VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy můžeme potkat druhy živočichů, které jsou vzácné již v celé Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil David Fischer z Hornického muzea Příbram.

19.9.2017
SDÍLEJ:

Zoolog Hornického muzea Příbram David Fischer při jedné z výprav za poznáním do Brd.Foto: Karel Hutr


Jaké vzácné živočichy můžeme v CHKO Brdy najít? 
Celou řadu a celá řada jich na objevení teprve čeká. Asi zde nelze jmenovat všechny (také rozhodně nevím vše, aktuálně zde probíhá řada průzkumů a studií, takže na tomto místě jen pár těch vlajkových: rak kamenáč (Brdy pro něj představují jednu z nejvýznamnějších oblastí v ČR); listonoh letní (nově doložen z další lokality), z motýlů například modrásek bahenní. Zajímavé jsou zde některé vážky, jako třeba vážka čárkovaná, šídlo sítinové nebo páskovec kroužkovaný. 


Hojná je zde mihule potoční či vranka obecná, místy se zde ještě lze setkat se střevlí potoční. Z obojživelníků patří mezi ty nejvýznamnější určitě čolek velký, mlok skvrnitý, kuňka žlutobřichá, blatnice skvrnitá a skokan ostronosý. Z plazů se zde čím dál častěji objevuje pro tuto oblast donedávna prakticky neznámá užovka hladká. Z ptáků nelze nejmenovat čápa černého či orla mořského, ale žijí tu i další vzácné druhy, jako je například bekasina otavní, chřástal polní, pěnice vlašská či nově objevený datlík tříprstý. 


Ze savců lze na prvním místě zmínit rysa ostrovida, běžná je tu již vydra říční a za branami Brd přešlapuje bobr evropský. Zřejmě velmi zajímavá zde je i fauna netopýrů, jejíž výzkum aktuálně probíhá. Pro mne asi nejzajímavější objev poslední doby ale představuje zjištění velmi vitální populace žábronožky letní. 


Je některý z nich extrémně ohrožený? 
Svým způsobem všechny – některé druhy absencí vhodného managementu (druhy vázané na specifické vojenské činnosti, jako je pojezd těžkou technikou, vytváření suchých i zaplavených kráterů po výbuších munice, občasné požáry, odlesňování ploch a tak dále); některé například v důsledku nevhodně nastaveného hospodaření v některých rybnících a úniku nepůvodních druhů ryb do vodotečí, některé přímou likvidací vhodných stanovišť (například výstavba nových rybníků v mokřadech, kde hnízdily bekasiny). Řada z nich trpí díky vysušování Brd v důsledku nevhodné druhové skladby lesa a s tím spojeným umělým odvodňováním, některé mohou být, jako všude na našem území, přímým terčem pytláctví (třeba rys). 


Co by jejich záchranně mohlo pomoci a co ji komplikuje? 
Ono to vyplývá z předchozího. Nastavení vhodného náhradního managementu bývalých vojenských ploch (narušování půdního krytu, pojezdy těžkou technikou, řízené vypalování a podobně), vhodný management nevojenského bezlesí (kosení ve vhodnou dobu, extenzivní pastva, …), postupná změna druhové skladby lesa směrem k té pro danou oblast přirozené - tedy většinou s převahou listnatých dřevin, změna destruovaného hydrologického režimu - likvidace odvodňovacích struh, rekonstrukce rozsáhlých pramenišť, obnova mokřadů (lesních i nelesních), revitalizace napřímených vodotečí, včetně těch nejdrobnějších. Toto vše na úkor dnes tak oblíbeného zakládání nových rybníčků, které problém současné hydrologické situace opravdu nevyřeší. Změna způsobu hospodaření v některých místních nádržích, jako je razantní snížení obsádek a změna jejich druhového složení odpovídající místním podmínkám (salmonidní obsádky), úplné vyloučení některých druhů ryb, jako například okoun. Tvrdé postihování případného usmrcování zvláště chráněných druhů a ničení jejich biotopů a určitě jsem na mnohé další zapomněl. 


Jak mohou návštěvníci nejlépe přispět ochraně přírody v CHKO Brdy?
Samozřejmě tím, že budou respektovat příslušné zákony a vyhlášky – budou se pohybovat tam, kde je to ochranou přírody povoleno, nebudou chytat a rušit to, co se lovit a rušit nesmí, odpadky, které si s sebou přinesou si zase odnesou a tak dále. Prostě se tu budou chovat slušně.


Hlavně pak ale tím, že nebudou jen polykat kilometry, ale budou se koukat kolem sebe a budou nad tím, co vidí, přemýšlet a poté budou své postřehy dále sdílet – jen tak se může do obecného povědomí dostat například to, že Brdy jsou, stejně jako zbytek našeho území, plné odvodňovacích struh, což má za následek na jedné straně jejich vysychání, na straně druhé ale bleskové povodně. Nebo to, že rybníky tu někdy svým zápachem a prakticky nulovou průhledností lákají k lecčemus, jen ne ke koupání (což nezpůsobuje znečištění, jak si většina z návštěvníků myslí, ale extrémní přerybnění nevhodnými druhy ryb, především kapry – stačí změnit hospodaření a ty rybníky budou z roku na rok křišťálově čisté).

Dlužno podotknout, že se jedná o obecný problém celé ČR, ale my se zde bavíme přece jen o CHKO. Nebo třeba to, jak vypadá druhová skladba větší části zdejších porostů – jinými slovy, jak málo je zde například vzrostlých porostů buku, který tu původně patřil mezi dominantní dřeviny. Pokud pak vejde do obecného povědomí, že tyto věci jsou špatně a že je lze často velmi snadno změnit, není lepšího motoru pro pozitivní změny, nežli je tlak veřejnosti. 

