Cílem rekonstrukce bylo zajistit odpovídající zázemí útulku. Kompletní rekonstrukcí tedy prošla celá budova, pracoviště veterináře, sklady, karanténní prostory pro zvířata a personál.

Provoz útulku po dobu rekonstrukce fungoval v omezeném režimu, nebylo možné venčení umístěných psů veřejností, vzhledem k velkým stavebním úpravám ho zajišťovali pouze zaměstnanci útulku. Díky spolupráci s dobrovolníky, venčiteli a veřejností se před rekonstrukcí útulku povedlo umístit do adopce starší psy s většími nároky na teplo. Také byla domluva s útulkem ve Volenicích, že pokud by do útulku během rekonstrukce bylo nutné umístit psy s nárokem na bytové podmínky, ujmou se jich.

„Rekonstrukce tohoto zařízení byla nezbytností. Útulkem ročně projdou téměř dvě stovky psů a zázemí zařízení bylo skutečně nevyhovující. Jsem velmi rád, že projektant navrhl i úpravu půdních prostorů, kde vznikly potřebné skladovací prostory,“ uvedl místostarosta Martin Buršík.

Psí útulek Lazec slouží pouze k umísťování zatoulaných psů z území města Příbram, o jejichž odchyt se stará Městská policie Příbram. Příjem psa od příchozích není možný. V roce 2018 prošlo útulkem 148 psů, přičemž 74 psů se vrátilo k majiteli a 56 jich bylo adoptováno.

Celkové náklady na rekonstrukci psího útulku v Lazci jsou 4 373 685 korun bez DPH.