VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce hrozbu z možných záplav nepodceňují

Příbram - Záplavy znovu udeřily a pustoší východ republiky. Bohužel, povodně a také lokální záplavy jsou stále častější. Obyvatelé se tak oprávněně děsí každoročního tání sněhu, nebo mají noční můry z dlouhotrvajících dešťů. Na Příbramsku jsme také vloni poznali, co dokáží způsobit prudké bouře, i když se to nedá vůbec srovnat s tím, co prožívají lidé na Moravě.

18.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Klára Alešová

„Deštivé mraky se nad východem republiky neustále točí, zapříčinila to tlaková níže a kvůli odparu byly znovu plné vody. Z toho důvodu spadlo na východě tak velké množství srážek. Nad západní částí České republiky očekáváme déšť, ale má spadnout zlomek toho, co napršelo na východě,“ naznačil meteorolog prognostik Josef Cink z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni s tím, že přeháňky už nebudou naštěstí zdaleka tak vydatné.

Přestože podle meteorologů zatím v Čechách nemusíme mít z extrémních dešťů obavy, zeptali jsme se, jak jsou některá města a obce připravena na případnou velkou vodu.

Větším škodám zabrání limnigrafy

Depresi ze záplav má už nyní Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou. Obyvatelé Kamýku mají totiž v živé paměti děsivou povodeň v roce 2002.

„Zajistit stoprocentní bezpečnost občanů nelze nikdy. Nicméně Povodí Vltavy s námi komunikuje a informuje nás o situaci velice dobře. Za to je musím moc pochválit,“ řekl starosta. Obec má také k dispozici povodňové mapy a z nich se pozná, kam vystoupá voda podle toho, kolik jí protéká Orlickou přehradou nebo přímo přes samotné město Kamýk.

Na vodu upozorní mluvící siréna

„Oproti roku 2002 jsme v tomto o mnoho chytřejší. Pokud dojde na krizovou situaci, svolá se povodňová komise a začnou pracovat všechny složky v obci. Lidé jsou v takovém případě informováni o blížícím se nebezpečí a máme k tomu mluvící elektronickou sirénu, rozesíláme SMS zprávy a zároveň ještě vyšleme hlídku,“ popsal systém varování starosta Petr Halada.

Od posledních záplav v roce 2002 udělali řadu opatření proti potencionálním hrozbám i v Rožmitále.

„Farský rybník, který se tehdy protrhl a ohrozil velkou část města, je opraven a vylepšen, kameny je zpevněno koryto Vlčavy protékající přes město a nová jsou i stavidla na rybníku Jez. Ve městě funguje hlásný systém a zároveň je pro takové případy zaveden stálý dohled u stavidla na rybníku Jez,“ uvedl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

V případě potřeby pomohou vojáci

Protipovodňový plán mají vypracovaný i v Jincích, kde ohrožuje při velké vodě obyvatele především říčka Litavka. „Navíc jsme domluvení s vojáky z místní posádky, kteří by nám pomohli stavět z pytlů bariéry. Pochopitelně stoprocentně připraveni být nemůžeme nikdy, protože voda se může přihnat kdykoliv a odkudkoliv,“ konstatoval jinecký starosta Josef Hála.

Přístroj pošle SMS

V poslední době se ve větší míře rozmáhá instalace limnigrafů – zařízení, které měří výšku hladiny a zasílá SMS zprávu konkrétním lidem.

„V poslední době se limnigrafické stanice rozšiřují, a to je dobře. Stanice mají přednastavené hodnoty povodňových stupňů a při jejich překročení vyšle SMS zprávu starostovi nebo dalším lidem, kteří jsou součástí záchranného integrovaného systému. Tento systém se stále zlepšuje a dává větší šanci ochránit konkrétní místo před ničivou přívalovou vlnou,“ doplnil Josef Cink, meteorolog prognostik. Údaje jsou pak pro všechny přístupné na mnoha portálech.

„Sledování údajů z limnigrafů na webech je přínosné a to nejen pro lidi, kteří mají nějaké dočinění se záchranným systémem, může být dost důležitým zdrojem informací, jak se bude situace vyvíjet,“ dodal Cink.

„Byť jsme v záplavové oblasti, tak jsme naštěstí nikdy nebyli tak zkoušení, jako jiné obce. Máme výhodu, že je tady voda rychlá, městem prolétne a vylije se až na loukách za Březnicí, kde v podstatě žádné škody nezpůsobuje,“ řekla Deníku Jana Krajmerová, starostka Březnice, kudy protéká Skalice, které se výše proti toku říká Vlčava.

Povodí Vltavy v Březnici zautomatizovalo horní i dolní jez na řece, a když hrozí velká voda, oba jezy jsou zapnuté a samočinně regulují stav vody, aby nedošlo k zaplavení části města, kde žijí lidé.

„Ve spolupráci s jihočeskými obcemi jsme docílili toho, že v Zadním Poříčí je hlásný profil třídy kategorie B. Ten nás s předstihem varuje formou SMS zpráv před blížícím se nebezpečím a také upozorní na stupeň povodňové aktivity,“ vysvětlila Krajmerová a dodala, že zprávy dostávají představitelé krizových štábů.

Radnice rovněž zavedla informační kanál a občané, kteří nahlásili telefonní číslo, dostanou varovnou zprávu do svého mobilu. „Za tu dobu, co systém existuje, nebyl naštěstí zapotřebí, ale myslím, že jsme připraveni,“ uzavřela starostka Jana Krajmerová.

V případě srážek, tání sněhu nebo při prudké bouři sledujte:
http://hydro.chmi.cz/
http://www.voda.gov.cz/
http://www.pvl.cz/
http://radar.bourky.cz/
http://www.medard-online.cz/

Zásadní informace včetně podrobného návodu, jak se chovat v případě vyhlášení jednotlivých stupňů povodňové aktivity najdete zde: http://www.hzscr.cz/

Město Příbram na Litavce vybudovalo výstražný varovací systém. Údaje jak z limnigrafu, tak srážkoměru, jsou nepřetržitě zveřejňovány na internetových stránkách města: www.pribram-city.cz.

Autor: Karel Hutr

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení