Ministerstvo vnitra první otázku neuznalo. Všechny samosprávy se proto musí sejít, aby změnily znění otázky k referendu. Otázka zní: Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo obce podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území Vojenského újezdu Brdy?

„Věřím, že se všude zastupitelé brzy sejdou a změnu schválí. To snad nebude problém, jenom mi připadá, že si s námi ministerstva pohrávají. Nová otázka mi přijde poněkud neseriózní, i když víme, že na ni odpovídali lidé v referendu konaném už v Trokavci,“ domnívá se starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Na otázku, jak si starosta představuje, že se bude zastupitelstvo snažit zamezit výstavbě základny, konkrétní odpověď nezná.

„Nová otázka je podle mého soudu nic neříkající a zavádějící. Jediné co mě momentálně napadá, jak mají zastupitelé bojovat proti základně, je zprostředkovat lidem pokud možno nezkreslené údaje o výkonu radaru, vlivu na zdraví a životní prostředí a přesvědčovat lidi, že něco podobného v Brdech nepotřebujeme. Domníváme se, že základna zvýší závody ve zbrojení a bude ohrožovat zdraví našich obyvatel. Není to ovšem jenom o škodlivém vlivu na obyvatele, ale postavení základny v Brdech, a vůbec ve střední Evropě má politické pozadí,“ doplnil Vondrášek.

Jakým způsobem se zhostili úkolu v obci Trokavec, lze najít na speciálních webových stránkách www.trokavec.cz. Obec nechala zřídit tyto neoficiální stránky v souvislosti s uvažovanou výstavbou radarové stanice v Brdech. Nejedná se však o oficiální webové stránky. Ty se prý teprve připravují. „Nechceme nikoho přesvědčovat ani na nikoho útočit. Netvrdíme, že máme pravdu. Jen ji hledáme. Informace, články a názory uvedené na těchto stránkách vyjadřují i osobní názory občanů,“ píše se na internetových stránkách Trokavec proti radaru.

Obec monitoruje veškeré dění kolem radaru, články v médiích, upozorňuje na další konání obecních referend nebo zveřejňuje průzkumy veřejného mínění. Řada čtenářů píše obci, co si myslí o radaru i o vyhlášení referenda. Součástí je i jmenný seznam poslanců a krajských zastupitelů, aby si prý každý občan pamatoval, kdo z nich bude kdy hlasovat pro americkou radarovou základnu v zemi.

Mezi tím, co mnohé obce vyhlašují referenda, česká strana už zahájila jednání s Američany. V příštím týdnu navíc do Brd přijede tým amerických expertů, aby navázal na práci svých kolegů z dubna. „Experti se zaměří na hydrologické, geologické, klimatické a další podmínky ve vojenském újezdu. Budou se rovněž zabývat otázkami infrastruktury a dopravní obslužnosti,“ uvedl k další americké návštěvě Petr Sýkora z tiskové a informační služby ministerstva obrany. (kh)