Obcí, které se rozhodly nějakým způsobem zjistit, jak obyvatelé vnímají případné umístění amerického radaru v Brdech, přibývá. Některé zvolily referenda, jiné pořádají ankety mezi občany. Druhý den v červnu budou obecní referenda v Těních a Hůrkách na Rokycansku, v Hvožďanech na Příbramsku a také v Zaječově na Berounsku. Následující víkend 9. června se mají konat referenda v dalších sedmi obcích třemšínského mikroregionu.
Minulý pátek a v sobotu se v anketě postavila proti radaru většina obyvatel Skořice, která leží asi tři kilometry od místa, kde se zvažuje výstavba základny. Zúčastnilo se jí 165 lidí ze 193 oprávněných voličů. Jeden byl pro radar, zbývající obyvatelé hlasovali proti. Výsledky ankety pošle starosta Skořice Miloslav Suchý předsedům obou komor Parlamentu České republiky.
„Referendum nic neřeší,“ řekl nám před časem Suchý. Proto se prý zastupitelé rozhodli pro anketu. Na rozdíl od referenda mohla být otázka formulována jednoznačně. Obyvatelé Skořice tak odpovídali, zda si přejí nebo nepřejí radar v Brdech. Podobně zněla otázka pro uspořádání místních referend, kterou si odsouhlasili zastupitelé osmi obcí na Rožmitálsku. Ministerstvo vnitra ji neuznalo, a tak se samosprávy musí sejít znovu a odsouhlasit otázku: Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo obce podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území Vojenského újezdu Brdy? Stejnou otázku měli v Trokavci na Rokycansku, kde bylo referendum už 17. března. Většina obyvatel byla proti radaru.
Zeptali jsme se starosty Trokavce Jana Neorala, jakým způsobem bojuje samospráva proti radaru. „Možností je mnoho. Stačí chtít a pracovat. Naše webové stránky jsou jen informačním základem. Vystupujeme na besedách, oslovujeme a apelujeme na vládu, poslance, senátory, prezidenta nebo evropské poslance. Jsme pověřeni občany – a o jejich názoru není pochyb. Dále píšeme články do novin, zahraničního tisku a podobně,“ nastínil možnosti starosta Neoral.