Občané Příbramska budou mít příští týden příležitost diskutovat o záměru vybudovat v Brdech americkou radarovou základnu. Na besedu s nimi, která se koná 16. května od 16.30 hodin ve velkém sále bývalého okresního úřadu na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami přijedou hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a představitelé ministerstev obrany a zahraničí.

„Očekávám především, že obyvatelé Příbrami se dozví, proč hejtman Bendl a další členové ODS tak sveřepě brání tomu, aby lidé dostali příležitost vyjádřit se k tak zásadní otázce, jako je umístění cizí vojenské základny na našem území, v celostátním referendu,“ říká starosta Příbrami a poslanec Parlamentu ČR Josef Řihák (ČSSD). Příbramský starosta se rovněž besedy zúčastní.

Proč by podle vás měli občané rozhodovat o umístění radarové základny v Brdech v celostátním referendu?

Nejde jenom o nás, kteří bezprostředně žijeme v sousedství. Jde o rozhodnutí důležité pro celou Českou republiku. A já si myslím, že bychom měli dát možnost lidem, aby rozhodli. Nikdo dopředu nemůže vědět, jak se lidé rozhodnou. Věřím, že když budou mít dostatek informací, rozhodnou se dobře. Tak, jako se rozhodli při referendu o vstupu naší země do Evropské unie. Žádná politická strana, která kandidovala vloni ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, neměla ve volebním programu ani zmínku o tom, že bude podporovat umístění cizí vojenské základny na území naší země. Situace se změnila a některé strany tyto aktivity podporují. I proto se domnívám, že by bylo nanejvýš správné, abychom se zeptali v celostátním referendu také na názor našich občanů. Považuji za nesprávné dělat z voličů prostoduché ovce a nedat jim možnost rozhodovat o tak důležité
záležitosti.

Místní referendum se konalo v obci Trokavec, za několik dnů se uskuteční i na Rožmitálsku. Myslíte si, že by se podobné referendum mělo konat i v Příbrami?

Místní referendum, které se konalo v Trokavci a bude i v Rožmitále a dalších obcích regionu Třemšínska, nemá v záměru vybudování radarové základny v Brdech žádný právní význam. Ovšem jednoznačné odmítnutí výstavby základny v referendu v Trokavci mělo odezvu. Pokud by se mělo podobné referendum konat v Příbrami, vyšlo by nás asi na 800 tisíc korun. Tyto peníze můžeme v našem městě využít účelněji. Ovšem pokud bude současná arogance moci ze strany vládních představitelů pokračovat, udělám všechno pro to, aby referendum bylo i v Příbrami.

V druhé polovině února jste inicioval dopis 16 starostů obcí a měst z Příbramska premiéru Topolánkovi a předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vlčkovi. Dostal jste odpovědi?

Odpověděl mi pouze pan předseda sněmovny Miloslav Vlček. Od předsedy vlády Topolánka jsem dosud žádnou odpověď nedostal. Je skutečně zarážející, jakým způsobem s představiteli samosprávy premiér a další představitelé vlády v otázce umístění radarové základny v Brdech komunikují. Jako jeden z poslanců, který požaduje referendum, bývám obviňován z toho, že se bojím osobní zodpovědnosti za to, jak budu hlasovat. Já se odpovědnosti nezříkám. Ale na rozdíl od některých kolegů v Parlamentu se nebojím toho, nechat občany vyslovit svůj názor. Myslím si, že občané by poslancům neměli být dobří jen k tomu, aby jednou za čtyři roky přišli k volbám, a pak jim být lhostejní.