Vztah k přírodě si Pavel Křížek vybudoval už jako kluk. Narodil se ve Voticích a obě babičky měl na vsi. „Vlastně jsem z myslivecké rodiny, odmalička jsem s tátou chodil po lesích," vzpomíná Pavel Křížek na dobu, kdy uvažoval, že se k myslivcům dá také. Dopadlo to ale jinak. „Někteří z myslivců dělali lumpárny a já si řekl, že do tohohle nevlezu. Mezi myslivci mám ale spoustu kamarádů a lidí, kterých si vážím. Rozhodl jsem se jít jinou cestou, takže jsem jediný z naší rodiny, který se nepovedl," schválně přehání Pavel Křížek.

Vyučil se truhlářem a řemeslo „dělal" pět let. Později ze zdravotních důvodů dostal invalidní důchod. Jeho největším koníčkem byla ornitologie a ochrana přírody vůbec. „V té době jsem se dostal k hlídání hnízd orlů královských a raroha velkého, kde jsem se seznámil s Jožkou Fafkem, což byl koordinátor hlídání pro Slovensko, který už tenkrát spolupracoval se Světovým fondem na ochranu přírody. Nějak jsme si padli do oka, já už pak nehlídal a dohledával jsem v Malých Karpatech hnízda rarohů a orlů. Potom jsem začal dělat projekty druhové ochrany i tady v Čechách," vypráví Pavel Křížek. Řád srdce

Ochrana fauny ČR vznikla skoro přesně před osmnácti lety. S kamarádem si tehdy sedli, dohodli se, že založí spolek, pronajali si rozmlácené zahradnictví ve Voticích a jako dobrovolníci zde začali budovat stanici. „Prvních šest let fauna nebyla profesionalizovaná. V současné době má Ochrana fauny ČR včetně externích spolupracovníků a brigádníků 20 lidí," říká Pavel Křížek.

Budování stanice nebylo jednoduché. Nebyly peníze, veškerou práci zastávali kamarádi a brigádníci za „pivo a buřty". „Najednou přibývala zvířata, přibývali návštěvníci a pak přišla nabídka na výstavu v Národním muzeu, která by dokumentovala naši práci. Dohodli jsme se, že ukázka kroužkování ptáků a věšení budek je málo. Tenkrát byla privatizace energetiky. Na drátech elektrického vedení umíraly tisíce ptáků, tak jsme udělali kontroverzní výstavu naturalisticky pojatou ve spolupráci s umělci," připomíná Pavel Křížek dobu, která Ochranu fauny ČR proslavila. Měla takový úspěch, že kvůli ní zasedala i Vláda ČR a všechny sloupy elektrického vedení, které ubližují ptactvu, se postupně začaly obměňovat. Takových sloupů je tři čtvrtě milionu. Z pohledu Pavla Křížka to bylo velké vítězství nad velkými firmami.

Pak přišla spolupráce s britskou ambasádou a prostory ve Voticích už nestačily, pochopení neměla ani votická radnice. „Tak jsme našli areál v Hrachově, kde jsme vybudovali centrum za bezmála 50 milionů korun. Podruhé bych do toho nešel. Byly to velké nervy, ale nakonec jsme to se všema klackama pod nohy ustáli a dneska centrum slouží veřejnosti," hodnotí s úlevou Pavel Křížek.
„Zvířecí stanicí" v Hrachově v současné době projdou ročně tisíce návštěvníků, ochránci mají kolem 800 výjezdů pro zraněná zvířata.

Nějaký čas si dal Pavel Křížek pokoj, ale záhy si vymyslel, že ve Voticích udělá motýlárium, zaměřené na evropské i naše druhy a bude ukazovat, jak je ohrožený svět hmyzu kvůli chemizaci prostředí, kvůli politice zemědělství. Motýlárium tvoří skleníky o 1000 metrech čtverečních. „Ač ještě loni nebylo hotové, navštívilo ho přes tisíc lidí, přijížděli z Rakouska, Německa. Každopádně je to poslední projekt, vážně už končím," slibuje Pavel Křížek, tatínek téměř roční dcerky, kterou se chystá do přírody začít zasvěcovat, jen co prý se „rozťapká". „Taškařic už bylo dost a je na čase začít žít," dodává Pavel Křížek.