Důvodem změny adresy je zejména dostupnost zařízení pro veřejnost a ukončení projektu, který provoz ekocentra inicioval.
Ekocentrum se i nadále bude věnovat ekologické výchově, vzdělávání a osvětě. Pro veřejnost zde bude každé úterý od 10 do 18 hodin fungovat ekoporadna. Každý se může přijít zeptat na problematiku, která souvisí s ochranou životního prostředí. Ekocentrum nabízí poradenství v oblasti ekologického spotřebitelství, stavitelství, obnovitelných zdrojů energie, ekologických aktivit, ale také například v problematice přírodních zahrad. Chybět samozřejmě nebude ani oblast využití technického konopí, která je specialitou ekocentra.
„Veřejnosti můžeme nabídnout i odbornou knihovnu, která momentálně čítá asi dvě stovky titulů. Ocení ji odborná veřejnost, ale i studenti a lidé, kteří se chystají třeba ekologicky stavět či topit. Kromě toho budeme pořádat osvětové akce. První z nich se bude konat již v sobotu 24. ledna a bude to komentovaná výstava Malé vodní toky středních Čech, kterou odborně povede zoolog David Fischer,“ řekla Linda Klvaňová, vedoucí ekocentra.
Ekocentrum se přestěhovalo po dohodě s vedením Q-klubu, protože spojení obou organizací bude přínosné pro obě. Q-klub se v minulosti ekologickým projektům mládeže věnoval, takto bude možné na ně navázat. Vzdělávání dětí a mládeže a spolupráce se školami je další z oblastí, které se Zelená pumpa bude věnovat.
Ekocentrum Zelená pumpa bylo otevřeno na jaře 2007. Vzniklo v objektu při silnici I/4 v Chrašticích.