Zdá se, že odpůrců výstavby radaru americké protiraketové obrany přibývá. V sobotu se v místním referendu v obci Vísky na Rokycansku z 31 oprávněných voličů vyjádřilo 30 proti umístění radaru v Brdech. V nedalekých Příkosicích řekli ne radaru obyvatelé v anketě, kterou připravil obecní úřad. Z 296 voličů jich přišlo 232. Všichni radar odmítají.

Zatímco v pátek vyrazili předseda vlády Mirek Topolánek společně s ministryní obrany Vlastou Parkanovou po obcích sousedících s vojenským újezdem na Rokycansku, sešli se odpůrci radaru v Rožmitále pod Třemšínem. Na radnici se o dalších krocích proti výstavbě vojenského zařízení radili starostové třemšínského mikroregionu. „Byl tady i starosta Trokavce Jan Neoral, kde se referendum už konalo a dále zástupci některých obcí na Rokycansku,“ řekl nám starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.

Starostové se údajně připravovali na setkání s Topolánkem v Borovně. Tam zamířil předseda vlády s Vlastou Parkanovou, když si prohlédli jinecká kasárna. „Vyhlášení referenda už podpořilo osm obcí mikroregionu z celkového počtu jedenácti,“ dodal Vondrášek. V Borovně pak politiky lidé při diskuzi vypískali.

Topolánek lidi o potřebě radaru příliš nepřesvědčil

Hodinu a půl trvala diskuze o radaru, které se v pátek účastnil v Borovně premiér Mirek Topolánek a ministryně obrany Vlasta Parkanová. O neškodnosti ani nutnosti postavit v Brdech radar však asi 400 lidí v sále restaurace politici nepřesvědčili. Diskuzi přerušovali lidé pískotem a hlasitým křikem. „Dovolím si s jistou nadsázkou říci, že starousedlíci by byli i proti golfovému hřišti,“ řekl v Borovně Topolánek a sklidil za to hlasitý pískot.

„Je zajímavé, že když je radar tak neškodný, proč najednou hovoří armáda a politici o tom, že vyberou místo vzdálené nejméně čtyři kilometry od nejbližší usedlosti. Nevěřím jim,“ poznamenal starosta Věšína Pavel Hutr.