zemědělci vítají opatření, která přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, na němž závisí jejich práce. Potřebují k tomu ale mít k dispozici adekvátní nástroje tak, aby byl chod hospodářství i nadále udržitelný.

● Zemědělci napříč Evropou čelí přebujelé byrokracii, kvůli které jim přibývá povinností. Každá reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie slibuje zjednodušení a motivační podmínky pro zemědělské hospodaření, nicméně ve finále se s každou revizí zvyšuje byrokratická zátěž a zemědělce to odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. Například jen mezi lety 2022 a 2023 vzrostl počet kontrol zhruba dvojnásobně. Je třeba zásadně přepracovat systém dotačních podpor zemědělství tak, aby byl srozumitelný, předvídatelný a spravedlivý.

Zdroj: Agrární komora ČR

Mohlo by vás zajímat: Masky, vtipné scénky i hornické písničky. Ševčinský důl ožil masopustní veselicí

Zdroj: Deník/Josef Rod