Sobota

13.10: Zatím nejvyšší volební účast z dotazovaných obcí hlásí Obecnice v osadě Oseč, kde přišlo s vyplněným hlasovacím lístkem 30 procent voličů ze sta oprávněných. Obecnice samotná má kolem 10 procent

12.15: Ve volebním okrsku pro újezdní úřad vojenského újezdu v Jincích je v tuto dobu volební účast 0 procent z celkového počtu 24 oprávněných voličů. 

11.23: Volební účast v pečovatelském domě v Brodské ulici v Příbrami se už celkově vyhoupl na 19 procent. Na jednu volební místnost je tu totiž docela velká koncentrace lidí, jak mladých rodin z panelových domů, tak obyvatel pečovatelského domu, z nichž někteří u žádných voleb nechybí. Poprvé tu zasedla do komise Lucie Dvořáková. "Sice kolegy neznám, ale povídáme si nebo si hraju hry, abych se nějak zabavila," říká mladá maminka Lucie. Malou dcerku prý doma hlídá taťka. 

10.50: Ani starší generace, která obvykle přichází volit z pocitu občanské povinnosti, se ve Vysokém Chlumci nedostavila v zdaleka v plném počtu, jak vypozoroval starosta František Chlasták. "V Chlumci volilo asi 60 lidí, v Hrabří 17. Někde je asi něco špatně, když se lidem nechce volit, nevím. Ale co mne pobavilo - když jsem dnes ráno přijížděl do Hrabří, skupinka dětí snad ještě s plenami čekala na maminky na hřišti, až odvolí. Když jsem vystoupil z auta, mávaly mi, jako bych byl nějaký vrcholný politický představitel," povyprávěl s humorem sobě vlastním starosta Chlasták. Volební účast odhaduje na 10 procent.

9.13: Je to bída! Takhle hodnotí eurovolební účast i starosta Jinec Josef Hála. Obce se zhruba tisícovkou obyvatel na Jinecku hlásily 6,6 až 7,6 procenta. To jsou čísla vztažená k sobotnímu ránu. "Nejlepší byly Rejkovice se 17 procenty. No a v Běříně přišel první volič až ráno," říká starosta Hála. 

9.00: Například ve volební místnosti v Brodské ulici v Příbrami vždy napočítají o nějaká procenta volební účasti oproti jiným okrskům víc díky obyvatelům místního pečovatelského domu. "Ale takovouhle slabou účast jsme nepředpokládali. A to většinou v sobotu přichází lidí ještě míň," krčí rameny jedna z komisařek Jarmila Potůčková. Pamatuje si ještě eurovolby před pěti lety a nezájem o ně byl prý podobný. "V pátek jsme napočítali 10 procent, ale jsme ještě dobří oproti okolním obcím, které hlásily šest," informovala komisařka. 

8.00: Volební místnosti se otevřely, také na Příbramsku pokračují volby do Evropského parlamentu.

Pátek

Stejně jako při ostatních volbách se do místností vybavených stolky, plentami a schránkou, lidé v pátek zpočátku trousili. „Tak trochu očekáváme slabší účast," konstatuje komisařka Ivana Procházková ve volební místnosti ve školní budově v Jiráskových sadech v Příbrami.

Až na menší změny tu za stolky sedí stálá parta, jako minule. Protože se poslední dobou při volbách schází čím dál častěji, mají si komisaři, většinou ženy, co říct, takže na čtení časopisu, který si prý Ivana Procházková vzala s sebou, možná ani nedojde.

„Práce je kolem toho dost. I když chvíli nikdo nechodí, máme pořád co vyplňovat. Jmenné seznamy obyvatel se neustále mění, pořád si zvykáme na něco jiného," doplňuje kolegyni Eva Dundáčková. Prozradila, že „k volbám" začala chodit už po revoluci. Teď, když se počty hlasů po volbách zapisují do počítače, je práce podstatně rychlejší. „Tehdy jsme zapisovali výsledky ručně a mohli se splést. Občas se stalo, že nás vrátili zpět, když se přišlo na chybu. Dnes se to díky programu stát nemůže," srovnává dřívější a současný systém zpracování výsledků komisařka.

Volební účast, která vysokými čísly nehrozí, sníží zřejmě i počasí. Spousta lidí, kteří se do prvního kola chystali procházkou a zaznamenali blížící se bouřku, raději zůstali doma.

Voliči mají na výběr kandidáty třiceti osmi stran, které bojují o 21 postů. Volební místnosti se v pátek uzavřely ve 22 hodin. Pokračovat budou v sobotu od 8 do 14 hodin. Výsledky budou jasné po nedělní půlnoci, až odvolí všechny členské státy.

Celková účast v letošních eurovolbách by podle dosavadních odhadů mohla být nejnižší v historii českých eurovoleb. V sobotu - druhý volební den - chodí obvykle hlasovat méně voličů než v den první. V prvních českých eurovolbách před deseti lety přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Podobná byla i o pět let později, přičemž v první den voleb hlasovala necelá pětina voličů. (ČTK)