Na nedostatek zájemců o rekreaci si kempy rozhodně letos stěžovat nemohou. Celé léto prakticky nepršelo, naopak bylo slunečno a horko. To se samozřejmě muselo projevit i v návštěvnosti kempů, kterých je na Příbramsku poměrně dost a přestože za necelý týden prázdniny skončí, je v mnohých z nich ještě poměrně živo.

To je například případ kempu Cholín, ve kterém se ještě tento týden rekreuje několik desítek lidí. Především jde o důchodce nebo mládež či několik cizinců. „S letošní sezónou jsem spokojený, jediné, co mě mrzí, že nebudou houby. Kemp je totiž otevřený do října a právě na podzim sem jezdili lidé především kvůli houbám,“ říká provozovatel kempu Ivan Lískovec. Poměrně vyhledávaný je kemp i cizinci, především Němci a Švýcary. „jezdí sem asi proto, že jsme poměrně levní a odtud vyrážejí na výlety,“ dodává provozovatel kempu.

Jeho slova ostatně potvrzuje i znějící němčina od kempových umýváren.

Se sezónou jsou spokojeni také na nedalekém Rovišti. Tam je nyní sice prázdno, ale podle provozovatele je objednaných do konce září ještě několik víkendových a firemních akcí. „ S letošní návštěvností jsem spokojený asi na 70 až 80 procent, ale například první týden o prázdninách jsme měli plno a to jsme ani nepouštěli na louku stanaře, protože tu bylo hodně karavanů a chatky všechny plné a mezi ně stany nepouštíme, aby lidé měli nějaké soukromí,“ vysvětluje provozovatel Petr Soukup.

Také na Roviště si letos našlo cestu několik cizinců, především vyznavači cyklistiky z Holandska a Německa. „Přespí jednu dvě noci a jedou zase dál,“ říká Soukup, který kemp provozuje už čtvrtým rokem a snaží se rekreanty přilákat například i jednou za měsíc sobotním grilováním.

Nestěžují si ani provozovatelé kempů kolem Vltavy nad Orlickou přehradou. Přestože je poslední prázdninový týden, tak v kempu Popelíky hned za hrází je poměrně plno. Jeho provozovatelka zprvu příliš mluvit nechce, prý kvůli špatné zkušenosti s novináři, ale nakonec se rozpovídá a i ona je s letošní sezónou spokojená. Akorát jí prý dlouhodobě poškozují články o špatné kvalitě vody na koupání, což podle ní není pravda a už mnoho let je na Popelíkách voda po celé prázdniny dobrá.

V kempech kolem Orlické přehrady většinu rekreantů tvoří majitelé karavanů, z nichž mnozí je mají v kempech postavené nastálo. To je ostatně případ i jednoho z největších a nejznámějších kempů na Trhovkách. Ani zde, ale paní recepční nechce prozradit své jméno, za to ochotně říká, že s letošní sezónou je spokojená. Většinu obyvatel kempu tvoří právě stálí obyvatelé karavanů a mezi rekreanty i letos převažovali spíš Češi. Kemp bude v provozu do konce září a přestože pár lidí bylo mezi karavany a u vody vidět, spíš větší ruch prý bude jen o víkendech.

Na druhé straně jezera je kemp Lavičky. Sem jezdí především stálí návštěvníci a rybáři. Bydlí se tu ve stanech, obytných přívěsech a maringotkách. Je tu stánek s občerstvením a potravinami. Na své si tu přijdou houbaři a nenáročné rodiny s malými dětmi, vstup do vody je písčitý a pozvolný. Ale i v něm je vidět, že sezóna pomalu končí. V kempu jsou už spíš starší lidé a u vody je relativně klid. Nicméně i tady bylo v horkých letních dnech plno.

Zdá se tedy, že provozovatelé kempů si na rozdíl třeba od zemědělců nemohou stěžovat a letošní parné léto spíš vítali. Ve většině z nich se horko nijak negativně na jejich provozu nepodepsalo.