VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy můžeme potkat druhy živočichů, které jsou vzácné již v celé Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil David Fischer z Hornického muzea Příbram.

19.9.2017
SDÍLEJ:

Zoolog Hornického muzea Příbram David Fischer při jedné z výprav za poznáním do Brd.Foto: Karel Hutr


Jaké vzácné živočichy můžeme v CHKO Brdy najít? 
Celou řadu a celá řada jich na objevení teprve čeká. Asi zde nelze jmenovat všechny (také rozhodně nevím vše, aktuálně zde probíhá řada průzkumů a studií, takže na tomto místě jen pár těch vlajkových: rak kamenáč (Brdy pro něj představují jednu z nejvýznamnějších oblastí v ČR); listonoh letní (nově doložen z další lokality), z motýlů například modrásek bahenní. Zajímavé jsou zde některé vážky, jako třeba vážka čárkovaná, šídlo sítinové nebo páskovec kroužkovaný. 


Hojná je zde mihule potoční či vranka obecná, místy se zde ještě lze setkat se střevlí potoční. Z obojživelníků patří mezi ty nejvýznamnější určitě čolek velký, mlok skvrnitý, kuňka žlutobřichá, blatnice skvrnitá a skokan ostronosý. Z plazů se zde čím dál častěji objevuje pro tuto oblast donedávna prakticky neznámá užovka hladká. Z ptáků nelze nejmenovat čápa černého či orla mořského, ale žijí tu i další vzácné druhy, jako je například bekasina otavní, chřástal polní, pěnice vlašská či nově objevený datlík tříprstý. 


Ze savců lze na prvním místě zmínit rysa ostrovida, běžná je tu již vydra říční a za branami Brd přešlapuje bobr evropský. Zřejmě velmi zajímavá zde je i fauna netopýrů, jejíž výzkum aktuálně probíhá. Pro mne asi nejzajímavější objev poslední doby ale představuje zjištění velmi vitální populace žábronožky letní. 


Je některý z nich extrémně ohrožený? 
Svým způsobem všechny – některé druhy absencí vhodného managementu (druhy vázané na specifické vojenské činnosti, jako je pojezd těžkou technikou, vytváření suchých i zaplavených kráterů po výbuších munice, občasné požáry, odlesňování ploch a tak dále); některé například v důsledku nevhodně nastaveného hospodaření v některých rybnících a úniku nepůvodních druhů ryb do vodotečí, některé přímou likvidací vhodných stanovišť (například výstavba nových rybníků v mokřadech, kde hnízdily bekasiny). Řada z nich trpí díky vysušování Brd v důsledku nevhodné druhové skladby lesa a s tím spojeným umělým odvodňováním, některé mohou být, jako všude na našem území, přímým terčem pytláctví (třeba rys). 


Co by jejich záchranně mohlo pomoci a co ji komplikuje? 
Ono to vyplývá z předchozího. Nastavení vhodného náhradního managementu bývalých vojenských ploch (narušování půdního krytu, pojezdy těžkou technikou, řízené vypalování a podobně), vhodný management nevojenského bezlesí (kosení ve vhodnou dobu, extenzivní pastva, …), postupná změna druhové skladby lesa směrem k té pro danou oblast přirozené - tedy většinou s převahou listnatých dřevin, změna destruovaného hydrologického režimu - likvidace odvodňovacích struh, rekonstrukce rozsáhlých pramenišť, obnova mokřadů (lesních i nelesních), revitalizace napřímených vodotečí, včetně těch nejdrobnějších. Toto vše na úkor dnes tak oblíbeného zakládání nových rybníčků, které problém současné hydrologické situace opravdu nevyřeší. Změna způsobu hospodaření v některých místních nádržích, jako je razantní snížení obsádek a změna jejich druhového složení odpovídající místním podmínkám (salmonidní obsádky), úplné vyloučení některých druhů ryb, jako například okoun. Tvrdé postihování případného usmrcování zvláště chráněných druhů a ničení jejich biotopů a určitě jsem na mnohé další zapomněl. 


Jak mohou návštěvníci nejlépe přispět ochraně přírody v CHKO Brdy?
Samozřejmě tím, že budou respektovat příslušné zákony a vyhlášky – budou se pohybovat tam, kde je to ochranou přírody povoleno, nebudou chytat a rušit to, co se lovit a rušit nesmí, odpadky, které si s sebou přinesou si zase odnesou a tak dále. Prostě se tu budou chovat slušně.


Hlavně pak ale tím, že nebudou jen polykat kilometry, ale budou se koukat kolem sebe a budou nad tím, co vidí, přemýšlet a poté budou své postřehy dále sdílet – jen tak se může do obecného povědomí dostat například to, že Brdy jsou, stejně jako zbytek našeho území, plné odvodňovacích struh, což má za následek na jedné straně jejich vysychání, na straně druhé ale bleskové povodně. Nebo to, že rybníky tu někdy svým zápachem a prakticky nulovou průhledností lákají k lecčemus, jen ne ke koupání (což nezpůsobuje znečištění, jak si většina z návštěvníků myslí, ale extrémní přerybnění nevhodnými druhy ryb, především kapry – stačí změnit hospodaření a ty rybníky budou z roku na rok křišťálově čisté).

Dlužno podotknout, že se jedná o obecný problém celé ČR, ale my se zde bavíme přece jen o CHKO. Nebo třeba to, jak vypadá druhová skladba větší části zdejších porostů – jinými slovy, jak málo je zde například vzrostlých porostů buku, který tu původně patřil mezi dominantní dřeviny. Pokud pak vejde do obecného povědomí, že tyto věci jsou špatně a že je lze často velmi snadno změnit, není lepšího motoru pro pozitivní změny, nežli je tlak veřejnosti. 

Šárka Spáčilová

Autor: Redakce

19.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 12 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka - rozvoz pečiva. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: řidič/ka - rozvoz pečiva řidič. oprávnění B, Zkrácený pracovní úvazek na 20 hod. týdně., Požadavky:, řidičské oprávnění sk.B, znalost Příbrami a okolí, Směna: od 1:00 do 9:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 12 000,- Kč, Kontakt:Vítková Marcela Bc., tel.: 720 299 600, e-mail: vitkova@pekarny-vodicka.cz, Místo výkonu práce: Příbram a okolí. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Marcela Vítková, +420 720 299 600.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 24 550 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Logistik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24550 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - interní disponování zákaznických objednávek , - komunikace s odběrateli v německém nebo anglickém jazyce, , Nabízíme: , - rodinně přátelskou pracovní dobu , - stravenky 100,-Kč , - penzijní připojištění , - sick days, - firemní akce, , Požadujeme: , AJ/NJ na velmi dobré úrovni, vysokou pracovní aktivitu, logické myšlení a přirozenou inteligenci, odolnost v zátěžových situacích, , Mzda odpovídající schopnostem a výkonu kandidáta., , Kontakt: Moravcová Lucie, tel.: 318 665 016, e-mail: personalni@kemmler-electronic.com, , Místo výkonu práce: KEMMLER ELECTRONIC, s.r.o., Cvokařská 123, Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Kemmler electronic, s.r.o., Cvokařská, č.p. 123, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Jan Wallenfels, +420 318 665 016.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Ruční baliči, plniči a etiketovači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pozice: ruční baliči, plniči a etiketovači, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Požadujeme spolehlivost, pracovitost, souhlas s docházkou do práce v sobotu, v neděli a státních svátcích, výpis z rejstříku trestu., Nástup: od 5.8.2018 do 2.11.2018. Mzda: 12 200,- až 13 200,- Kč, Kontakt: Kvasniy Lyubov, tel.: 777 051 469 - každou středu 10:00 až 12:00 hod., i osobně - Václavská 2073/20 Praha 2 (10:00 - 12:00 hod.), Místo výkonu práce: Moncton Industrial s.r.o. pracoviště - Masokombinát Příbram, Jinecká č.p. 315, Příbram I. Pracoviště: Moncton industrial s.r.o. pracoviště pb, Jinecká, č.p. 315, 261 01 Příbram 1. Informace: Lyubov Kvasniy, +420 777 051 469.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 19 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Strojní údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozce:strojní údržbáři, Kvalifikační požadavky , - vzdělání SO, technický obor (zámečník, mechanik, apod.), praxe ve výrobním provozu, manuální zručnost, technické myšlení., Pracovní náplň, - odborné práce při opravách strojních zařízení, provádění preventivních prohlídek, zámečnické práce, údržba vzduchotechnických zařízení, operativní řešení havarijních oprava strojů a zařízení., Nástup možný ihned.Nástupní hrubá měsíční mzda 19 000 Kč,po zkušební době 20 000 Kč., Zajímavé benefity včetně poskytování 13., 14.a 15. platů., Kontakt:Triner Jan Ing., tel.: 318 427 234, e-mail: jan.triner@ravak.com, Místo výkonu práce:RAVAK a.s., Obecnická č.p. 285, Příbram I. Pracoviště: Ravak a.s., Obecnická, č.p. 285, 261 01 Příbram 1. Informace: Jan Triner, +420 318 427 234.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sdružená obec baráčníků Bozeň oslavila v sobotu 80. výročí svého založení.
27

Březničtí baráčníci oslavili výročí spolu se zahraničními hosty

Votvírák 2018
102

Na Votvíráku se bavilo několik desítek tisíc návštěvníků

OBRAZEM: Příbram se rozezněla jazzem

Příbram - V neděli 17. června zahrál v Příbrami příbramský Big Band a jeho hosté. Diváci mohli slyšet vystoupení Barbory Tellingerové, Davida Ulučnika a Ester Kubatové. Akci uváděl Aleš Benda.

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Střední Čechy – Zdravý rozum musí za volantem vítězit vždy a za všech okolností – na druhou stranu by značky neměly řidiče navádět nesprávně. Jedno i druhé je obzvlášť aktuální v nynější době plné oprav na silnicích spojených s dopravními omezeními. To často upravují i značky ukazující, jak objíždět výkopy, vyfrézovaná místa a další pracoviště.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Spalničky stále nenechávají lidi na pokoji

Střední Čechy – Jestliže sympatická nula za 23. kalendářní týden dávala naději, že se postup onemocnění nebezpečnými spalničkami ve středních Čechách zastavil, v uplynulém týdnu už bylo vše jinak: byl hlášen nový potvrzený případ.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT