Liga starostů obcí bojujících proti umístění americké základny v České republice dnes ve Strašicích na Rokycansku vznese připomínky k dotacím, které vláda hodlá poskytnout asi 15 vytypovaným obcím na Podbrdsku. Na schůzku v areálu bývalých strašických kasáren mají přijet zástupci ministerstva obrany. Účast přislíbila i ministryně obrany Vlasta Parkanová. Na jednání o případném umístění radaru v Brdech bylo elektronickou poštou pozváno asi 200 starostů ze všech správních obvodů Rokycany, Blovice, Hořovice a Příbram.

„Vyzveme všechny starosty v okolí Brd, aby nesouhlasili s tím, aby peníze, které jsme měli dostat už dávno, byly rozděleny pouze několika málo obcím okolo zamýšleného radaru,“ řekl trokavecký starosta Jan Neoral.

Finanční injekce pro obce je podle starosty Jana Neorala jen pokračováním intrik

Na dnešní jednání do Strašic s představiteli ministerstva obrany a šéfovou tohoto resortu Vlastou Parkanovou se chystají zástupci Ligy starostů obcí bojujících proti umístění americké základny v České republice. Do obce Strašice na Rokycansku je pozváno zhruba 200 starostů Hořovicka, Rokycanska a také z Příbramska. Setkání iniciovali starostové osmi obcí na Plzeňsku. Důvodem pro schůzku je podle starosty Strašic Jiřího Hahnera vytvoření prostoru pro objektivní jednání bez emocí a pro výměnu informací mezi odpovědnou politickou reprerezentací, pracovníky vlády, ministerstva a armády a zástupci výstavbou zamýšleného radaru dotčených obcí.

Hovořit se bude i o dotacích, které vláda slíbila patnácti obcím v okruhu asi 10 kilometrů kolem vytipovaného místa nedaleko obce Míšov, kde by mohl radar stát. Vláda přitom tvrdí, že seznam obcí a jim slibované dotace ve výší 200 až 300 milionů korun nesouvisí se základnou. To se nelíbí Lize starostů, která dělá vše proto, aby radar v Brdech nikdy nestál.

„Rozhodně nechceme vládu provokovat, ale nemůžeme souhlasit s tak podivným rozdělením finanční podpory,“ míní Josef Hála, starosta městyse Jince, kterého se přidělení kompenzací pro chudý region, jak ospravedlňuje vláda dotování Podbrdska, netýká. Podle Hály není takový způsob financování spravedlivý. Podobně to vnímá i starosta Rožmitálu Josef Vondrášek s kolegou z Trokavce Janem Neoralem. „Už mě nepřekvapuje, že vláda i se starosty jedná jak, jak je zvyklý jednat premiér s poslanci - se zvednutým prostředníkem. Navíc, úmysl vlády je více než průhledný - pár obcím okolo radaru
slíbit dotace a všem oznámit, že to naprosto nesouvisí se základnou,“ řekl před setkáním ve Strašicích Neoral.

Ten se domnívá, že systém přidělení dotací má vláda pěkně promyšlený. „Patnáct obcí má být nakrmeno dotacemi, ostatní jim mají závidět tuto finanční injekci, a tak se starostové i občané postaví proti sobě. Klasická intrika a podraz. U našich koaličních stran metoda dost obvyklá. Do toho paní ministryně obrany nastíní v denním tisku, že svojí demagogií strhávám ostatní hodné starosty k nepředloženým činům proti radaru,“ doplnil starosta.

Společně s dalšími členy Ligy starostů vyzývá ostatní své kolegy v čele podbrdských obcí, aby nesouhlasili s tím, aby peníze, které měli dostat už dávno, byly rozděleny pouze několika málo obcím okolo místa pro základnu. „Vyzývám všechny starosty okolo Brd, aby pomohli svou přihláškou rozšířit Ligu starostů! Dokud bojoval Trokavec, vláda se smála. Pak nás bylo víc, tak si najala lobbystu pana Klvaňu. Založili jsme Ligu starostů, a oni si najímají agenturu a pojednou nacházejí potřebu rozdělit nám stovky milionů. Co udělají, když nás bude mnohem, mnohem víc?“ ptá se Neoral.

Liga chce, aby za všechny obce hovořil její mluvčí - příbramský starosta Josef Řihák a také výbor Ligy. „Chtějme dotace a bojujme o ně, je to povinnost naší vlády napravit zanedbaný region. Nevyměňme ale dotace za souhlas s umístěním amerického radaru. Nic není rozhodnuto. Podle toho, jaké používají sprosté a podpásové metody, jak cpou další miliony z našich daní do lobbystů a agentur, jak se zbaběle za ně schovávají, je vidět, jaký mají strach,“ myslí si Jan Neoral.