VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další příbramský projekt prevence kriminality - Provázení

Příbram - Mezi projekty prevence kriminality patří i projekt, ve kterém se studenti ve volném čase věnují dětem z rizikové sociální skupiny

5.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zbyšek Seifert

Půjčovna sportovního zařízení pro sociálně slabé občany, kurz bezpečného chování a sebeobrany pro ženy, brožurka Chraňte si svůj majetek či rozšíření městského kamerového systému o další dvě až tři kamery, to jsou plánované projekty z programu prevence kriminality, který připravila příbramská radnice na letošní rok. Dalším z nich je i projekt Provázení, jehož součástí bude také desetidenní letní sociálně-rehabilitační pobyt pro děti z rizikové sociální skupiny.

„Projekt Provázení je celoroční preventivně-výchovný program pro děti z méně podnětného prostředí, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a kriminalitou a zároveň pro studenty středních škol, u kterých je možné využít jejich pozitivní osobnostní potenciál při pomoci těmto dětem,“ řekl starosta Josef Řihák.

Realizátorem programu je Středisko výchovné péče, oddělení sociálně-právní ochrany dětí z příbramské radnice společně s městskou policií, PMS Příbram a K-centrem Magdaléna. Projekt je zaměřený na děti ve věku od 9 do 14 let z Příbrami a blízkého okolí, které pocházejí ze znevýhodněného prostředí, jsou ohrožené nebo přímo oběťmi například šikany, zanedbávání péče, násilí a podobných jevů.

Základní myšlenkou je využití přátelského vztahu proškoleného studenta a ohroženého dítěte jako preventivního výchovného prostředku. Vztah se studentem je pro dítě příležitost poznat něčí pravidelný zájem, sdílet volný čas a něco společně zažít.

„V současnosti je do programu zapojeno 14 dětí. Ty mají zároveň svého garanta, odborného pracovníka střediska, který s dítětem a jeho rodinou pracuje. V zapojování dítěte do volnočasových aktivit využívá garant právě studentů dobrovolníků,“ přiblížil příbramský starosta.

Studenti prošli v březnu dvacetihodinovým úvodním výcvikem zaměřeným na sebepoznání a motivaci. Speciální pedagogové a psychologové střediska měli pomoci dobrovolníkům rozvinout svou osobnost, zejména jejich sociální dovednosti. Úspěšní absolventi výcviku budou v následujícím období navrženi garanty do dvojic s dítětem a společně budou připravovat harmonogram pravidelných setkání. Každá dvojice se sejde jednou týdně odpoledne a budou dělat to, co oba baví, například výlety, sport, výtvarnou činnost nebo hudbu.

„Po celou dobu projektu probíhají pravidelná supervizní setkání studentů a garantů, jejichž cílem je poskytnout dobrovolníkům podporu a vedení v obtížných situacích, ve kterých se mohou s dítětem ocitnout,“doplnil starosta Řihák.

Důležitou součástí projektu je desetidenní pobyt pro skupinu maximálně dvaceti dětí na začátku července v rekreačním zařízení v Hrachově u Sedlčan. Letní tábor povede pětičlenný tým osob s dlouholetými zkušenostmi ve vedení skautských nebo obdobných dětských pobytů. Vedle obvyklých táborových aktivit bude program obsahovat i třeba psychosociální výcvik či expresivní terapii. Cílem je navázat na předchozí práci s těmito dětmi ve Středisku výchovné péče.

Autor: Zbyšek Seifert

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Volební místnost v Hlízově.
104

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení