Za posledních zhruba dvacet let stoupl počet obyvatel kraje o více než čtvrtinu, dvě třetiny příchozích se přestěhovaly z jiných míst v Česku, třetina ze zahraničí. A počet obyvatel Středočeského kraje stále poroste. Vyplývá to ze závěrů unikátního průzkumu zaměřeného na demografický vývoj ve středních Čechách do roku 2050.

Nejvíce lidí by mělo najít domov v těsné blízkosti Prahy, v některých částech kraje se s nárůstem počtu obyvatel nepočítá a u čtyř lokalit se dokonce předpokládá jeho snížení. Patří k nim Příbramsko, Sedlčansko, Rakovnicko a Vlašimsko.

Podle Jiřího Snížka, náměstka hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování, je v těchto lokalitách patrné, že tam bytová výstavba slouží především k uspokojení potřeb místních obyvatel a suburbanizace (růst oblastí na okraji velkých měst) tam zasahuje spíše omezeně.

Očekává se sice, že se tam nějací lidé přistěhují, ovšem s předpokladem, že jich bude méně než zemřelých. „ Díky dálnici D3 očekáváme vyšší migraci do lokalit Voticka a Sedlčanska. Vliv migrace ale spíše oslabí populační úbytek. Lze zároveň očekávat, že tyto lokality budou sloužit pro druhé bydlení,“ poznamenal Snížek.

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se: Obrazy i housle. Bleší trh v Příbrami nabídl poklady nejen z půdy

Bleší trh v Příbrami. | Video: Deník/Michal Bílek