Začátkem roku dokonce předali zástupci obcí a sdružení Čechy nad zlato a Brdy nad zlato petici proti průzkumu a těžbě zlata předsedovi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR Marcelu Chládkovi.

„Pod peticí bylo přes 12 tisíc podpisů," řekla Příbramskému deníku Markéta Balková, starostka Hvožďan a místopředsedkyně sdružení Čechy nad zlato. Snaha zabránit těžařským firmám dobytí ložisek zlata se může odpůrcům těžařské lobby podařit. Alespoň prozatím.

Zástupci sdružení se budou i tento rok účastnit jak přednášek konaných v poslanecké sněmovně, tak sledovat řízení o povolování průzkumu zlata u nás.
Podpořit jejich úsilí může i veřejnost například tím, že se zúčastní dubnového pochodu na Petráškovu horu a nebo happeningu Dobrá nálada nad zlato v Mokrsku.

Že jejich snahy nejsou marné, potvrzuje nejnověji i to, že zastupitelé Středočeského kraje na pondělním veřejném zasedání jednomyslně odhlasovali, že nesouhlasí s průzkumem a těžbou zlata na území středních Čech.