Šárka Spáčilová

Autor: Redakce

19.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Zdravotničtí záchranáři Zdravotníci na škole v16 000 Kč

Zdravotničtí záchranáři Zdravotníci na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: zdravotníci na škole v přírodě, Požadujeme kurz ZZA/ukončený 3. roč. studia na lékařské fakultě/ukončené střední zdravotnické vzdělání, Zaměstnanecké výhody: nabízíme ubytování a stravu zdarma, Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018, Mzda: 16 000,- až 20 000,- Kč, Kontakt: Houšková Zorka, tel.: 725 455 115, e-mail: personalni@starline.cz - první kontakt telefonicky, Místo výkonu práce: Cestovní kancelář Star Line, s.r.o., Hrachov č.p. 45, Svatý Jan, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o., hrachov, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel16 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatelé na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pozice: vychovatelé na škole v přírodě, Vychovatelé musí být schopen zvládnout práci s početnější skupinou dětí. , Požadujeme výpis z rejstříku trestů. , Účast na školení v Praze před prvním turnusem podmínkou., Pedagogické vzdělání není třeba., Zaměstnanecké výhody: nabízíme ubytování a stravu zdarma, Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018, Kontakt: Houšková Zorka, tel.: 725 455 115, e-mail: personalni@starline.cz - první kontakt telefonicky, Místo výkonu práce: Cestovní kancelář Star Line, s.r.o., Hrachov č.p. 45, Svatý Jan, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o., hrachov, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik50 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: konstruktér/ka, Požadujeme:, min.SŠ s maturivou/ VŠ, technického zaměření , NJ nebo AJ komunikativní ,zkušenosti s konstruováním vstřikovacích nástrojů, znalost 3D konstrukčního softwaru, ideální SolidWorks, , znalost principů 3D modelování , Nabízíme : zaměstnání ve stabilní zahraniční společnosti, mzda od 50000,- Kč/ měsíc , Q. odměny, benefity , HPP na dobu určitou, po zapracování na dobu neurčitou, nástup ihned., Zaměstnanecké výhody:Q.odměny, příspěvek na obědy, životní pojištění, Kontakt:Frýdlová Marcela, tel.: 318 600 140, 318 600 181, 8:00 - 15:00 hod., e-mail: frydlova@agor.cz, Místo výkonu práce:Agor Tech spol. s r.o., Sádek č.p. 1, Příbram 1. Pracoviště: Agor tech spol. s r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Marcela Frýdlová, +420 318 600 140.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér20 460 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20460 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: provozní elektrikáři, Provozní elektrikáři s § 6, klasické údržbářské práce v objektech i ne elektrického zaměření (malování, sečení trávy, oprava nábytku, instalatérské práce)., Požadavky: ŘP sk. B, Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, 5 dní zdravotní indispozice, podniková rekreace, stravování, Nástup: od 1.3.2018 Mzda: 20 460,- Kč, Kontakt: Baloun Josef, tel.: 974 879 242, Neufus Jiří, tel.: 974 871 242 (po-pá 7:00 - 15:30 hod.), e-mail: josef.baloun@pcr.cz, Místo výkonu práce: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prac. Příbram, Žežická č.p. 498, Příbram V-Zdaboř, 261 01. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje prac.příbram, Žežická, č.p. 498, 261 01 Příbram 1. Informace: Josef Baloun, +420 974 879 242.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský rodák Pavel Mayer se podívá na US Open v adventure golfu
2

Talentovaný golfista Mayer vybojoval účast na US Open

Vyzkoušejte si přijímačky.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Votvírák přivítá Uhlíře, Farnou i Divokýho Billa

Milovice – Chinaski, Tata bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezónu na milovickém letišti. Ten se letos uskuteční o víkendu 15. až 17. června.

OBRAZEM: Rybáři vzali děti na veletrh

Rožmitál pod Třemšínem – Skupina rybářů rožmitálské místní organizace a zástupci rybářského kroužku v sobotu 17. února vyjeli na největší rybářský veletrh For Fishing do Prahy. Zúčastnili se také různých ukázek a přednášek. Letos poprvé nechybělo obří akvárium. Nechybělo zastavení u našeho stánku SÚS ve spolupráci a setkání s vedoucím odboru mládeže SÚS Jiřím Eichlerem a muškařem, Romanem Vlčkem. Velice milé bylo také setkání s hendikepovanou rybářkou Nelčou a její maminkou Janou. „Dětem se veletrh líbil,“ říká vedoucí rybářského kroužku Aleš Haluska.

Výlet do zimních Brd láká za poznáním i krásou přírody

Teslíny – Na výletníky čeká v sobotu 24. února od 11 hodin pětihodinový pěší výlet s několika zastávkami s výkladem průvodce v délce 16 kilometrů. Povede většinou zčásti i nejkrásnější částí Brd, tedy přes padrťské pláně. Účastníci se dozví nejen o dnes již zaniklých obcích, uvidí také jeden z nejstarších dubů v CHKO Brdy, smrk čtverák s propletenými kmeny, zamrzlý Ganglofův kanál či stromové lišejníky. Měli by mít vhodné oblečení a boty a sebou kromě svačiny a tekutin také přibalit lupu, případně fotoaparát. Výlet skončí v místě startu, tedy na Teslínech před 16 hodinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT