Asi 200 občanů si nenechalo ujít včerejší besedu v budově bývalého okresního úřadu v Příbrami týkající se záměru vybudovat v Brdech radarovou základnu. Akci svolal středočeský hejtman Petr Bendl. „Neustále se doslýcháme, jak si lidé stěžují, že se k nim nedostávají žádné informace. Proto děláme podobné besedy,“ odpověděl Bendl na dotaz jednoho z diskutujících občanů, který se ptal na smysl podobných besed. Ty jsou podle něj k ničemu, když si nakonec vláda rozhodne sama.

Hejtmana doprovázeli mimo jiných i náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar nebo náměstek ministryně obrany Martin Barták. V začátku besedy si lidé vyslechli odborný výklad s promítáním o americké protiraketové obraně. Na to reagoval jeden z přítomných občanů slovy, že mu beseda připomíná politické školení mužstva.

Ačkoliv Bendl poprosil, aby se diskuze nezvrhla ve vzájemné napadání, průběh tomu neodpovídal. Lidé buď vášnivě tleskali nebo jinak rušili diskutující. Starosta Příbrami Josef Řihák také uvedl, že debata má politicky podbarvenou atmosféru. „Míru nelze docílit zbrojením. To je dobré pro armádu, ale ne pro naše občany,“ řekl Řihák.

Silné emoce vyvolala informace náměstka Tomáše Pojara, když řekl, že radar má především ochránit naši republiku. Také dodal, že je přesvědčen o tom, že zásadní věci ohledně bezpečnosti státu by nemělo řešit referendum. V tom ho podpořila poslankyně Eva Dundáčková (ODS).