Rok a půl patřil do kádru Celticu Glasgow, ale kvůli zranění musel ostrovy opustit. Nyní je již v pořádku a čeká na příležitost v dresu Příbrami. „Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval. Byla to obrovská škola života,” řekl mladý fotbalista.

Jak dlouho jste, Milane, žil na ostrovech? A co pro vás bylo nejtěžší při osamostatnění a rozkoukání v cizím prostředí?

Žil jsem na ostrovech dva a půl roku. První dva roky jsem byl ve Skotsku a poslední půlrok v Anglii. Nejtěžší pro mě byla v začátcích hlavně řeč. Bydlel jsem první tři měsíce sám na hotelích a tam jsem se do komunikace s okolím moc nedostával. Až poté, co mě přestěhovali do jedné skotské rodiny, se moje angličtina zlepšila.


Jak na vás působí obyvatelé Skotska? Jsou příjemní, ochotní nebo naopak studení, tak jako počasí na ostrovech?

Lidé ve Skotsku jsou velice přátelští, milí a vlídní.


Ve Skotsku jste hrál fotbal za legendární Celtic Glasgow. Poznal jste však také okolí Glasgow?

V Glasgow jsem nežil jen fotbalem, ale poznal jsem také město. Ve volných chvílích jsem jezdil do centra Glasgow. Věnoval jsem se nakupování nebo se jen tak procházel po městě a poznával jinou kulturu.


Co na vás ve Skotsku udělalo největší dojem?

Byli to asi lidé, kteří byli velmi přátelští. Krajina mě také hodně uchvátila. Fascinující na Skotsku bylo zapálení lidí pro fotbal. Týkalo se to hráčů, fanoušků i obyčejných lidí. Shlédnutí duelu Celtic vs. Rangers byl neuvěřitelný zážitek.


Rivalita mezi Celtic a Rangers je celosvětově známá? Pocítil jste jí také?

Pocítil jsem ji na vlastní kůži. Týden před duelem o tom píší všechny noviny a to každý den. Je to strašně sledované a vyhecované utkání. Fanoušci to prožívají asi nejvíc. Na stadionu je při derby neuvěřitelná atmosféra. Fandové Celticu a Rangers jsou v hledišti od sebe pouze pět metrů a mezi nimi není žádná mříž, ale jenom ochranka. Křičí na sebe z té vzdálenosti, ale nedovolí si jít ani o krok blíže. Je to neuvěřitelné.

Nyní jste se vrátil zpátky do České republiky. Jaký je váš zdravotní stav?


Zdravotní stav je nyní už v pořádku. Jsem naprosto zdráv a v plné kondici. Stačí jen, aby se domluvily kluby mezi sebou, abych mohl nastoupit už na jaře do zápasu.

Litoval jste někdy svého rozhodnutí odejít do Skotska?

Nikdy jsem tohoto kroku nelitoval. Byla to pro mě jako pro mladíka veliká výzva, která se neodmítá. Byl jsem tam moc spokojený. Získal jsem obrovskou zkušenost a odnesl jsem si z tohoto angažmá skvělé zážitky.

Jaká je vaše vysněná země? Kam byste se rád vydal jako turista a kde byste chtěl získat fotbalové angažmá?

Moji vysněnou zemí je Nový Zéland, tam bych se chtěl podívat jako turista. Nový Zéland je moje velké přání a sen. A po fotbalové stránce je můj favorit jednoznačně Anglie.