„Pokud to je skutečně račí mor, mohou vymřít celé račí populace v Litavce až po soutok s Berounkou. Nemoc se může dostat do všech přítoků Litavky a tím pádem hrozí vyhynutí raků i v Obecnickém, Příbramském, Ohrazenickém a Červeném potoce a největší průšvih by byl, kdyby se choroba dostala do Stroupinského potoka a jeho přítoků, které jsou významné výskytem nejen raka říčního, ale především vzácnějšího kamenáče,“ vyjmenoval zoolog, jaké škody by nemoc způsobila, pokud nabrané vzorky na analýzy prokáží skutečně, že se jedná o račí mor. Výsledky budou známy do dvou týdnů.

Na uhynulé a umírající raky říční v Litavce upozornili žáci z březohorské základní školy.

Od té doby se našlo už přes stovku mrtvých raků, dalším odpadávají končetiny a jiní jsou již v různém stádiu rozkladu. Dá se nějak proti tomu bojovat, pokud by to byl obávaný račí mor?

„Račí mor je plísni příbuzný organismus napadají výhradně raky a pro naše původní druhy je stoprocentně smrtelný. Když se tato choroba vyskytne, znamená to vyhynutí takřka celé populace,“ konstatoval David Fischer s tím, že jakékoli pokusy nemají smysl, pouze znamenají přenos choroby na jiná místa.

Už teď je prý nutné, aby veřejnost znala zásadní opatření – nepřenášet raky jinam a to ani ty, kteří se zdají být zdraví. I ti jsou odsouzeni k úhynu.
„Jestli chceme zachránit populace raků v jiných vodách, nesmíme nejen přenášet raky, ale ani jiné živočichy, ani vodu. Stačí se projít v holinkách a s nimi vstoupit do jiného potoka a nemoc přeneseme,“ vysvětluje zákeřnost moru zoolog a dodává, že informoval rybáře a městský úřad.

Kolem Litavky budou umístěny cedule s upozorněním co dělat, aby se choroba nepřenesla. Podle zoologa ale zatím vše nasvědčuje, že se nejspíše o mor jedná. Umírají totiž jen raci a to postupně, nikoli jiné druhy živočichů včetně ryb. Tudíž lze vyloučit i otravu.

Kolem říčky budou cedule s tímto textem:

POZOR !

Možná jste si všimli, že v korytě Litavky lze pozorovat množství uhynulých, popř. hynoucích raků říčních. S velkou pravděpodobností se jedná o úhyn způsobený tzv. RAČÍM MOREM. Pokud se tato hypotéza potvrdí (vzorky tkání právě putují na příslušné analýzy), není těmto živočichům bohužel pomoci – „nákaza“ se nedá vyléčit. Všichni raci, včetně těch, kteří prozatím žádné známky nákazy nevykazují, uhynou.

Račí mor se šíří nejen přímo s nakaženými jedinci, ale i s rybami, vodou z toku, ale třeba i na vlhké rybářské výstroji. Proto prosím raky ani jiné živočichy v toku nechytejte, nepřenášejte, ani se je nesnažte jinak zachraňovat. Dále je třeba veškeré vybavení, které přijde do styku s vodou v toku, nechat přinejmenším důkladně vyschnout, lépe je pak jej i vydezinfikovat např. Savem.

Jinak HROZÍ ROZŠÍŘENÍ NÁKAZY NA DALŠÍ LOKALITY! Přemístěním jednoho nakaženého jedince na jinou lokalitu tak můžete v dobré víře zabít tisíce dalších.

Až do prokázání příčiny úhynu je třeba k lokalitě přistupovat tak, jako by se o račí mor jednalo (v případě, že se jeho přítomnost při analýzách nepotvrdí, tyto cedule z lokality zmizí). O vývoji situace se Vás budeme snažit informovat i prostřednictvím místního tisku.

Děkujeme za Vaši disciplinovanost, kterou přispíváte k ochraně tohoto kriticky ohroženého druhu živočicha.

Veškeré případné dotazy rádi zodpovíme na tel. 318 626 307 (Hornické muzeum Příbram, Mgr. David Fischer).