Videopůjčovnám nepomáhá ani skutečnost, že filmy, které se dříve prodávaly za pětistovku, je dnes možné koupit v každé trafice za padesátikorunu.
„Byly doby, kdy jsem chodila pro filmy třikrát týdně. Mám ráda starší české komedie. Dnes už si je kupuji v trafice za stejnou cenu, jako je výpůjční,“ svěřila se Dagmar Nová z Příbrami.

„Už pět let rapidně klesají tržby. Není to jen internetem, ale i levnými DVD. Kvůli tomu se počet samotných půjčoven snížil. Stále ale nabízíme kvalitu. Dříve se na film po uvedení v kinech čekalo půl roku, nyní už se doba zkrátila téměř o polovinu,“ řekl majitel jedné příbramské videopůjčovny Jiří Hofman.

Nejen levná DVD, ale i možnosti internetu ubírají klasickým videopůjčovnám zákazníky. A řeč není zdaleka jen o nelegálním stahování filmů, ale i o nových online videopůjčovnách, kde se divák za poplatek, ale z pohodlí domova, může na svůj oblíbený film nebo seriál snadno podívat.

Výhoda videopůjčovny je ale oproti tomu podle Jiřího Hofmana v kvalitě obrazu půjčených disků. „Ale DVD a disky Blu-ray z videopůjčoven nabízejí přece jen lepší kvalitu. Přesto, že je situace ještě daleko horší než před dvěma lety, myslím, že videopůjčovnám ještě neodzvonilo. Ceny se už deset let snažíme držet na stejné úrovni a starší filmy zlevňujeme,“ dodal Jiří Hofman.

Videopůjčovny bojují o přežití různě, například se stěhují z klasických kamenných provozoven na internet, kde tyto sužby podle jejich provozovatelů mohou mnohem lépe čelit konkurenci levných DVD i nelegálnímu stahování filmů. V posledních letech kvůli tomu byly v Česku zavřeny stovky videopůjčoven.